EĞİTİM
Giriş Tarihi : 19-07-2019 10:54   Güncelleme : 19-07-2019 10:54

Türkiye'nin ilk yapay zeka bölümü bu yıl 30 öğrenci alıyor

Yapay zeka alanındaki araştırmalar büyük bir hızla artıyor. Bu artış hızıyla birlikte akademi ve araştırma laboratuvarlarında hem de sektörde bu alanda yetişmiş iş gücüne ihtiyaç duyuluyor. Bu bağlamda Hacettepe Üniversitesi bu yıl bir ilk gerçekleştirerek yapay zeka bölümüne öğrenci alıyor.

Türkiye'nin ilk yapay zeka bölümü bu yıl 30 öğrenci alıyor

Türkiye'nin ilk yapay zeka bölümü bu yıl 30 öğrenci alıyor - Sayfa 1

Hacettepe Üniversitesi, yapay zeka mühendisleri yetiştirmek için harekete geçerek Türkiye’nin ilk Yapay Zekâ Mühendisliği bölümü açıldı. Mühendislik Fakültesi bünyesinde ayrı bir lisans programı olarak düzenlenen bölüme bu yıl YKS yerleştirme puanına göre 30 öğrenci alınacak.

 

Türkiye'nin ilk yapay zeka bölümü bu yıl 30 öğrenci alıyor - Sayfa 2

Bilgisayar mühendisliği bölümü de Türkiye’de 42 yıl önce ilk kez ODTÜ ile birlikte Hacettepe Üniversitesi’nde açıldığı biliniyor ve Hacettepe Üniversitesi yine bir ilki gerçekleştiriyor.

 

İlk burslar TUSAŞ'tan

Hacettepe Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Haluk Özen bu bölümü tercih edecek öğrencilere ilk bursun TUSAŞ'tan olduğunu söyleyerek şunları kaydetti:  “Hiçbir mezunumuzun iş bulmakla ilgili bir kaygısı olmayacak. Çünkü zaten bu alanda ihtiyaç var. Daha bölüm açılmadan, Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ) Yönetim Kurulu Başkanı Temel Kotil , ‘Çok önemli bir adım. Direkt olarak burs veriyorum’ dedi. TUSAŞ’ın 3. ve 4. sınıftan itibaren başarılı öğrencilere şu an için ayda 600 TL burs verdiği bir staj programı var. Bu program ilk kez yapay zekâ bölümüyle birinci sınıftan itibaren uygulanmış olacak. Puan sıralamasına göre ilk 15 öğrencimiz bu burstan yararlanabilecek.”

 

Türkiye'nin ilk yapay zeka bölümü bu yıl 30 öğrenci alıyor - Sayfa 4

Bölüm Başkanı Prof. Dr. Ebru Akçapınar Sezer de ise ​bölümde 23 öğretim üyesinin ders vereceğini ancak seçmeli derslerde diğer fakültelerden de ilgili öğretim üyelerinin derslere girebileceğini belirterek şunları söyledi: 

“Amacımız yapay zeka alanında kamunun ve özel sektörün ihtiyaç duyduğu yetişmiş insan gücünü sağlamak. Özellikle savunmada gelecek yıllarda yapay zekânın önemi daha da artacak. Bugün S-400’ü, F-35’i konuşuyoruz. Her ikisi de yapay zeka ürünü. Savunmanın yanında sağlık, görüntüleme teknolojileri, oyun animasyon, kısaca veri sakladığınız ve biriktirdiğiniz her yer, yapay zekânın alanına giriyor.”

 

Türkiye'nin ilk yapay zeka bölümü bu yıl 30 öğrenci alıyor - Sayfa 5

Veri analizi önemli

Veri anlamlandırma ile ilgili verilecek eğitimlerin önemine dikkat çeken öğretim üyesi Doç. Dr. Erkut Erdem de, “Verinin olduğu her yerde çözülmesi gereken bir sorun mevcut. Günümüzde veri miktarı çok hızlı artıyor. YouTube’a saniyede 300 saat video yükleniyor. Bu verinin anlamlandırılması çok önemli. Bunu anlamlandırabilecek bir insan gücü var mı, yok. Yapay Zekâ Mühendisliği bölümünün tüm temel bilimlere dokunan bir program olmasını hedefliyoruz” dedi.

 

Türkiye'nin ilk yapay zeka bölümü bu yıl 30 öğrenci alıyor - Sayfa 6

TIP müfredatına girdi

Rektör Prof. Dr. Haluk Özen, tıp öğrencileri ile yapay zeka bölümü öğrencilerinin ortak teknoloji seminerlerini takip etmesi gibi planları olduğunu belirtirken, “İlk defa yapay zekayı Tıp Fakültesi müfredatının içine koyacağız. Tıp öğrencisi, yapay zeka nedir, kendi mesleğinde nerelerde kullanılır bunları öğrenecek. Tıpta lisansüstü programlarda da bunu uygulayacağız. Yapay zeka, geleceğin teknolojisi. Savunma, sağlık, oyun, yani verinin işlendiği her alanda karşımıza çıkacak. Buradan mezun edeceğimiz mühendislerle büyük bir ihtiyacı gidereceğiz” dedi.

 

Türkiye'nin ilk yapay zeka bölümü bu yıl 30 öğrenci alıyor - Sayfa 7

Lisans programının dünyada örnekleri mevcut

Yapay zekâ alanında yaşanan geliştirmeler dünyadaki bütün iyi üniversitelerin kendi akademik yapılanmalarında çeşitli değişikliklere gitmesini zorluyor. A.B.D.’de Carnegie Mellon University (CMU) Bilgisayar Bilimleri Bölümü altında geçtiğimiz sonbaharda Yapay Zekâ lisans programını açacağını duyurdu. Benzer şekilde yine geçtiğimiz yıl Massachusetts Institute of Technology (MIT), yeni bir yapılanmaya gideceğini School of Computing adıyla yeni bir fakülte kuracağını ve bu fakülte bünyesinde yapay zekâ da dahil olmak üzere yeni lisans programları açacağını ilan etti. Kanada’da derin öğrenmeye şekil vermiş bir üniversite olan University of Toronto da lisans seviyesinde yapay zekâda uzmanlaşma imkânı sunan bir lisans programına çok yakında öğrenci alacak. İngiltere’de University of Edinburgh, University of Birmingham, University of Sheffield gibi üniversitelerde Bilgisayar Bilimleri bünyesinde Yapay Zekâ ve Bilgisayar Bilimleri lisans programları mevcut. Uzak Doğu’dan bir örnek ise The Chinese University of Hong Kong’un yeni öğrenci almaya başladığı Artificial Intelligence – Systems & Technologies adlı mühendislik lisans programı.

KAYNAK: İNTERNET HABER