Herkes delirdiğini sandı ama bahçesinde ve kümesinde bulduğu taktik işe yaradı

KARABÜK'te emekli cezaevi müdürü 67 yaşındaki Sedat Karaca, 5 yıl önce satın aldığı 6 dönüm bahçesindeki sebze, meyve ve tavuklarına saz çalıp türkü söylüyor. Karaca, bu şekilde yetiştirdiklerinden daha fazla verim aldığını iddia ediyor.

Herkes delirdiğini sandı ama bahçesinde ve kümesinde bulduğu taktik işe yaradı
Herkes delirdiğini sandı ama bahçesinde ve kümesinde bulduğu taktik işe yaradı Admin

Herkes delirdiğini sandı ama bahçesinde ve kümesinde bulduğu taktik işe yaradı - Sayfa 1

Cezaevinden emekli olmasının ardından Eskipazar'ın Karahasanlar köyüne yerleşen Sedat Karaca, burada satın aldığı bahçesinde yaptıklarıyla şaşkına çeviriyor. Kimileri Karaca'nın 'kafayı üşüttüğünü' düşünürken, eski cezaevi müdürü saz çalıp türkü söylediği bahçesinden ekstra verim elde ettiğini söylüyor.

 

Herkes delirdiğini sandı ama bahçesinde ve kümesinde bulduğu taktik işe yaradı - Sayfa 2

Okul yıllarında ve hükümlülere verilen kurslarda öğrendiği sazı eline alıp bahçesindeki sebze, meyve ve kümesteki tavuk ile horozların yanına giderek türkü söylediğini belirten Karaca, bu işi severek yaptığını da sözlerine ekledi.

 
Herkes delirdiğini sandı ama bahçesinde ve kümesinde bulduğu taktik işe yaradı - Sayfa 3

Ekonomiye katkı sağlıyor: Eşiyle birlikte örnek bir bahçe yapmaya çalıştıklarını belirten Karaca, hem ülke hem de kendi ekonomilerine katkıda bulunmak istediklerini belirtti. Karaca, konuşmasına şu şekilde devam etti: 

 

Herkes delirdiğini sandı ama bahçesinde ve kümesinde bulduğu taktik işe yaradı - Sayfa 4

Sebzeler strese giriyor: "Ben bu müziği, elmalara, armutlara, kavun, karpuza çaldığım zamanlar bana cevap verirler gibi. Onların strese girdiği anlar oluyor. Yağmurlu havalarda, soğuk havalarda sebzeler strese girer. O gün sazımı alır bahçeye, seraya girerim."

 

Herkes delirdiğini sandı ama bahçesinde ve kümesinde bulduğu taktik işe yaradı - Sayfa 5

Bana zevkle bakıyorlar: "Onlara sazımla birlikte bir şeyler söylerim. Ertesi gün yanlarına gittiğimde yemyeşil olmuşlar. Sanki bana gülüyorlar, zevkle bakıyorlar. Dallarında çiçekler açmış. Bana cevap verir gibi bir halleri var"

 

Herkes delirdiğini sandı ama bahçesinde ve kümesinde bulduğu taktik işe yaradı - Sayfa 6

Tavukları 10 yumurta verirken 20'ye çıkıyor: "Tavuklarımız da soğuk havadan girdikleri stresten dolayı birkaç gün yumurtlamıyor. Sazı alıp gidiyorum. Bir türkü söylüyorum ertesi gün 10 yumurta alırken 15'e çıkıyor. Ertesi gün ise 20'ye çıkıyor. Hayvan diyoruz ama demek ki müzikten anlıyorlar."

 

Herkes delirdiğini sandı ama bahçesinde ve kümesinde bulduğu taktik işe yaradı - Sayfa 7

Görenler 'kafayı üşütmüş' diyor: Bahçede ve kümeste saz çalıp, türkü söylerken çevredekilerin durumu hayretle karşıladığını ifade eden Karaca, kimilerinin kendisi hakkında kafayı üşüttüğünü düşündüğünü söyledi.

 

Herkes delirdiğini sandı ama bahçesinde ve kümesinde bulduğu taktik işe yaradı - Sayfa 8

Karaca, konuşmasını şu şekilde sonlandırdı: 
- "İnsanlara 'Saz çalarak büyütüyorum onları' dediğimde bana gülüyorlardı."
- "Bir taraftan da bakıp 'Senin bahçen hep yeşil, meyveli, sebzeli, sen haklısın, acaba bizde mi yapsak. Radyo mu çalsak' diyorlar"

İnternet Haber

Karabük
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Samsun'da 400 tane çiçek dağıttı, işte nedeni...
Samsun'da 400 tane çiçek dağıttı, işte nedeni...
‘BANA YAKIŞMAZ…’
‘BANA YAKIŞMAZ…’