Muğla'da turistler akın etti ayakkabılarını çıkarıp işe giriştiler

Muğla'nın Datça ilçesinde gerçekleştirilen 3 bin yıllık bağ bozumu geleneği bu yıl da renkli görüntülere sahne oldu. Festivale turistler de yoğun ilgi gösterdi.

Muğla'da turistler akın etti ayakkabılarını çıkarıp işe giriştiler
Muğla'da turistler akın etti ayakkabılarını çıkarıp işe giriştiler Admin

Muğla'da turistler akın etti ayakkabılarını çıkarıp işe giriştiler - Sayfa 1

Bu yıl 6'ncısı gerçekleştirilen ve gün ışımadan başlayan bağ bozumu şenliği, M.Ö 11'inci yüzyılda yaşayan Karyalıların en önemli geçim kaynaklarından biri olan üzümcülüğü yeniden canlandırdı. Bağ bozumu şenliğine katılan genç yaşlı yüzlerce kişi, sabah erken saatlerden itibaren bağlara girip, üzüm topladı.

 

Muğla'da turistler akın etti ayakkabılarını çıkarıp işe giriştiler - Sayfa 2

Ayaklarıyla ezdiler: 3 saatte kasalar dolusu üzüm toplayan gönüllüler, sabah kahvaltısında yorgunluk atıp, yeniden üzüm toplamaya başladı. Şenlik, toplanan üzümlerin eskiden olduğu gibi genç kızların ayakları ile ezilmesi ile sona erdi.

 

Bağ evine yoğun ilgi: Ankaralı çift Hasan İşleyici (66) ve eşi Meltem İşleyici (56) tarafından 8 yıl önce 50 dönümlük bir arazide kurulan bağ evinde gerçekleştirilen festivale bu yıl katılım öncekilerden daha fazlaydı.

 

Muğla'da turistler akın etti ayakkabılarını çıkarıp işe giriştiler - Sayfa 4

20'ye yakın üzüm türü: Bu bağ evinde 2011 yılından bu yana merlot, şiraz, cabernet ve sauvignon başta olmak üzere öküzgözü ve boğazkere gibi 20'ye yakın üzüm türü yetiştiriciliği yapılıyor.

 

Muğla'da turistler akın etti ayakkabılarını çıkarıp işe giriştiler - Sayfa 5

Datça Bağ'ın kurucusu Hasan İşleyici, bağ bozumu şenliklerinin, bağcılığın en önemli aktivitelerinden biri olduğunu belirterek "3 saat içerisinde yüzlerce kasa üzüm toplandı"ifadelerine yer verdi.

 

Muğla'da turistler akın etti ayakkabılarını çıkarıp işe giriştiler - Sayfa 6

Datça'da, 3 bin yıllık Karya medeniyetinin mirasını sürdürmeye çalıştıklarını ifade eden İşleyici, konuşmasını şu şekilde sonlandırdı:

 

Muğla'da turistler akın etti ayakkabılarını çıkarıp işe giriştiler - Sayfa 7

En önemli ihraç ürünüydü: - "Karyalılar, yaklaşık  3 bin yıl önce antik çağda, bugün bulunduğumuz Kızlan Ovası'nda üzüm bağları ve zeytin ağaçları arasında yaşıyorlardı. Üzüm onlar için zeytin ile birlikte en önemli ihraç ürünüydü."

İnternet Haber

Muğla turist
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Milli Savunma Bakanlığı'ndan Barış Pınarı Harekatı açıklaması
Milli Savunma Bakanlığı'ndan Barış Pınarı Harekatı açıklaması
Osman Kaymak; 'Ülkemizin birliği için dua edeceğiz' -
Osman Kaymak; 'Ülkemizin birliği için dua edeceğiz' -