Şifa niyetine tüketiliyordu! Mucize besin için 'ölüm' uyarısı yapıldı

Özellikle soğuk kaynaklı hastalıkların antitoksini olarak bilinen, arıların ‘orman gülü’ adlı bitkinin nektarından ürettikleri "deli bal" konusunda uzmanlar çok çarpıcı uyarılarda bulundu. İşte deli balı ile ilgili bilmeniz gereken tüm detaylar haberimizde..

 Şifa niyetine tüketiliyordu! Mucize besin için 'ölüm' uyarısı yapıldı
 Şifa niyetine tüketiliyordu! Mucize besin için 'ölüm' uyarısı yapıldı Admin

KŞifa niyetine tüketiliyordu! Mucize besin için 'ölüm' uyarısı yapıldı - Sayfa 1

Balın çok çeşitli hastalığa iyi geldiği ve vücut direncini artırdığı söylenir. Ancak her besin kaynağında olduğu gibi onunda tüketilirken dikkat edilmesi gereken husuları vardır. Bu doğrultuda deli balı üzerine uyarılarda bulunan uzmanlar, “Deli balın 1 çay kaşığından fazla yenilmesi zehirlenmeye, hatta ölüme bile neden olabilir” dedi. Peki ne kadarı ne yeterli?  İşte deli bal ile ilgili bilinmesi gereken her şey; 
 

 

Şifa niyetine tüketiliyordu! Mucize besin için 'ölüm' uyarısı yapıldı - Sayfa 2

‘Bal tutulması’ sebep oluyor

Özellikle Karadeniz Bölgesi'nde yetişen gösterişi ve güzelliği ile herkesi mest eden orman gülü çiçeklerinden arıların elde ettiği bal halk arasında ‘bal tutulması’ denilen olaya sebep oluyor. 

 
Şifa niyetine tüketiliyordu! Mucize besin için 'ölüm' uyarısı yapıldı - Sayfa 3

''Ölüme bile yol açabilir''

Çoğu insan bunu her derde deva şifalı bitki olarak kullanıyor. Ancak Medical Park Ordu Hastanesi İmmünoloji ve Alerji Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Ali Kutlu önemli bir uyarıda bulundu: “1 çay kaşığından fazla tüketilirse zehirlenmeye hatta ölüme bile yol açabilir!” 
 

 

Şifa niyetine tüketiliyordu! Mucize besin için 'ölüm' uyarısı yapıldı - Sayfa 4

Prof. Dr. Ali Kutlu, şöyle konuştu: “Deli bal, ülkemizde genelde Doğu Karadeniz Bölgesi'nde 1800 metre yükseklikteki ormanlık alanlarda yetişen çiçeklerden elde edilir. Yaz aylarında açar ve orman gülü olarak bilinen (Komar-Rhododendron çiçekleri) bitkinin çiçeklerinin arılarca kullanılmasıyla elde edilen bir baldır. Halk arasında deli bal olarak adlandırılır. Bu bal kendine has boğazda yanma hissi oluşturacak acılığa sahiptir. 

 

Şifa niyetine tüketiliyordu! Mucize besin için 'ölüm' uyarısı yapıldı - Sayfa 5

Bu bitki dünyada ve ülkemizde birçok bölgede ve farklı türlerde bulunabilmekle birlikte bu hastalığa dünyada ve ülkemizde en çok Doğu Karadeniz Bölgesi'nde rastlanmaktadır. Bu nedenle hastalıkla ilgili çoğu yayın ülkemizden çıkmaktadır. Deli bal tarihte silah olarak bile kullanılmıştır. Tarihte düşmanları etkisiz hale getirmek için kullanılan ilk biyolojik silah olduğunu söyleyebiliriz. Bu sebeple çok ölçülü ve bilinçli kullanılması gerekir.” 

 

Şifa niyetine tüketiliyordu! Mucize besin için 'ölüm' uyarısı yapıldı - Sayfa 6

Etkisini 1.5 saat sonra gösteriyor 
Deli balın alternatif tıpta mide ağrılarında, şeker hastalığında ve tansiyon hastası tedavisinde kullanıldığını belirten Prof. Dr. Ali Kutlu, şöyle devam etti:”Deli balın elde edildiği orman gülü bitkisinin yapısında iskelet ve kalp kası hücrelerinde merkezi sinir sistemini etkileyen ‘grayanotoksin’ adlı madde bulunmaktadır. Çiçeğin yapısında bulunan grayanotoksinler bala geçer ve deli bal hastalığı adı verilen yakınmalara sebep olur. Günümüzde deli bal, Karadeniz Bölgesi'nde alternatif tıp ilacı olarak da halk arasında kullanılabiliyor. 

