İçişleri Bakanlığınca, Diyarbakır, Mardin ve Van Büyükşehir Belediye Başkanları görevlerinden uzaklaştırıldı.

Admin

Diyarbakır’a Diyarbakır Valisi Hasan Basri Güzeloğlu, Mardin’e Mardin Valisi Mustafa Yaman, Van’a Van Valisi Mehmet Emin Bilmez belediye başkan vekili olarak görevlendirildi.

Türkiye gündemine bomba gibi düşen bu haberin ardından gözlerin çevrildiği isim Diyarbakır Valisi olan ve Büyükşehir Belediyesine Başkan Vekili olarak atanan eski Samsun Valisi Hasan Basri Güzeloğlu.

Samsun Valisi olarak görev yaptığı dönemde FETÖ kumpası olarak bilinen İL Özel İdare yolsuzlukları ve diğer operasyonların olduğu dönemde şehrin mülki amiri olarak görev yapan isim.

Bugün Fetö’nün kapatılan Canik Başarı Üniversitesinin mütevelli heyetine girmesi için bazı saygın işadamlarının evine kadar giderek telkinlerde bulunduğu ve o dönem heyete giren işadamlarının bugün FETÖ davasında sanık olarak yargılanmasına ön ayak olan isim olduğu öne sürülüyor.

Diyarbakır’a atanan Vali Hasan Basri Güzeloğlu’nun yardımcısı Sercan Gökdemir hakkında FETÖ’cü olduğu gerekçesiyle gözaltı kararı çıkarılmıştı.

Canik Başarı Üniversitesi’nin kuruluşuyla ilgili görülen davalarda mahkeme de ifade veren Dr.Ersin Yılmaz, adeta itirafçı olarak şok eden açıklamalarda bulunmuş ve Yılmaz fetö’nün Üniversitesine girmesinde eski Vali Güzeloğlunun telkinleri olduğunu itiraf etmişti.

Yılmaz gibi Canik Başarı mütevelli heyetinde olan bir çok isimde Güzeloğlunu suçlamış ve bu suçlamalar mahkeme tutanaklarına girmişti.

Fetö’nün sağlık imamı olduğu gerekçesiyle tutuklanan Yılmaz “Ben genç yaşta Sağlık İl Müdürlüğü ve Devlet Hastanesi Başhekimliği görevlerini yaptım. Ailemin Türkiye’de ilk 500’e giren şirketi vardı. 2002 yılında Ak Parti’den milletvekili aday adayı oldum. 2004 yılında da yine Ak Parti’den Çarşamba İlçesi Belediye Başkanlığı seçimlerinde aday adayı oldum. Parti içinde ve başka yerlerde yapılan toplantılarda eski bakanlardan Mustafa Demir, Suat Kılıç, Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, o dönem Ak Parti İl Başkanı olan şimdiki milletvekili Fuat Köktaş, Canik Belediye Başkanı Osman Genç ve dönemin Samsun Valisi Hasan Basri Güzeloğlu, beni kurulacak olan Canik Başarı Üniversitesi ile ilgili çalışmalarda istediler’ itirafında bulunmuştu.

Diyarbakır Mardin Van Hasan Basri Güzeloğlu
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Taraftardan Samsunspor'a meşaleli destek -
Taraftardan Samsunspor'a meşaleli destek -
Elazığ’daki 6,8 büyüklüğündeki deprem birçok ülkede de hissedildi
Elazığ’daki 6,8 büyüklüğündeki deprem birçok ülkede de hissedildi