KÜLTÜR-SANAT
Giriş Tarihi : 05-08-2019 15:21   Güncelleme : 05-08-2019 15:21

Giresun'da 500 yıllık dillere destan deniz feneri efsanesi!

GİRESUN'da, denizden 40 kilometre uzaklıkta, 2 bin rakımlı Çaldağ Tepesi'nde bulunuyor. Dünyanın denize en uzak olma özelliği olan deniz feneri, UNESCO listesinin ardından Guinness Rekorlar Kitabı'na da girmeye aday.

Giresun'da 500 yıllık dillere destan deniz feneri efsanesi!

Giresun'da 500 yıllık dillere destan deniz feneri efsanesi! - Sayfa 1

Giresun'un 2 bin rakımlı Çaldağ Tepesi'nde, 5 asır önce yöre halkının, bölgeye yerleşen atalarının tepelere doğru yükselen sisi deniz sanıp, yaptıkları kayıkla denize açılmaya çalıştıkları rivayet ediliyor. Bölgede dilden dile dolaşan efsane üzerine 2 yıl önce taş kullanılarak, tepeye 9 metre yüksekliğinde deniz feneri inşa edildi. 

 

Giresun'da 500 yıllık dillere destan deniz feneri efsanesi! - Sayfa 2

Bölgedeki bazı obalarca Tuz Ekim Festivali alanı da olan bölgede yaptırılan anıt deniz feneri, geçen yıl restore edildi. Bölgede efsaneleşen, denizden 40 kilometre uzaklıkta olan, dünyanın denize en uzak olma özelliğiyle UNESCO'nun 'Dünya Somut Olmayan Kültürel Listesi'ne alınması için müracaatta bulunulan deniz feneri için bu kez de Guinness Rekorlar Kitabı'na başvuruldu. 

 
Giresun'da 500 yıllık dillere destan deniz feneri efsanesi! - Sayfa 3

Giresun Kültür Sanat ve Turizm Derneği ile Giresun Batlama Platformu öncülüğünde katkı sunulan deniz fenerinin, UNESCO ve Guinness ile turizme kazandırılması hedefleniyor. UNESCO ve Guinness'e yapılan girişimlerin sonucu beklenirken, denizden uzak oluşuyla dikkat çeken deniz feneri, bölgeyi ziyarete gelen yerli- yabancı ziyaretçilerin de ilgisini çekiyor.

 

Giresun'da 500 yıllık dillere destan deniz feneri efsanesi! - Sayfa 4

Efsaneye göre tepeden dumanlar gelmiş, halk gemi yapmış, gemiyi yüzdürmüşler ve 500 yıldır konuşulan bir efsane ortaya atılmış. Çaldağın ise 2500 yıllık bir tarihi var.

 

Giresun'da 500 yıllık dillere destan deniz feneri efsanesi! - Sayfa 5

Öte yandan Çaldağ Tepesi bölgesindeki yaylada kaçak evlerin yıkılmasının ardından fenere, bazı kişi ya da kişilerce zarar verildiği, yanındaki kayığın da kırıldığı tespit edildi. Deniz fenerinin bulunduğu alana güvenlik kamerası yerleştirileceği, kamera ile fenerin korumaya alınacağı belirtildi.

İnternet Haber