 

Şifa niyetine tüketiliyordu! Mucize besin için 'ölüm' uyarısı yapıldı - Sayfa 7

Orman gülü bitkisinde bulunan bu madde sadece insanların bal tüketmesi yoluyla değil bu bitkinin yapraklarını ve gövdesini yiyen hayvanlarda da toksik etki göstermektedir. Bu nedenle bu bitkinin kuzu katili, dana katili gibi yerel isimleri de mevcuttur. Bitki yapraklarını çay gibi farklı amaçla kullananlarda da benzer yakınmalar oluşabilmektedir. Deli bal hastalığı bölgemizde acil servis hekimleri ve bal üreticileri tarafından iyi bilinmekle birlikte balı şifa amaçlı çok miktarda tüketenler veya özellikle yayla turizmi sırasında satın aldıkları balın özelliğini bilmeden tüketenlerde hastalık oluşmaktadır. 

 

Şifa niyetine tüketiliyordu! Mucize besin için 'ölüm' uyarısı yapıldı - Sayfa 8

Deli balın 1 çay veya tatlı kaşığından fazla yenilmesi durumunda şikayetler ortalama 1,5-3 saat sonra başlar. Bal kaynatılırsa ve uzun süre bekletilirse toksisitesi kaybolur, bu durumda daha fazla miktarlarda tüketilebilir. Anlaşılacağı üzere deli bal zehirlenmeleri taze olarak tüketilmesi durumunda ortaya çıkmaktadır.“ 

 
Şifa niyetine tüketiliyordu! Mucize besin için 'ölüm' uyarısı yapıldı - Sayfa 9

“Nabız hızlanıyor, uyuşma başlıyor” 
Zehirlenme belirtilerini kişiden kişiye değişebileceğini söyleyen Prof. Dr. Ali Kutlu, açıklamalarını şöyle tamamladı: 
”İlk belirtiler, tükürük salgısında artış, bulantı, kusma, ağız çevresi, kol ve bacakta karıncalanma ve uyuşma şeklinde ortaya çıkar. Terleme, cilt kızarıklığı, kan basıncında ve nabızda düşüş sonrasında görme bozuklukları, sersemlik, şuur kayıplarına yol açabilmektedir. Yaşlılar, kronik hastalıkları bulunanlar ve çocuklarda daha tehlikeli sonuçlar görülebilir. 

 

Şifa niyetine tüketiliyordu! Mucize besin için 'ölüm' uyarısı yapıldı - Sayfa 10

Deli bal hastalığı belirtileri alerjik reaksiyonlar ile karışabilir. Fakat ortaya çıkan reaksiyon alerjik bir reaksiyon olmayıp zehirlenmedir. Bala bağlı gerçek alerjik reaksiyonlar çok nadir görülür. Genelde bal alerjisi olanlarda arı veya polen alerjisi de görülür. Düşük şiddetli zehirlenmelerde tedavisiz 12-24 saat içinde şikayetler kendiliğinden kaybolur. 

 

Şifa niyetine tüketiliyordu! Mucize besin için 'ölüm' uyarısı yapıldı - Sayfa 11

Yine de 3-6 saatlik EKG ile nabız takibi uygun olacaktır. Ciddi zehirlenmelerde ise mutlaka hastanede koşullarında yakın takip ve destek gereklidir. Bazı vakalarda 2-3 gün hastanede yatarak tedavi gerekebilmektedir. Hastalık bulguları korkutucu olmakla birlikte pek çok hasta destek tedavisiyle tamamen iyileşmektedir.”

KAYNAK: İNTERNET HABER

DELİ BAL Karadeniz Bölgesi
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Samsun'da 400 tane çiçek dağıttı, işte nedeni...
Samsun'da 400 tane çiçek dağıttı, işte nedeni...
‘BANA YAKIŞMAZ…’
‘BANA YAKIŞMAZ…’