SİYASET
Giriş Tarihi : 03-02-2023 19:28   Güncelleme : 03-02-2023 19:32

Cumhurbaşkanlığı adaylığı için ilk isim ortaya çıktı.

Cumhurbaşkanlığı seçimlerine sayılı günler kala henüz resmi olarak açıklansa da Cumhur İttifakı'nın adayının Recep Tayyip Erdoğan olduğu biliniyor. Millet İttifakı ise henüz bir aday belirlemedi, gözler 30 Ocak'taki toplantıda. Adaylıkla ilgili kesin olarak isimler açıklanmadı ancak bir isim şimdiden aday olacağını duyurdu. İş insanı Yakup Türkal, bağımsız Cumhurbaşkanı adaylığını açıkladı. Türkal, HDP ile ilgili soruya da yanıt verdi

Cumhurbaşkanlığı adaylığı için ilk isim ortaya çıktı.

İş insanı Yakup Türkal, bugün Ankara Sheraton Otel’de düzenlediği basın toplantısında; 2023 cumhurbaşkanlığı seçimlerinde bağımsız aday olacağını açıkladı.

Türkal, “Tam bağımsız olarak adaylığımı açıklıyorum. Ülkemiz; ekonomide, tarımda, iç ve dış politikada, daha birçok konuda sorun yumağı halini almıştır. İktidar, günü kurtaracak politikaların derdinde. Daha vahim olanı ise siyasi muhalefetimiz tatmin edici çözüm önerileri yerine kısır siyasi çekişmelerin derdindedir ve de tam bir kara mizah görüntüsü sergilemekte. İktidarın doğru dediğine doğru, yanlış dediğine yanlış diyecek objektif bir ses siyasette bir türlü yükselmiyor. Bu ülkede; bir kesimin yapılan her şeyi doğru kabul edip alkışlaması ne kadar sakıncalıysa, bir kesimin de yapılan her şeyi yanlış kabul etmesi bir o kadar sakıncalıdır. Toplumumuz yaşamak istemediğimiz bir kutuplaşmaya doğru sürüklenmektedir. Laik ve modern değerlerimize sahip çıktığımız gibi manevi değerlerimize de sahip çıkmalıyız. Bu anlayışları birbirinden uzak gören, bunları bütünleştirmeyi mümkün bulmayanlara tek yanıtımız milletimizin ta kendisidir. Nitekim Türk milleti daima farklı kültürlerle uyum içinde, birlikte yaşamayı siyasetçilerimizden çok daha tutarlı bir şekilde başarmıştır." ifadelerini kullandı.

Türkal şöyle konuştu:

“YENİ BİR ÇIKIŞ YOLU BULMAK ZORUNDAYIZ”

Geçmişte ve günümüzde bölünerek, ayrışarak, birbirimizi ötekileştirerek bir yere varamayacağımız ortadadır. Artık kutuplaşmalara, kamplaşmalara, gerginliklere son vermeliyiz. Temel ihtiyacımız budur. Yeni bir çıkış yolu bulmak, yeni bir yürüyüş gerçekleştirmek zorundayız. Sorumlu bir yurttaş olarak diyorum ki bu, hepimizin sorumluluğudur. Hepimiz artık birleşmeli, birlikte güzel geleceğimize yürümeliyiz.

“YETER Kİ BİR ARADA OLALIM”

Bugün herkesi ülkemizin geleceği ve ortak fayda için; heyecanımız, düşüncelerimiz, umutlarımız için birleşmeye çağırıyorum. Bütün birikimim, enerjim, arkadaşlarımla çalıştığım program ve projelerle karşınızdayım. Memleketimizin çözülemeyecek tek bir sorunu yok. Yeter ki bir arada olalım.

Cumhuriyetimizin yeni yüzyılına girerken; siyasette matruşka modeli artık son bulmalı. Birbirinin aynı olan siyasi tercihlerin arasında milletimiz sıkışıp kalmamalıdır. Cumhuriyetimiz yeni yüzyılında ülkesinde özgürce yaşama isteğiyle coşan, yarınına umutla bakan gençlerimizin kendi geleceğiyle birlikte ülkemizin geleceğinde de söz sahibi olacağı bir Türkiye hedefliyorum. Hep gençleri seçeceğiz diyenlerin aksine; bu kez seçim gençlerin seçimi olacaktır.

