Ruslarla, Suriye üzerinde 10 maddelik mutabakata varıldı!

Son dakika… Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Rus lider Putin arasında Soçi'de yapılan toplantı sonunda, Suriye konusunda 10 maddelik bir mutabakata varıldığı belirtildi. Mutabakata göre her iki ülke Suriye'de ortak devriyelere başlayacak ve bütün YPG unsurları Menbiç ve Tel Rıfat’tan dışarı çıkarılacak.

 Ruslarla, Suriye üzerinde 10 maddelik mutabakata varıldı!
 Ruslarla, Suriye üzerinde 10 maddelik mutabakata varıldı! Admin

Son dakika… Ruslarla, Suriye üzerinde 10 maddelik mutabakata varıldı!

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Rus lider Putin arasında Soçi'de yapılan toplantı sonunda, Suriye konusunda 10 maddelik bir mutabakata varıldığı belirtildi. Mutabakata göre her iki ülke Suriye'de ortak devriyelere başlayacak ve bütün YPG unsurları Menbiç ve Tel Rıfat’tan dışarı çıkarılacak.Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Soçi'de Rusya Lideri Vladimir Putin'le yaptığı 5 saati aşan görüşmeden, Türkiye'nin ağustos ayında ABD ile yaptığı, ancak yürümeyen güvenli bölge anlaşmasının benzeri çıktı. Anlaşmaya göre, Türkiye Fırat'ın doğusunda halen Tel Abyad-Resulayn arasında TSK ve Suriye Milli Ordusu unsurları ile gerçekleştirdiği Barış Pınarı Harekâtı’nın yer aldığı bölgenin denetimini üstlenecek.

 

Ancak Fırat'ın doğusunda bu bölge dışında kalan yerler doğrudan TSK-Suriye Milli Ordusu denetimine verilmeyecek. Bunun yerine sınır boyunca 10 km'lik alanda Türk ve Rus askerleri düzenli devriyeye çıkacaklar.

Yine Ağustos ayında ABD ile varılan ancak yürütülemeyen uzlaşmaya benzer şekilde, Türk-Rus devriyesi için ortak bir komuta merkezi oluşturulması da kararlaştırıldı.

Dünya Anlaşma Rusya Türkiye
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Taraftardan Samsunspor'a meşaleli destek -
Taraftardan Samsunspor'a meşaleli destek -
Elazığ’daki 6,8 büyüklüğündeki deprem birçok ülkede de hissedildi
Elazığ’daki 6,8 büyüklüğündeki deprem birçok ülkede de hissedildi