Advert
SAĞLIK
Giriş Tarihi : 05-07-2019 14:04   Güncelleme : 05-07-2019 14:20

Uzmanlar az yemeyi ve uzun süre aç kalmayı öneriyor

Uzmanlar günümüzde gelişen teknolojik koşullar ve şehir yaşamıyla birlikte hareketsiz bir yaşam süren insanların beslenme alışkanlarında değişikliklere gitmesi gerektiğini söylüyor. Sağlıklı beslenmek isteyenlere sıkça söylenen 'sık ve az beslenmeli' önerisi yerine Dr. Muhsin Öztürk az ve uzun aralıklarla yemek yenilmesi gerektiğini önerdi.

Uzmanlar az yemeyi ve uzun süre aç kalmayı öneriyor

Uzmanlar az yemeyi ve uzun süre aç kalmayı öneriyor - Sayfa 2

Oruca benzer bir düzen
3 ana öğünün yanı sıra ara öğünler de işin içine girince gün içerisinde öğün sayısı altıya kadar çıkıyor. Özellikle sağlıklı beslenme adı altında uygulanan bu beslenme şekli herkes tarafından benimsenirken, son zamanlarda beslenme uzmanları tarafından tavsiye edilen ve oruca benzer bir düzene sahip olan beslenme şekilleri ortaya çıkmaya başladı.

 

Uzmanlar az yemeyi ve uzun süre aç kalmayı öneriyor - Sayfa 3

Bu beslenme şekli ile uzun süre aç kalınması ve öğün sayısının azaltılması ile birlikte vücudun dinlenmesi, kendini onarması ve kalorilerin yakılması amaçlanıyor.  Hangi beslenme şeklinin günümüz insanları için daha ideal olduğuna ve nasıl uygulanması gerektiğine dair İstanbul Esenyurt Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölüm Başkanı Dr. Muhsin Öztürk açıklamalarda bulundu.

 

Uzmanlar az yemeyi ve uzun süre aç kalmayı öneriyor - Sayfa 4

Şehir hayatı ile birlikte beslenme şekli de değişmeli 
 Dr. Öğr. Üyesi Muhsin Öztürk, “Özel, kronik bir hastalığımız ve hekim tavsiyemiz yoksa biz beslenme uzmanları olarak günde iki öğünü tavsiye ediyoruz. Çünkü artık şehir hayatında yaşayan insanlar olarak fazla enerji tüketmiyoruz. 
 

Uzmanlar az yemeyi ve uzun süre aç kalmayı öneriyor - Sayfa 5

Günlük hayatta yaptığımız işlerin çoğunu oturarak yapıyoruz. Her şey elimizin altında ve otomatik oldu. Sonuç olarak da hareketsizlik beraberinde geldi. Bu yüzden öğünlerimizi aza indirmemiz gerekiyor” dedi. 

 

Uzmanlar az yemeyi ve uzun süre aç kalmayı öneriyor - Sayfa 6

“Ara öğün olmaması lazım” 
İki öğün arasında herhangi bir şey yenmemesi ve sıvı tüketimine dikkat edilmesi ile ilgili de bilgilendirmelerde bulunan Öztürk, “Bu uygulamada öğünler arasında uzun süre geçmesi gerekiyor. Yine aynı zamanda iki öğün arasında da atıştırma olmaması lazım.

 

Uzmanlar az yemeyi ve uzun süre aç kalmayı öneriyor - Sayfa 7

Su tüketimi gün içerisine yayılmalı
 Öğünlerinde az yiyen insanlar bir saat sonra acıkınca genellikle kan şekerini yükselten gıdalar tüketiyor. Bu çok tehlikeli. İki öğün arası hiçbir şey yemeden en az beş saat olması lazım. Bu iki öğünlük uygulamada tabii ki de sıvı alımına çok dikkat etmemiz gerekiyor ve gün içerisinde su tüketimini de yaymalıyız. Mesela sabah kalkar kalkmaz, yemekten biraz önce ve sonra, en son olarak da yatmadan önce gibi” şeklinde konuştu. 

715Uzmanlar az yemeyi ve uzun süre aç kalmayı öneriyor - Sayfa 8

İki öğün günün hangi saatlerinde olmalı? 
Uygulanacak olan iki öğünün de hangi saatlerde uygulanması gerektiğine değinen Öztürk, “Bir kere kahvaltıyı kaçırmamamız ve iyi yapmamız gerekiyor. 

 

Uzmanlar az yemeyi ve uzun süre aç kalmayı öneriyor - Sayfa 9

 Diğer öğün ile ilgili de uzmanlar genellikle 19.00 ile 20.00 saatleri arasını uygun görüyor. Kahvaltımız sabah 07.00 ile 09.00 arasında değişebilir. Gün içerisindeki öğünlerimizi bu saatlere bölüp iki öğünü uygulamakta fayda var.

 

Uzmanlar az yemeyi ve uzun süre aç kalmayı öneriyor - Sayfa 10

Sıvı tüketimi ihmal edilmemeli
İki öğün arasında sıvı tüketimini de ihmal etmiyoruz. Sıvı tüketimi derken tabii ki de öncelikli olarak su başı çekecek şekilde bir fincan olmak kaydıyla şekersiz çay ve kahve, soda, ayran, şalgam suyu gibi içecekler de bu arada tüketilebilir” ifadelerini kullandı. 

 

Uzmanlar az yemeyi ve uzun süre aç kalmayı öneriyor - Sayfa 11

Egzersiz ve hareket şart 
Sadece beslenme şeklinin değil bunların yanı sıra hem sağlıklı hem de fit olmak için egzersiz yapmanın şart olduğuna değinen Öztürk, “Beslenmemin yanında kesinlikle hareket ve egzersizi de öneriyoruz. 

 

Uzmanlar az yemeyi ve uzun süre aç kalmayı öneriyor - Sayfa 12

Bilimsel çalışmalar sadece hareketsiz yaşam sürdüklerinden dolayı insanların öldüğünü söylüyor. Günlük hayatta doğal olarak iş amaçlı yaptığımız hareketler egzersiz olarak sayılmıyor.

 

Uzmanlar az yemeyi ve uzun süre aç kalmayı öneriyor - Sayfa 13

Düzenli spor yapılmalı
Özel olarak ritmik yürüyüşler, spor salonunda veya açık havada yapılan hareketler, evimizde basit bir şekilde onar dakika yaptığımız kültürfizik hareketlerini hiç olmazsa düzenli olarak yapmalıyız ki gerçekleştirdiğimiz doğru beslenme düzeni bir anlam taşısın” diyerek sözlerini sonlandırdı.

KAYNAK : İNTERNET HABER

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
ANKET OYLAMA TÜMÜ
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
E-Bülten Kayıt
BİYOGRAFİ
RÖPORTAJLAR
ARŞİV ARAMA
açık