Rize'de vampir kelebek paniği İnsanın üzerine yapışıyorlar ısırıyorlar

RİZE'de ‘Vampir kelebek’ olarak adlandırılan Ricania Simulans cinsi kelebekler, yeşil bitkilerin ardından evleri de istila ederken vatandaşlar çaresizlik içinde ne yapacağını bilemiyor.

Rize'de vampir kelebek paniği İnsanın üzerine yapışıyorlar ısırıyorlar
Rize'de vampir kelebek paniği İnsanın üzerine yapışıyorlar ısırıyorlar Admin

Rize'de vampir kelebek paniği İnsanın üzerine yapışıyorlar ısırıyorlar - Sayfa 1

Rize’de bitkilerin özünü emerek zarar verdiği için vampir kelebek olarak adlandırılan Ricania Simulans yeşil bitkilerin ardından evleri de istila ediyor. Doğu Karadeniz Bölgesi’nde özellikle sahil kesimlerde geçtiğimiz yıllarda türeyen Ricania Simulans bu kez rakımı yükseltti ve yüksek bölgelerde de etkili olmaya başladı. 

 

Rize'de vampir kelebek paniği İnsanın üzerine yapışıyorlar ısırıyorlar - Sayfa 2

Evlere dadandılar: Ayırt etmeden yeşil bitkilerin tümüne konarak özünü emen ve bitkiyi kuruma noktasına getiren 'Ricania Simulans' isimli kelebek türüne Rize halkı bitkinin özünü emdiği için 'Vampir Kelebek' ismini vermişti. 
Bu kelebekler artık bitkilerin ardından insanların yaşam olanı olan evlere dahi girmeye başladı. 

 
Rize'de vampir kelebek paniği İnsanın üzerine yapışıyorlar ısırıyorlar - Sayfa 3

Günde bir kaç kez ölü kelebekleri süpürüyorlar: Havanın kararıp evin ışıklarının yanmasıyla evleri istila eden kelebekler hanımları da canından bezdirdi. Hemen her evde kendisine yer bulan kelebekler evde yaşayanlar tarafından ölü vaziyette yerlerden günde birkaç kez süpürülmek zorunda kalıyor. Rize merkeze bağlı Balıkçılar köyünde evin ışıklarının yanmasıyla odanın camını saran kelebekler ev sahibi tarafından görüntülendi. 

 

Rize'de vampir kelebek paniği İnsanın üzerine yapışıyorlar ısırıyorlar - Sayfa 4

Bahçeye çıkamıyoruz: Vampir kelebekler yüzünden evde cam açamadıklarını dile getiren ev sahibi Gülseren Akgül “Rize’nin başının belası olan vampir kelebekler, bunlar yüzünden ne huzurumuz kaldı ne rahatımız kaldı, her yerdeler. Bahçeye çıkamıyoruz, sebze alamıyoruz, çaylıklara gidemiyoruz. 

 

Rize'de vampir kelebek paniği İnsanın üzerine yapışıyorlar ısırıyorlar - Sayfa 5

Sebzelerimizin üzerine yapışkan bir madde bırakıyorlar: Dışarıda kapının önünde oturamıyoruz, kapı pencere açamıyoruz. Bunlara bir çare bulunmadı. Lütfen bunlara bir çare bulunsun. Evin her tarafından bunlar camlarda. Yediğimiz her şeyin üzerinde bunlar. Sebzelerimizin üzerine yapışkan bir madde bırakıyorlar. İçtiğimiz çayın içerisinde aynı şeyler. İnsan sağlığına zararlı mı değil mi onu da bilmiyoruz. 

 

Rize'de vampir kelebek paniği İnsanın üzerine yapışıyorlar ısırıyorlar - Sayfa 6

İlaçlar da çare olmadı: Yetkililerin artık buna bir çare bulmasını rica ediyoruz. Artık halkın sesini duysunlar da çektiği çileyi görsünler. İnsanın üzerine yapışıyorlar, ısırıyorlar, çay bahçelerinde perişan oluyoruz. Senelerdir bu böyle, buna bir çare bulunmuyor. Biz ne kadar ilaçlar isek ilaçlayalım bir çaresini bulamıyoruz. Karadeniz’in her tarafına yayılmış bunlar” ifadelerini kullandı.

Rize Vampir Kelebek Ricana Simulans
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Samsun'da 400 tane çiçek dağıttı, işte nedeni...
Samsun'da 400 tane çiçek dağıttı, işte nedeni...
‘BANA YAKIŞMAZ…’
‘BANA YAKIŞMAZ…’