GÜNCEL
Giriş Tarihi : 09-09-2022 22:19   Güncelleme : 17-09-2022 10:41

Bedri Yaşar İhaleyi Hak etti mi?

Barış Yarkadaş'ın "İYİ Partili milletvekiline ihale" iddiasına ilişkin, Ankara Büyükşehir Belediyesi basın açıklaması yaptı. Açıklamada, "Ankara büyükşehir belediyesinde ihale verilmez; hak ediliyorsa canlı yayında alınır." ifadelerine yer verildi.

Bedri Yaşar İhaleyi Hak etti mi?

Dün akşam bir televizyon kanalında yayınlanan programda Barış Yarkadaş’ın belgesini paylaştığı ve İYİ Parti milletvekilinin “İstasyon Caddesi Alternatif Yol Projesi Sanat Yapıları Yapım İşi” ihalesini alması yönündeki açıklamaları nedeniyle Ankara Büyükşehir Belediyesi bir açıklama yaptı.

“Açık ihalelere herkes katılabilmektedir. 17 firma doküman indirmiş, 5 firma teklif vermiştir. Konsorsiyumla ihaleye katılan, geçerli ve en düşük teklifi veren firma ihaleyi almıştır” denilen açıklamada, ihaleye katılan firmaların sahipleri, eski sahipleri ya da ortakları hakkında siyasi parti sorgulaması yapılmadığı belirtildi.

“EN DÜŞÜK TEKLİFİ VEREN FİRMA İHALEYİ ALIR”
Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin, siyasi kimliklere ya da parti üyeliklerine göre değil kırım oranlarına göre ihale yaptığının vurgulandığı açıklamada, “Açık olarak yapılan bir ihalede en düşük ve geçerli teklifi veren firma hangisi ise ihaleyi o firma alır. İhalenin sonucuna yönelik bir itiraz olmamıştır, tarafımıza herhangi bir dava açılmamıştır. Bu kişilerin alışık olmadıkları veya unuttukları husus, Ankara Büyükşehir Belediyesinde tüm ihalelerin Türkiye’de ilk kez yapılan uygulamayla canlı olarak yayınlanmasıdır. Bugüne dek 3000’den fazla ihale ABB TV’de canlı yayınlanmıştır.

https://ankara.com.tr/kategoriler/ihaleler adresinde ve Youtube kanalında tüm ihalelerin kayıtları depolanmaktadır. Bahsedilen ihale de yine canlı olarak ABB TV’den yayınlanmıştır. İhale https://youtu.be/UZYgtvNiE_E adresinden izlenebilmektedir. İhale 10 Aralık 2020 tarihinde ilan edilmiş, 13 Ocak 2021 tarihinde yapılmıştır. İhale yılbaşından önce ilan edildiği için yaklaşık maliyet 2020 birim fiyatlarıyla belirlenmiştir. 2020 yılı yaklaşık maliyeti hesaplaması ile 2021 yılında gerçekleştirilen ihalede kırım oranı bu nedenle düşük kalmıştır. Nitekim resmi gazetede yılbaşından sonra yayınlanan birim fiyatlarda %25,52 artış yaşanmıştır. 2021 yılı fiyatları baz alındığında yaklaşık maliyetin 135 milyon TL olarak kabul edilmesi gerekmektedir” denildi.

“ANKARA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİNDE İHALE VERİLMEZ; HAK EDİLİYORSA CANLI YAYINDA ALINIR”
Yavaş döneminde adrese teslim ihale döneminin sona erdiğinin kaydedildiği açıklamanın devamımda, “Yeni dönemde açık ihalelere ortalama katılımcı sayısı 12’dir. Ortalama kırım oranı ise %23’tür. Mansur Yavaş yönetiminde kim olursa olsun açık ihalelere katılabilmektedir. Adam kayırma, torpil ve adrese teslim ihale dönemi sona ermiştir. İhalelerde belediyenin kazancı, yani “halkın parası” diğer tüm unsurlardan daha önemlidir. Ankara büyükşehir belediyesinde ihale verilmez; hak ediliyorsa canlı yayında alınır. Trol çeteleri ve havuz medyasının yaptığı iftira dolu haberlere itibar edip kurumumuza konunun aslı sorulmadan yapılan manipülasyon içeren açıklamalar bizleri daha da güçlü kılmaktadır. Zira gerçek dışı söylemlerin zararı her zaman bu söylemlerde bulunanlara olmuştur.” denildi.

AdminAdmin