SİYASET
Giriş Tarihi : 19-02-2024 19:21

İYİ Parti'yi karıştıran suikast girişimi!

İYİ Parti Genel İdare Kurulu (GİK) üyesi Ayşen Kurt ile eşi Yahya Kurt, kiralık katil tutup Manavgat eski İlçe Başkanı Hüseyin Ergen'i öldürmek için pazarlık yaptı. O pazarlığın detayları kan dondurdu.

İYİ Parti'yi karıştıran suikast girişimi!

İYİ Parti'de kiralık katille suikast pazarlığı şok etti. Sözcü yazarı İsmail Saymaz, eski İyi Parti Manavgat İlçe Başkanı Hüseyin Ergen’in uğradığı silahlı suikast girişiminin perde arkasını anlattı. Saymaz, İYİ Parti Genel İdare Kurulu (GİK) Üyesi Ayşen Kurt ve eşi Yahya Kurt ile kiralık katil Ahmet Çelik arasındaki pazarlığın detaylarını yazdı. Saymaz, "Ergen’in evinin krokisini, telefon numarasını, çalıştırdığı restoranın yerini ve kullandığı aracın plakasını verdi, 'Ergen’i öldürün' dedi" iddiasını paylaştı. İşte Saymaz'ın yazısının ilgili bölümü!

Eşimin namus ve şerefine ilişkin...

Ayşen Kurt’un eşi Yahya, Ergen’i öldürtmeye karar verdi. Geçen yıl aralık ayında azmettirici Ahmet Çelik’i arayarak, oteline çağırdı. Yaptıkları görüşmede Çelik’e “Ergen, eşimin namus ve şerefine ilişkin yazılar paylaşıyor. Öldürülmesi lazım” dedi. Çelik ise Ergen’in ilçe başkanı olduğunu hatırlatarak, “Siyasi tarafa çekilebilir” diye karşılık verdi. Kurt, “Görevden aldırabilirim” diye konuştu. Çelik, “O zaman yaparız” dedi.

GİK üyesi, ilçe başkanını görevden aldırdı

Ayşen Kurt, eşinin söylediği üzere, Ergen’in ilçe başkanlığından alınmasını sağladı. Ergen ilçe başkanlığından alındıktan sonra Yahya Kurt, Çelik’i aradı ve “Görevden ayırdık. Gel, görüşelim” dedi. Otelde görüştüler. Kurt, azmettiriciye Ergen’in evinin krokisini, telefon numarasını, çalıştırdığı restoranın yerini ve kullandığı aracın plakasını verdi. “Ergen’i öldürün” dedi. Suikastte kullanmaları için 50 bin TL’yi teslim etti.

3 çocuğunu öğrenince, ayağına sıktırdı

Çelik, iki gün sonra tetikçi Selahattin Oğuz’la görüşüp Ergen’i vurması için anlaştı. Kurt’tan aldığı paranın 20 bin TL’sini Oğuz’a verdi. Oğuz, “İşi bitmiş bil” dedi. Çelik, yaptığı araştırmada, Ergen’in üç çocuk babası olduğunu, çocukların küçük olduğunu öğrenince “Bu bizi vicdanen rahatsız eder” diyerek, öldürmek yerine ayaklarına sıkılmasına karar verdi.

Ayağına sıktık, yarısını vereceksin!

Ergen, ilçe başkanlığından alındıktan bir ay sonra, 31 Ocak’ta, evinin önünde vuruldu. Çelik, Kurt’un oteline geldi. Saldırı görüntülerini izlettikten sonra “Biz söz verdiğimiz olayı tamamladık. Öldürmedik, ayağına sıktık” dedi. Anlaştıkları 20 milyon TL’yi yarı yarıya indirerek, Kurt’tan 10 milyon TL istedi. Kurt, “Önden 450 bin TL ödeyeceğim” dedi. Parayı sarı torba içinde teslim etti.

Paranın kalanını al, sana güveniyorum

Kurt, firari vaziyetteki tetikçi Oğuz’u bularak, 350 bin TL’yi ona verdi. Oğuz, “Paranın kalanını al, sana güveniyorum” dedi. Çelik, tetikçiyi “Sakın yakalanma” diye tembihledi. Çelik, teslim olduktan sonra verdiği ifadesinde, Oğuz’la arasındaki görüşmeyi şu şekilde anlattı:

Parayı alamazsak. teslim olup itiraf et

Yahya Kurt’tan geri kalan parayı alamazsak, yakalandığında, bu olayın azmettiricisinin Yahya ve Ayşen Kurt olduğuna, Kurt’un 10 milyon TL karşılığında olayı gerçekleştirmek için kendisini yönlendirdiğine dair ifade vereceksin diye talimatlandırdım. Kendisi, ‘Aksi bir durum olursa ilk verdiğim ifadeyi değiştirir, bu şekilde ifade veririm’ dedi ve anlaştık.”

'O kadar veremem' deyince...

Çelik, saldırıdan dört gün sonra Kurt’un oteline gitti. Alacak üzerine pazarlık etiler. Kurt, 3 milyon TL verebileceğini söyledi. Çelik, 10 milyon TL olan alacağını 5 milyon TL’ye indirdiğini belirtti. Kurt, “Veremem” dedi. Ne mi oldu? İlk olarak 9 Şubat’ta Ergen’in cep telefonuna mesaj gönderildi. Mesajda şu ifadeler yer alıyor:

'Ayşe Kurt'la ilişkin olduğu söylendi..'

Ben size silahlı saldırıyı yapan Selahattin Oğuz’un akrabasıyım. Bu olay Oğuz’a farklı anlatıldı. Senin ırz düşmanı olduğun, Ayşen Kurt’la aranda ilişki olduğu söylendi. Yahya ve Ayşen Kurt, seni öldürtmek için 20 milyon TL karşılığında Oğuz ile anlaştı. Sana bir video kaydı atacağım. Olayla ilgili bir kişinin daha olduğunu ve teslim olarak her şeyi anlatacağını…”

5 milyon TL'yi alamayınca teslim oldu

O kişi, Ahmet Çelik’ti. Çelik’in yakalanmasına gerek kalmadı. Çünkü bir gün sonra karakola gidip ihbarda bulundu. İfadesinde şöyle dedi: “Kurt’un bize Ergen’i para karşılığı öldürmeye çalışıp bizim de ayaklarından vurmamızdan dolayı istediğimiz 5 milyon TL’yi vermemesi üzerine karakola gelerek, samimi ikrarda bulunmaya karar verdim.”

Kayıtta söz edilen videoyu kendisinin çektiğini belirten Çelik, şöyle dedi: “Videoyu Kurt bize paramızı vermez ise delil olması niteliğinde çektim. Videoyu çekerken özellikle paraların seri numarasını ve hangi bankadan çekildiğinin görünmesi için özel olarak çektim.”

GİK üyesi firari durumda...

Tetikçi Oğuz, suikast pazarlığını yapan Çelik ve Yahya Kurt tutuklanarak cezaevine konuldu, İYİ Parti GİK üyesi Ayşen Kurt ise firari! Kurt'un yurtdışına kaçtığı sanılıyor. 

İYİ Parti Antalya Manavgat suikast GİK ilçe başkanı

AlparslanAlparslan