Dalaman'da son yılların en büyük yangını! Yürek sızlatan tablo gün ağarınca ortaya çıktı

Dün akşam saatlerinde Muğla'nın Dalaman ilçesinde başlayan ve Göcek'e kadar uzanan yangın bu sabah kısmen kontrol altına alındı. Yangının yürek sızlatan büyüklüğü gün ağarınca ortaya çıktı.

Dalaman'da son yılların en büyük yangını! Yürek sızlatan tablo gün ağarınca ortaya çıktı
Dalaman'da son yılların en büyük yangını! Yürek sızlatan tablo gün ağarınca ortaya çıktı Admin

Dalaman'da son yılların en büyük yangını! Yürek sızlatan tablo gün ağarınca ortaya çıktı - Sayfa 1

Muğla'nın Dalaman ilçesi yakınlarında, dün saat 15.10'da orman yangını başladı. Çıkan orman yangını sonrası harekete geçen Muğla Valiliği ve İl Jandarma Komutanlığı ekipleri ile Orman Bölge Müdürlüğü koordinesindeki orman yangınlarıyla mücadele ekipleri, 13 dakika sonra Karaağaç mevkisi Kızılçam Koru Ormanları'nın bulunduğu alandaki alevlere ilk müdahaleyi gerçekleştirdi.

 

Dalaman'da son yılların en büyük yangını! Yürek sızlatan tablo gün ağarınca ortaya çıktı - Sayfa 2

Yangın sonrası bölgeye ulaşan 520 personel; 105 arazöz, 18 dozer ve iş makinesiyle söndürme çalışmalarını gece boyu sürdürdü.Sabahın ilk ışıklarıyla hava araçları da bölgede çalışmalara yeniden başladı.Bölgeye sevk edilen çok sayıda helikopter, yangına havadan müdahale etti.

 

 
Dalaman'da son yılların en büyük yangını! Yürek sızlatan tablo gün ağarınca ortaya çıktı - Sayfa 3

Herhangi bir can kaybının yaşanmadığı yangında; 350 hektar alan etkilendi.Faaliyette olmayan bir butik otelin tahliye edildiği, söndürme çalışmalarına katılan bir arazözün yandığı, bazı iş makinelerinin zarar gördüğü öğrenildi. Muğla Valisi Esengül Civelek, Fethiye ilçesine kadar yayılan yangınla ilgili oluşturulan kriz merkezinde çalışmaları yönetti.

 

Dalaman'da son yılların en büyük yangını! Yürek sızlatan tablo gün ağarınca ortaya çıktı - Sayfa 4

Alınan bilgiye göre, 3. Küresel Balıkçılık ve Deniz Mahsulleri Fuarı dolayısıyla Rusya'da bulunan Bakan Pakdemirli, Dalaman'da çıkan ve Fethiye ilçesine kadar yayılan yangınla ilgili Muğla Valisi Esengül Civelek'i telefonla arayarak bilgi aldı.

 

Dalaman'da son yılların en büyük yangını! Yürek sızlatan tablo gün ağarınca ortaya çıktı - Sayfa 5

Yangına müdahale için çevre ilçelerin yanı sıra Ankara, Eskişehir, Balıkesir, Bursa, Konya, Kütahya, Antalya, İzmir, Denizli ve Aydın'dan bölgeye ekipler gönderilmesi talimatını veren Pakdemirli, tüm imkanların seferber edilmesini istedi.Yangın söndürme çalışmalarına sivil desteklerde katıldı. Aniden başlayan yangının, olası bir sabotaj ihtimali olma olasılığı üzerinde duruluyor. Yangın tüm gece boyunca devam etti.Talihsiz yangın Fethiye'ye kadar sıçradı. 350 hektar ormanın kül olmasına neden olan orman yangını, 18 saat sonra kontrol altına alındı.

 

Dalaman'da son yılların en büyük yangını! Yürek sızlatan tablo gün ağarınca ortaya çıktı - Sayfa 6

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Dalaman ilçesinde çıkan yangın nedeniyle Rusya'daki temaslarını tamamlayarak Muğla'ya hareket etti.

 

Dalaman'da son yılların en büyük yangını! Yürek sızlatan tablo gün ağarınca ortaya çıktı - Sayfa 7

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, "Muğla'daki yangında can ve mal kaybımız yok Allah'a şükür, sadece içinde kimse olmayan bir butik otel bir miktar etkilenmiş gözüküyor."İtfaiye ekipleri olay yerine hemen gelerek yangına müdahale etti.

 

Dalaman'da son yılların en büyük yangını! Yürek sızlatan tablo gün ağarınca ortaya çıktı - Sayfa 8

Dün saat 15.30 sıralarında başlayan yangının kısa sürede yerleşim yerlerini tehdit ettiğine işaret eden Pakdemirli, "Tedbir amaçlı bazı yerleşim yerleri de boşaltmak durumunda kaldık. Dalaman'da Karacaağaç mevkisinde bir zirai tarladan çıkan bir yangın ilk tespitlerimiz bu." dedi.

 
 

Dalaman'da son yılların en büyük yangını! Yürek sızlatan tablo gün ağarınca ortaya çıktı - Sayfa 9

Yangının Kayadibi Mahallesi'nde ilerlemesinin devam ettiğini ve daha sonra durduğunu anlatan Pakdemirli, "Göcek ve aşağı tarafındaki Kepez ve Taşbaşı mahallelerinde ilerlemeler dün devam etti.

 

Dalaman'da son yılların en büyük yangını! Yürek sızlatan tablo gün ağarınca ortaya çıktı - Sayfa 10

Kepez ve Taşbaşı mahallelerini de tedbir amaçlı boşaltmıştık. Şu saat itibarıyla boşaltılan mahallelere geri dönüşler başladı. Vatandaşlar evlerine tekrar geri döndü. Ben yurt dışındaydım ve yangını çıkış anından itibaren takip ettim. Yangın şu an kontrol altında. Yangın çok büyük olmamakla birlikte yerleşim yerlerini tehdit ettiği için çok ciddiye aldığımız bir yangındı. Valimizin koordinasyonunda devletin tüm kurumları çok güzel çalışma yaptı." dedi.

KAYNAK: İNTERNET HABER

 

Muğla Dalaman
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Milli Savunma Bakanlığı'ndan Barış Pınarı Harekatı açıklaması
Milli Savunma Bakanlığı'ndan Barış Pınarı Harekatı açıklaması
Osman Kaymak; 'Ülkemizin birliği için dua edeceğiz' -
Osman Kaymak; 'Ülkemizin birliği için dua edeceğiz' -