GÜNCEL
Giriş Tarihi : 03-05-2024 14:34

TEGİD Başkanı Nihat Alparslan Dünya Basın Özgürlüğü Gününü Kutladı

TEGİD Başkanı Nihat Alparslan Dünya Basın Özgürlüğü Gününü Kutladı 3 Mayıs Dünya Basın özgürlüğü günü nedeniyle Televizyon-Gazeteciler ve İnternet Medya Derneği Genel Başkanı ve gazetemizin genel yayın yönetmeni Nihat Alparslan yaptığı açıklamada ” Holdingler ve siyasiler tarafından satın alınan basın organları patronları çalışanlarına dayatma ile ilkesiz ve taraflı bir gazeteci toplumu yaratmışlardır.

TEGİD Başkanı Nihat Alparslan Dünya Basın Özgürlüğü Gününü Kutladı

MUĞLA (İNTERNET HABER)

"ÜLKEMİZDE BASIN ÖZGÜRLÜĞÜ VAR DENEMEZ"

TEGİD başkanı Nihat Alparslan, 3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü Günü nedeniyle yaptığı açıklamada, basın özgürlüğünün, Yayın organlarında görev yapan basın mensupları tarafından halk adına kullanılan kamusal bir görev olduğuna işaret etti. 

İLKESİZ TARAFLI GAZETECİLER

“Basın mensuplarının üstlendiği kamusal görevin özgür bir şekilde kullanılmasının ürünü olarak aydınlatma ve bilgilendirme gerçekleşmektedir. Ancak bu görevi tarafsız ve ilkesiz sürdüren basın mensuplarının sayıları hayli kabarıktır. Son yıllarda tarafsız haber yapmak isteyen ilkeli meslektaşlarımız çok zor şartlar altında kalmaktadırlar. Şu anda ülkemizde özgür basın tam manasıyla var demememiz mümkün değildir. Yerelde bu daha çok ön plana çıkmaktadır. Holdingler ve siyasiler tarafından satın alınan basın organlar patronları, çalışanlarına dayatma ile lkesiz ve tarafsız bir gazeteci toplumu yaratmışlardır. Diyen Alparslan. Basın ve yayın kuruluşlarının bilgilendirme misyonunun demokrasinin gelişimine doğrudan katkı koyması yanında, en genelde insan haklarını da içeren tüm özgürlüklerin gelişmesine de katkısı bulunduğunu savundu. 

HALKIN DOĞRU BİLGİLENDİRMESİNDE ENGELLER VAR

Basın ve medya organlarının gelişebildiği; özgür yayıncılığı tam anlamıyla uygulamayı başardığı ölçüde denetim ve bilgilendirme görevlerini basın ilkeleri çerçevesinde layıkıyla yerine getirebileceğini kaydederek, dünyada olduğu gibi Türkiye’de halkın doğru bilgilendirilmesinin önünde engeller olduğu görüşünü belirtti. 

“Basın emekçilerinin haklarının iyileştirilmesi ve çalışma koşullarının daha çağdaş düzeye kavuşturulması konusunda atılacak adımları içtenlikle selamlayacağımı vurgularken, basının özgür haberciliği hiçbir yönlendirmeye maruz kalmadan yerine getirebilmesi dileklerimi paylaşırım” ifadesini kullanan Alparslan, bu duygularla  Türk Basını’nın “3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü Günü”nü kutladı. 

AlparslanAlparslan