Advert
DÜNYA
Giriş Tarihi : 10-07-2019 14:38   Güncelleme : 10-07-2019 18:35

Nevşehir'de ortaya çıktı! 800 yıl sonra yeraltında bulunanlar şaşırttı

Dünyanın en büyük yeraltı şehri olarak bilinen Nevşehir'de, 13.yüzyıla ait kilise ve kilisenin yanında yer alan mezarlar bulundu.

Nevşehir'de ortaya çıktı! 800 yıl sonra yeraltında bulunanlar şaşırttı

Nevşehir'de ortaya çıktı! 800 yıl sonra yeraltında bulunanlar şaşırttı - Sayfa 1

Nevşehir'de ortaya çıkartılan kilisenin, geçmiş dönem hakkında önemli bilgiler vermesi planlanırken, bulunan mezarlar tarih severleri heyecanlandırdı. Kilisenin hemen yanında bulunan mezarlarda, o döneme ait papaz kıyafetleri, haç işaretleri ve gözyaşı şişeleri ortaya çıkartıldı.

 

Nevşehir'de ortaya çıktı! 800 yıl sonra yeraltında bulunanlar şaşırttı - Sayfa 2

Her gün farklı bir unsurla karşı karşıya geliyoruz: Nevşehir Belediye Başkanı Rasim Arı, konu ile ilgili yaptığı açıklamada, yeraltı şehrinde her gün farklı bir unsurla karşı karşıya geldiklerini söyledi. Arı, "Bulunan her bir eser, yaşamın hangi çağlara dayandığını, hangi yüzyıla dayandığına ait bize ciddi veriler vermektedir." ifadelerine yer verdi.

 
Nevşehir'de ortaya çıktı! 800 yıl sonra yeraltında bulunanlar şaşırttı - Sayfa 3

"Bize tarihi bir vesika olarak bu şehirde ve bölgede yaşayan insanların tarihini aydınlatma açısından çok önemli veriler elde etmekteyiz." diyen Rasim Arı, konuşmasına şu şekilde devam etti: 

 

Nevşehir'de ortaya çıktı! 800 yıl sonra yeraltında bulunanlar şaşırttı - Sayfa 4

Huzura kavuşmaları için yaptıkları bir şey: "Şimdi bunlardan bir tanesi de kiliseler. Mezarlar hemen kiliselerin yanına yaptırılmış ve yanına definler yapılmış. Burada yatanların huzurlu bir şekilde yatmaları ve huzura kavuşmaları için yaptıkları bir şeydir."

 

Nevşehir'de ortaya çıktı! 800 yıl sonra yeraltında bulunanlar şaşırttı - Sayfa 5

Rahip kıyafetleri, gözyaşı şişeleri..: "Bu ise 13. Yüzyıldaki kilisenin eserleri olduğu ve o döneme ait definlerin yapıldığını ifade etmektedir. Tabi ortaya çıkan bu mezarlarda çok sayıda rahip kıyafetleri, gözyaşı şişeleri ve o döneme ait ciddi enstrümanlar ve tarihi kalıntılar ortaya bırakmış oluyor."

 

Nevşehir'de ortaya çıktı! 800 yıl sonra yeraltında bulunanlar şaşırttı - Sayfa 6

Ziyarete açılacak: Ayrıca Nevşehir Belediye Başkanı Rasim Arı, Nevşehir’de bulunan dünyanın en büyük yeraltı şehrinde yapılan çalışmaların aralıksız sürdüğünü ifade ederken burasını çalışmaların tamamlanmasının ardından yerli ve yabancı turistlerin ziyaretine açacaklarını söyledi.

 

Nevşehir'de ortaya çıktı! 800 yıl sonra yeraltında bulunanlar şaşırttı - Sayfa 7

Arı, “Tabi bu bölgedeki yaşantının ve tarihin ortaya çıkarılmasıyla ilgili bütün çalışmalarımızı tamamlayıp turizme açtığımız andan itibaren yerli ve yabancı turistler, yerli ve yabancı tarih severler hem bu dönemlere ait zaman dilimlerini yaşamış olacaklar hem de keyifli bir zaman geçirecekleri çok özel bir alanı inşallah şehrimizle birlikte yaşamış olacaklar." dedi.

 

Nevşehir'de ortaya çıktı! 800 yıl sonra yeraltında bulunanlar şaşırttı - Sayfa 8

Arı, son olarak buranın şehrin turizmine ciddi katkılar sağlamasının kendi ellerini güçlendirdiğini söyleyerek şu ifadelerde bulundu: 

 
Nevşehir'de ortaya çıktı! 800 yıl sonra yeraltında bulunanlar şaşırttı - Sayfa 9

Turistler şimdiden heyecanlanıyor: "Bu manada çalışmalarımız son hız devam ediyor. Yakın bir zamanda da bu bölgeyi turizme açmayı hedefliyoruz. Yerli ve yabancı turistlerin şimdiden heyecanlanacağı bir bölge olarak inşallah Türkiye turizmine kazandırmış olacağız."

KAYNAK: İNTERNET HABER

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
ANKET OYLAMA TÜMÜ
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
E-Bülten Kayıt
BİYOGRAFİ
RÖPORTAJLAR
ARŞİV ARAMA
açık