KÜLTÜR-SANAT
Giriş Tarihi : 23-07-2019 12:24   Güncelleme : 23-07-2019 12:24

Van Gölü'nün altında keşfedildi! 100 yıllık ama ilk günkü gibi sapasağlam duruyor

VAN Gölü’nde daha önce bulunan Rus şilebinin (yük gemisi) turizme kazandırılması hedeflenirken, geminin yeni yapılmış gibi sapasağlam durması görenleri şaşırtıyor.

Van Gölü'nün altında keşfedildi! 100 yıllık ama ilk günkü gibi sapasağlam duruyor

Van Gölü'nün altında keşfedildi! 100 yıllık ama ilk günkü gibi sapasağlam duruyor - Sayfa 1

Bitlis'in Tatvan ilçesine bağlı Bağmeşe Köyü civarında bulunan 'Akdamar-Tatvan' isimli batığa dalış gerçekleştiren Adilcevaz Kültür ve Sanat Derneği üyeleri, batık Rus şilebinin fotoğraf ve görüntülerini kayıt altına aldı. Profesyonel dalgıçlar tarafından fotoğraflanan, daha sonra da Kültür ve Turizm Bakanlığı'na gönderilecek olan batığın dalış turizmine ışık tutması hedefleniyor.

 

Van Gölü'nün altında keşfedildi! 100 yıllık ama ilk günkü gibi sapasağlam duruyor - Sayfa 2

Derneğin başkanı profesyonel dalgıç Cumali Birol, Rus batığını ilk olarak 1986 yılında gördüğünü, o dönemlerde batığın mendireğinin bir kısmının suyun üstünde  olduğunu söyledi. Görüntülerin harika olduğunu dile getiren Birol, fotoğrafları Kültür Bakanlığına sunacaklarını ifade etti.

 

Zarar veriliyor: Van Gölü'ne verilen zarar hakkında konuşan Birol,  "Batıklara ve mikrobiyalitlere zarar verilmemesi noktasında büyük çaba gösteriyoruz. Bölgede Akdamar, Çarpanak ve Adar Adasında büyük kiliselerin olduğunu bizler biliyoruz. Van Gölü Havzası'nda o yıllarda çok büyük ticaret söz konusuydu. Eskiden karayolu yoktu." dedi. 

 

Van Gölü'nün altında keşfedildi! 100 yıllık ama ilk günkü gibi sapasağlam duruyor - Sayfa 4

Kıbleye paralel şekilde yatıyor: Rusların 1914 yılında burayı işgal ettikten sonra burada üç tane şilep yaptığını da beliten Birol, "Bu üç şilep de şuanda batık durumdadır. Buradaki batığımız 1958 yılında buruna çarpması sonucu kumsala geliyor ve burada batıyor. Gölün yükselmesi sonucu uç tarafı 7 metre, alt tarafı 23 metre derinlikte kıbleye paralel bir şekilde yatıyor. Bizim su altı turizmimiz canlanacak. Hele hele özellikle Bitlis iline üçte ikisi bağlı olan Van Gölü'nün kıyısını fazla kullanamıyoruz" ifadelerini kullandı.

 

Van Gölü'nün altında keşfedildi! 100 yıllık ama ilk günkü gibi sapasağlam duruyor - Sayfa 5

Yoğun kullanılıyor: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Su Ürünleri Fakültesi Dr. Öğretim Üyesi Mustafa Akkuş ise geçmiş yıllarda Van Gölü'nün gerek yolcu taşımacılığında, gerekse ticaret anlamında çok yoğun kullanıldığını belirtti. Dr. Öğretim Üyesi Akkuş şöyle konuştu: 

 

Van Gölü'nün altında keşfedildi! 100 yıllık ama ilk günkü gibi sapasağlam duruyor - Sayfa 6

12 bin balıkçı ve yılda 12 milyon dolarlık bir ciro: "Van Gölü 800 bin yıllık büyük bir tarihe sahip. Geçmiş yıllara gittiğimiz zaman Van Gölü'ndeki taşımacılık ve ulaşım göl üzerindeki gemilerden sağlanıyordu. Yani bundan 100 yıl geriye gittiğimiz zaman burada yüzlerce yelkenli teknenin olduğunu görüyoruz. Van Gölü 3 bin 712 kilometre karelik yüzey alanıyla adeta bir deniz gibi. Geçmiş uygarlıklar hep yukarı deniz olarak adlandırmışlar. Fakat Van Gölü'nün ekonomiye tek katkısı balıkçılık. Gölde 12 bin balıkçı ve yılda 12 milyon dolarlık bir ciro söz konusu."

 

Van Gölü'nün altında keşfedildi! 100 yıllık ama ilk günkü gibi sapasağlam duruyor - Sayfa 7

 Adeta dün yapılmış gibi: "Elimizde böylesine bir göl var. Bunu dalış turizmi açısından kullanamıyoruz. Van Gölü çevresine yılda kaç dalgıç geliyor diye sorduğumuz zaman, 100-200 kişi ancak diyebiliriz. Ancak Van Gölü içerisinde birçok gizemi ve sırrı barındırıyor. Bu sırlardan birisi de bugün dalış yapmış olduğumuz Van Gölü'nün altındaki 41 metrelik devasa Rus gemisi. Elimizde devasa bir Rus batığı var ve adeta dün yapılmış gibi. Bugün ülkemizin diğer yerlerine gittiğimiz zaman dalış turizmini canlandırmak için tank batırıyoruz gemiler batırıyoruz."

 

Van Gölü'nün altında keşfedildi! 100 yıllık ama ilk günkü gibi sapasağlam duruyor - Sayfa 8

Yeniden bir sektör doğacak: "İşte bunu bu bölgenin dalış turizmini canlandırma adına korumamız ve değerlendirmemiz lazım. Eğer bu değerleri kullanabilirsek çok yakın bir zamanda şunu göreceğiz Bitlis’te Van’da, Adilcevaz’da onlarca dalış okulu açıldığını göreceğiz. Bu bölgede yeniden bir sektör doğacak. "

 

İstihdam olacak: "Dışarıdan binlerce insan buraya gelecek buradan bönlerce insan ekmeğini yiyecek ve istihdam olacak. Bu elimizdeki güzellikleri ilk önce koruyarak sonra da dalış turizmine kazandırmamız lazım. Bugün burada bu geminin bütün fotoğraflarını görüntülerini kayıt altına aldık. Resmi kurumlarla paylaşacağız ve bununla ilgili faaliyetlerimizi devam ettireceğiz."

KAYNAK: İNTERNET HABER