GÜNCEL
Giriş Tarihi : 29-01-2020 12:27   Güncelleme : 29-01-2020 12:27

Nusret Gökçe depremzedelere bağışladı Türkiye'deki bir günlük geliri belli oldu

Nusret Gökçe, Türkiye'deki 5 restoranın 1 günlük gelirini Elazığ'daki depremzedelere bağışladı. Nusret'in sadece Türkiye'den bir günde kazancı dudak uçuklattı.

Nusret Gökçe depremzedelere bağışladı Türkiye'deki bir günlük geliri belli oldu
 

Elazığ ve Malatya'da yaşanan 6,8'lik deprem felaketinin ardından tüm Türkiye tek yürek oldu ve herkes yardım kampanyaları başlattı. Ünlü isimlerden Nusret Gökçe de depremzedeler için Türkiye'de bulunan 5 restoranının bir günlük kazancını bağışlayacağını düşündü.

 
Gökçe, dün Instagram hesabından "Biz Türkiye'yiz. Yarın bütün Nusret Türkiye gelirini Elazığ'a bağışlıyoruz. Devlet baba ve milletimiz ne derse emrindeyiz" dedi. Gökçe'nin bu anlamlı paylaşımına kısa sürede binlerce beğeni geldi.
 
 

Nusret, bugün ise 5 restoranın gelirinin ne kadar olduğunu yani Elazığ'daki depremzedeler için ne kadar bağışladığını açıkladı. Nusret'in yalnızca Türkiye'den bir gün içinde ne kadar kazandığını duyanların dudağı uçukladı. 

 
 
 
Tüm gün bütün Nusret restoranlarından 1 milyon 22 bin TL toplandığını belirten Gökçe, "Allahım sana çok şükür" notunu düştüğü fotoğrafını paylaştı.
 
 

Nusret Gökçe'nin Etiler, Bebek, Nişantaşı, Kanyon AVM ve İstinyepark AVM olmak üzere Türkiye'de 5 restoranı bulunuyor.

 
 
 

Peki, Nusret Gökçe kimdir?

Nusret Gökçe, 1983 yılında Erzurum'da dünyaya geldi. Ailesinin maddi sebepleri nedeniyle Darıca Faik Şahenk Ortaokulu'nu 6. sınıfta bırakmak zorunda kaldı. Bostancı'daki kasaplar çarşısında yoğun bir şekilde çalışarak kasaplık mesleğini öğrendi. 

 
 
 

Yoğunluktan bazı günlerde 18 saat çalışmak zorunda kalan Nusret Gökçe, 2009'da Arjantin'e giderek dünya mutfağında neler olduğunu gözlemledi. Üç ay boyunca çiftliklerde kaldı, restoranlarda ve kasaplarda gezerek dünyada kasaplığın nasıl olduğunu inceledi.

 
 
 

Ardından 2010 yılında Amerika Birleşik Devletleri'ne gitti. Burada da sadece işinde profesyonelliği öğrenmek için New York'un dört ünlü restoranında ücretsiz olarak çalıştı ve ABD'de yaptığı bir menü ünlü gazete New York Times'da yayınlandı.

 
 

Türkiye'ye döndüğünde kendi yerini açmayı hedefleyen Nusret Gökçe, Nusr'et Steakhouse adında bir et restoranı açtı ve iş hayatına ilk adımını attı. 

 
 
 
Günümüzde yüzlerce çalışanı olan Nusret Gökçe'nin ülkenin çeşitli yerlerinde restoranı bulunmaktadır.