Kategorilenmemiş
Giriş Tarihi : 29-07-2019 11:27   Güncelleme : 29-07-2019 11:27

Van'da kazı çalışmalarında bulundu yetkililer 'sıra dışı durum' dedi

Van Kalesi'nin kuzeyindeki kazılarda 2 bin 700 yıllık kafatası olmayan kadın iskeleti bulurken, yetkililer bunun höyük gibi yerleşim alanlarında olmasının sıra dışı bir davranış olduğunu söyledi.

Van'da kazı çalışmalarında bulundu yetkililer 'sıra dışı durum' dedi

Van'da kazı çalışmalarında bulundu yetkililer 'sıra dışı durum' dedi - Sayfa 1

İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Van Bölgesi Tarih ve Arkeoloji Merkezi Müdürü Doç. Dr. Erkan Konyar başkanlığında, 10 üniversitede görevli arkeolog ve bilim adamlarından oluşan 50 kişilik ekiple yürütülen kazı çalışmaları devam ediyor. Höyük alanında, kazılar sırasında ortaya çıkarılan mimari yapıların, Urartu döneminde inşa edilen kerpiçlerin benzeriyle tamamlanmasına yönelik çalışmaların yanı sıra, Urartu tarihi, kültürü, yaşam tarzına yönelik bilimsel araştırmalar da yapılıyor.

 

Van'da kazı çalışmalarında bulundu yetkililer 'sıra dışı durum' dedi - Sayfa 2

Kafatası olmayan kadın iskeleti: Bu kapsamda Urartuların en büyük yerleşim yerlerinden biri olan alanda yürütülen kazılar sırasında 2 bin 700 yıl öncesine ait olduğu değerlendirilen kadın iskeleti bulundu. Kafatası olmayan hoker durumundaki iskelet (bacakları karına doğru çekik, bir yana yatırılmış) kazı ekibindeki bilim insanları tarafından incelemeye alındı.

 

Yerleşim alanı içinde mezarlık görülmemişti: Doç. Dr. Konyar, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kazı çalışmalarında Urartuların son dönemlerde höyük alanını daha çok nekropol (mezarlık) olarak kullandığını tespit ettiklerini söyledi. Yerleşim alanı içinde bir nekropolün bulunmasının sıra dışı bir durum olduğunu anlatan Konyar, Urartuların genellikle nekropolleri yerleşim alanının dışında tuttuğunu, bu nedenle Van'da yürütülen çalışmanın önemli olduğunu vurguladı. 

 

Van'da kazı çalışmalarında bulundu yetkililer 'sıra dışı durum' dedi - Sayfa 4

Höyükte kafatası kısmı olmayan bir kadın iskeleti ortaya çıkardıklarını aktaran Konyar, "Urartularda kafataslarının daha özen gösterilip başka alanlara bırakılma geleneği var. Önceki yıllarda farklı bölgelerde yaptığımız kazılarda da aynı davranışı bulmuştuk. Bu ata kültürüyle ilgili, yani insani bir şey. Sizi en çok anımsatan şey suretinizdir, onlar da bunu farklı değerlendirmek istemişler." diye konuştu.

 

Van'da kazı çalışmalarında bulundu yetkililer 'sıra dışı durum' dedi - Sayfa 5

"Höyüklerde böyle bir şeye rastlamak sıra dışı": Daha önce bazı nekropol alanlarında bu tip buluntularla karşılaştıklarını ancak höyük gibi yerlerde bunun sıra dışı bir davranış olduğunu belirten Konyar, şu bilgileri verdi:

 

Van'da kazı çalışmalarında bulundu yetkililer 'sıra dışı durum' dedi - Sayfa 6

"Antropologlar, kafatası bilerek mi kesilmiş, çürümeden sonra mı ayrılmış bunu araştırıyor. Çünkü höyüklerde böyle bir şeye rastlamak sıra dışı bir durum. Üzerinden çıkan buluntuların zenginliği, takı koleksiyonlarından tutun da biblolar, iğneler, boncuk kolyelere varıncaya kadar burada aristokrat bir kesimin yaşadığı varsayımını ortaya koyuyor. 

 

Van'da kazı çalışmalarında bulundu yetkililer 'sıra dışı durum' dedi - Sayfa 7

Elit bir tabakanın olduğu anlaşılıyor. Kafanın olmaması ilginç bir durum çünkü bütün kemikler gayet sağlam durumda. Bize ölüm şekliyle ilgili bilgiler de veriyor. Bir çatışmada ölmüş de olabilir. Bunun araştırması antropolojik çalışmayla ortaya konulacak."