DÜNYA
Giriş Tarihi : 05-08-2022 09:30

Erdoğan-Putin görüşmesine saatler kala dikkat çeken analiz

Cumhurbaşkanı Erdoğan bugün Soçi'de Rusya Devlet Başkanı Putin ile bir araya gelecek. İki hafta içinde ikinci kez bir araya gelecek iki ismin kritik görüşmesi öncesinde Fransız haber ajansı AFP, görüşmenin perde arkasını yazdı.

Erdoğan-Putin görüşmesine saatler kala dikkat çeken analiz

Kısa bir süre önce İran’ın başkenti Tahran’da bir araya gelen Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Rusya lideri Putin bugün Soçi’de tekrar görüşmeye hazırlanıyor.

24 Şubat’tan beri Ukrayna’yı işgal eden Rusya’nın lideri ile Erdoğan arasındaki görüşme uluslararası kamuoyunda büyük merak yarattı. Tahıl koridoru konusunda arabuluculuk çabasında bulunan Türkiye ile Rusya arasındaki görüşme öncesinde Fransız haber ajansı AFP dikkat çekici bir analiz yayınladı.

İki ismin gündeminin yoğun olduğuna dikkat çekilen analizde, “Ukrayna’daki savaşı bitirmek ve Suriye’ye yönelik askeri operasyon düzenlemek, bugün yapılacak görüşmeleri domine edecektir” denildi. Tahıl koridoru konusunda arabuluculuk yapan Erdoğan’ın bu başarıyı kullanmasının beklendiği kaydedilirken, “Fakat bu konuda gerilimler var. Geçen ay Tahran’da Putin, Erdoğan’a Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyine bir askeri operasyon düzenlemesine karşı olduğunu söyledi” hatırlatması da yapıldı.

Her iki ülkenin Suriye’de karşı taraflarda olduğunu Putin’in Suriye lideri Beşar Esad’ı desteklediğini ve Türkiye’nin de muhalifleri desteklediğine dikkat çekilen yazıda, Rusya’nın Türk dronelarını istediği de öne sürüldü.

YİNE BEKLETECEKLER Mİ?

Geçen ay Tahran’da gerçekleşen görüşmeye damga vuran olay ise Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, Putin’i kameralarla dolu bir odada yaklaşık 1 dakika bekletmesi olmuştu. 2020 yılında Rusya’yı ziyaret ettiği sırada Cumhurbaşkanı Erdoğan ve heyeti dakikalarca Putin’i beklemek zorunda kalmıştı. Putin’i bekleyen Türk heyetinin görüntüleri Rus devlet televizyonunda bir sayaç ile yayınlanmıştı.

Fransız haber ajansı, Erdoğan’ın 2020’de beklemesinin intikamını Tahran’da Putin’den aldığını yazdı.

AFP, “İki lider arasında beklenmedik bir gerilim kaynağı ise nasıl görüşecekleri konusu olacak. Çünkü her iki isim de kronik olarak geç kalmaya başladı. Erdoğan, Putin’i karşılamadan önce yaklaşık 50 saniye bekletti. Türk haber ajansları bu bekleyiş sırasında Putin’i yakından çekti ve mimiklerini ve hareketlerini gözler önüne serdi” yorumunu yaptı. Ajans, Erdoğan’ın 2020’de yaşadığı duruma tepki olarak Putin’i beklettiğini öne sürdü.

AdminAdmin