Gabar Dağı'nda bulunanlar 45 milyon yıllık çıktı Şırnak tarihini değiştirecek keşif

ŞIRNAK''ın Cudi Dağı'nda geçtiğimiz haftalarda bulunan salyangoz fosilleri gündem yaratırken, bu sefer de Gabar Dağı'nda 45 milyon yıllık deniz canlılarına ait fosiller keşfedildi.

Gabar Dağı'nda bulunanlar 45 milyon yıllık çıktı Şırnak tarihini değiştirecek keşif
Gabar Dağı'nda bulunanlar 45 milyon yıllık çıktı Şırnak tarihini değiştirecek keşif Admin

Gabar Dağı'nda bulunanlar 45 milyon yıllık çıktı Şırnak tarihini değiştirecek keşif - Sayfa 1

Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde yer alan Şırnak, son günlerde terör ve çatışmalardan ziyade bulunan fosillerle gündeme geliyor. Son olarak Gabar Dağı'nda bulunan deniz canlılarına ait fosiller, hem şaşkınlık yarattı hem de bölgede daha önceden deniz olduğu iddiasını gün yüzüne çıkardı.

 

Gabar Dağı'nda bulunanlar 45 milyon yıllık çıktı Şırnak tarihini değiştirecek keşif - Sayfa 2

Jeofizik Yüksek Mühendisi Abdullah Sipahi, Gabar Dağı bölgesinde deniz canlılarına ait olduğu belirtilen fosiller buldu. Sipahi, bulduğu fosillerin 45 milyon yıllık olduğunu iddia ederek, bunun geçmişte, bölgedeki deniz varlığını kanıtlar niteliğinde olduğunu söyledi.

 
Gabar Dağı'nda bulunanlar 45 milyon yıllık çıktı Şırnak tarihini değiştirecek keşif - Sayfa 3

Akdeniz’den yaklaşık 600 kilometre uzaklıktaki 1848 metre rakımlı Gabar Dağı’nda bulunan, soyları tükenen bilimsel adları 'Nummulites' ve 'Alveolina' olan kök ayaklı deniz canlılarına ait kalıntılar şaşkınlık yarattı.

 

Gabar Dağı'nda bulunanlar 45 milyon yıllık çıktı Şırnak tarihini değiştirecek keşif - Sayfa 4

Fosillerin, günümüzden milyonlarca yıl öncesinde var olan Tetis Okyanusu'ndaki kalıntılar olabileceğini anlatan Sipahi, "Zaman içerisinde birbirinden uzaklaşan kıtalar yeni denizler oluştururken, birbirine yaklaşan kıtalar, aralarında bulunan denizin kapanıp yok olmasına neden olurlar." dedi.

 

Gabar Dağı'nda bulunanlar 45 milyon yıllık çıktı Şırnak tarihini değiştirecek keşif - Sayfa 5

Miyosen dönemine ait: Sipahi, Gabar Dağı'nda bulduğu fosillerin Cudi Dağı'nda bulunan fosillerden çok daha eski bir döneme ait olduğunu ifade ederek, Cudi Dağı'nda bulunan fosillerin Tetis Denizi’nin kapandığı dönem olan Miyosen döneme ait isimli canlılara ait olduğunu söyledi.

 

Gabar Dağı'nda bulunanlar 45 milyon yıllık çıktı Şırnak tarihini değiştirecek keşif - Sayfa 6

45 milyon yıl: Gabar Dağı’nda bulunan bu fosillerin ise Lütesiyen döneme ait olduğunu ifade eden Sipahi, konuşmasını şu şekilde sonlandırdı:
- " 'Nummulites' ve 'Alveolina' isimli canlılara ait fosillerdir. Lütesiyen dönem, yaklaşık olarak günümüzden 49 milyon yıl önce başlayıp 40 milyon yıl önce sona eren dönemdir. Bu anlamda baktığımızda bu fosillerin yaklaşık 45 milyon yıl öncesine ait olduğunu söyleyebiliriz"

İnternet Haber

Şırnak Gabar Dağı
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Milli Savunma Bakanlığı'ndan Barış Pınarı Harekatı açıklaması
Milli Savunma Bakanlığı'ndan Barış Pınarı Harekatı açıklaması
Osman Kaymak; 'Ülkemizin birliği için dua edeceğiz' -
Osman Kaymak; 'Ülkemizin birliği için dua edeceğiz' -