EĞİTİM
Giriş Tarihi : 22-07-2019 10:50   Güncelleme : 22-07-2019 10:50

LGS tercih sonuçları açıklandı 2019 MEB nereden bakılır?

LGS tercih sonuçları ne zaman açıklanıyor sorusunun yanıtı MEB sınav takviminde duyurdu. LGS tercih sonuçları bugün saat 09.0'da açıklandı. LGS tercih sonuçları e okul girişi ve meb.gov.tr açıklandı. LGS tercih sonuçları sorgulama TC numarası ve doğum tarihi ile olacak. 1. nakil işlemleri 29 Temmuz'da başlayacak.

LGS tercih sonuçları açıklandı 2019 MEB nereden bakılır?

LGS tercih sonuçları açıklandı 2019 MEB nereden bakılır? - Sayfa 1

LGS tercih sonuçları bugün MEB tarafından saat 09.00'da açıklandı. 12 Temmuz'da tercih yapan öğrenciler, LGS tercih sonuçlarını bugün e okul girişinden ya da meb.gov.tr adresinden TC numarası ve doğum tarihi ile sorgulayacak. LGS tercih sonucuna göre yerleşemeyen öğrenciler için ise nakil süreçleri başlayacak. 1. nakil işlemi 22 Temmuz'da başlayacak. 2. nakil işlemi ise 5 Ağustos'ta başlayacak. 

 

LGS tercih sonuçları açıklandı 2019 MEB nereden bakılır? - Sayfa 2

1-12 Temmuz tarihleri arasında alınan LGS tercihlerinin sonuçları, bugün, 22 Temmuz'da http://www.meb.gov.tr ve https://eokul.meb.gov.tr adreslerinden ilan edildi.
MEB sonuç sayfasına gitmek için tıklayın

 
LGS tercih sonuçları açıklandı 2019 MEB nereden bakılır? - Sayfa 3

LİSE KAYITLARI VE NAKİL TARİHLERİ NE ZAMAN?

* Bu yıl birinci nakil tercihleri 29 Temmuz-2 Ağustos yapılacak. Sonuçlar 5 Ağustos'ta açıklanacak.

* İkinci nakil başvuruları 5-8 Ağustos yapılacak ve sonuçlar 10 Ağustos'ta belli olacak.

* Yerleşemeyen öğrenciler il veya ilçe öğrenci yerleştirme ve nakil komisyonlarınca yerleştirme başvuruları, 19-23 Ağustos'ta alınacak.

 

LGS tercih sonuçları açıklandı 2019 MEB nereden bakılır? - Sayfa 4

* Boş kontenjanlara, hiçbir yere yerleşemeyen öğrenciler için il veya ilçe öğrenci yerleştirme ve nakil komisyonlarınca yerleştirme başvuruları, 19-23 Ağustos'ta alınacak.

* Yatılılık başvuruları, 26-29 Ağustos'ta yapılacak.

* Nakil komisyonlarının yerleştirmeleri 6 Eylül itibarıyla tamamlanacak ve yeni eğitim öğretim yılı 9 Eylül'de başlayacak.

 

LGS tercih sonuçları açıklandı 2019 MEB nereden bakılır? - Sayfa 5

Nakil tercih başvuruları hakkında: Yerleştirmeye esas birinci nakil tercih başvuruları, 29 Temmuz-2 Ağustos'ta yapılacak ve sonuçlar 5 Ağustos'ta açıklanacak. Başvuruları 5-8 Ağustos'ta gerçekleştirilecek ikinci nakil tercihlerinin sonuçları ise 10 Ağustos'ta belli olacak.

Boş kontenjanlara, hiçbir yere yerleşemeyen öğrenciler için il veya ilçe öğrenci yerleştirme ve nakil komisyonlarınca yerleştirme başvuruları, 19-23 Ağustos'ta alınacak.

 

LGS tercih sonuçları açıklandı 2019 MEB nereden bakılır? - Sayfa 6

Yatılılık başvuruları, 26-29 Ağustos'ta yapılacak. Nakil komisyonlarının yerleştirmeleri 6 Eylül itibarıyla tamamlanacak ve yeni eğitim öğretim yılı 9 Eylül'de başlayacak. 

 

LGS tercih sonuçları açıklandı 2019 MEB nereden bakılır? - Sayfa 7

Merkezi yerleştirmede öncelik : Merkezi yerleştirme, merkezi sınavla öğrenci alan fen liseleri, sosyal bilimler liseleri, özel program ve proje uygulayan eğitim kurumları ile mesleki ve teknik Anadolu liselerinin Anadolu teknik programlarına tercihler doğrultusunda merkezi sınav puanı üstünlüğüne göre yapılacak.

 

LGS tercih sonuçları açıklandı 2019 MEB nereden bakılır? - Sayfa 8

Sınavla öğrenci alan okullarda merkezi sınav puanının eşitliği halinde sırasıyla Okul Başarı Puanı (OBP) üstünlüğüne, sırasıyla 8'inci, 7'nci ve 6'ncı sınıflardaki Yılsonu Başarı Puanı (YBP) üstünlüğüne, 8'inci sınıfta özürsüz devamsızlık yapılan gün sayısının azlığına, tercih önceliğine ve öğrencinin doğum tarihine göre yaşı küçük olana bakılarak yerleştirme yapılacak. 

 

Tüm öğrenciler yerel yerleştirme tercihi yapacak: Yerel yerleştirme ise okulların türü, kontenjanı, bulundukları yere göre oluşturulan ortaöğretim kayıt alanı ile öğrencilerin ikamet adresleri, okul başarı puanları ve devam-devamsızlık gibi kriterler göz önünde tutularak yapılacak.

Sınava giren ve merkezi sınav puanına sahip olan öğrenciler dahil tüm öğrenciler yerel yerleştirme ile öğrenci alan okul tercihinde bulunmak zorunda olacak. Yerel yerleştirme ile öğrenci alan okullar ekranından tercih yapılmaması durumunda, öğrencilere merkezi sınavla öğrenci alan okullar ile pansiyonlu okullar tercih ekranı açılmayacak.

 

LGS tercih sonuçları açıklandı 2019 MEB nereden bakılır? - Sayfa 10

Özel ortaöğretim kurumlarına ve yetenek sınavı ile öğrenci alan okullara kesin kayıt işlemini tamamlamış öğrenciler, tercihte bulunamayacak.

Öğrenciler, merkezi sınav puanı ile öğrenci alan okullar, yerel yerleştirme ile öğrenci alan okullar ve pansiyonlu okullar olmak üzere üç grupta tercih yapabilecek.

KAYNAK: İNTERNET HABER