Bağımsızlık ve istiklal mücadelesi veren, cumhuriyeti kuran halkımıza Türk milleti denir. Türk’ün onuru ve yeteneği çok yüksek ve büyüktür. Esas olan; Türk milletinin haysiyetli ve şerefli bir millet olarak yaşamasıdır. Paha biçilemez Türk vatandaşı olmanın onuruyla yaşamak için insanlarımız arasındaki ekonomik uçurumların her geçen gün arttığı değil, her geçen saat azaldığı ekonomik bir sistem kurduk.

Çoğulcu demokrasi ve tek bayrak altında, üniter devlet yapısının egemen olduğu, bireysel hak ve özgürlüklerin oluştuğu; kim hangi din ya da mezhebe inanırsa inansın, hangi etnik kökenden olursa olsun milletimizin birlikte, tek vücut olduğu; ülkemizin tarımda dünyanın önde gelen ülkelerinden biri olduğu, çocukların çocukluğunu yaşadığı, milletimizin yoksulluğunun son bulduğu bir Türkiye hayal etmekteyim.

Başörtüsü kanunu teklifi Anayasa Komisyonu'nda! Komisyon toplandı teklifin maddeleri görüşülüyorBaşörtüsü kanunu teklifi Anayasa Komisyonu'nda! Komisyon toplandı teklifin maddeleri görüşülüyorGündem

 

“TAM BAĞIMSIZLIK İLKESİ İLE ÜLKEMİZ İÇİN YOLA ÇIKIYORUZ”

İşte, bu anlayış ve duygularla, bu bayrak yarışında ülkemizi daha ileriye, muasır medeniyetler seviyesinin üzerine taşımak için ben Yakup Türkal, ülkeme karşı sorumlu olduğuma inanıyorum. Daha ilkokulda kendime verdiğim sözümü tutuyorum. Varlığım, Türk varlığına armağan olsun. Benim için o gün, bugündür. Bu güzel ülkemizin cumhurbaşkanı olmak için Türkiye’nin adayıyım. Yüce Türk milletine hayırlı, uğurlu olsun. Bu başladığımız yolda ‘Özgürlük ve bağımsızlık benim karakterimdir’ diyen Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ten esinlenerek tam bağımsızlık ilkesiyle ülkemiz için yola çıkıyoruz.”

“HDP GRİ ALANDA BİR PARAZİT GİBİ DURMAKTAN UZAKLAŞACAK”

Türkal, basın açıklamasının ardından soruları yanıtladı.

HDP ile ilgili soruya Türkal, “HDP meselesi. Ben HDP’yi devekuşuna benzetiyorum. Devekuşuna ‘uç’ diyorlar. ‘Ben deveyim, uçamam’ diyor.  ‘Sana yük atalım’ diyorlar. ‘Ben kuşum, yük kaldıramam’ diyor. Bir kere HDP bu parlamenter sistemde gri alandan çıkacak. Terör ile olan ilişkisini açıklayacak. Terörden uzak duracak. Kürt halkının haklarını temsil edecek ve canla başla Kürtlerin haklarını savunacağım. HDP olsa da savunacağım olmasa da savunacağım. Ama HDP gri alanda bir parazit gibi durmaktan uzaklaşacak.” cevabını verdi. 

Yakup Türkal kimdir?

Yakup Türkal 10 Ocak 1976 tarihinde Kırşehir’de dünyaya geldi. Yakup Türkal, Alanya ve Manavgat'ta Can House Botanik olarak 2015 yılından beri faaliyette bulunan peyzaj şirketi sahibi olan ve botanik üzerine 25 yıldır yürüten iş insanıdır. Kırşehir'de ve ülke genelinde çok sayıda yatırımları bulunan Yakup Türkal, aynı zamanda “Park Saravenas” projelerinin sahibidir.

Öte yandan Yakup Türkal, Kırşehir'in 2007 Yılı Vergi Rekortmenleri arasında Yakup Türkal 114 bin 953 YTL ile sıralamaya girmiştir. 2011 yılında 4. sırada yer alarak Kırşehir vergi rekortmeni olan Türkal, daha sonra 2013 yılında gelirler vergisinde kişisel olarak birinci olmuştur. 

Kaynak: ANKA

AlparslanAlparslan