CHP'li Seyit Torun: AKP ‘fındıktan köylü dışında herkes kazansın’ diyor

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve Ordu Milletvekili Seyit Torun, “Fındık satmak için Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) satış merkezlerinden randevu almak, Tarım Bakanı’ndan hatta Cumhurbaşkanı’ndan randevu almaktan daha zor” dedi

CHP'li Seyit Torun: AKP ‘fındıktan köylü dışında herkes kazansın’ diyor
CHP'li Seyit Torun: AKP ‘fındıktan köylü dışında herkes kazansın’ diyor Admin

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın TMO’nun fındık taban fiyatını kalitesine göre 17 ve 16,5 TL olarak açıkladığına dikkat çeken Seyit Torun, “oysa fındık üreticisi ne TMO’ya istediği zaman fındığını satabiliyor ne de bu sene de emeğinin karşılığını alabiliyor. Okulların açılmasına günler kala fındığını istediği gün TMO’ya satamayan Karadeniz üreticisi yine perişan, yine çaresiz. Fındık fiyatı serbest piyasada hızla düşmektedir ve bunun sorumlusu da fındığa sahip çıkmayan, TMO’nun ne yaptığına bakmayan saraydır. Biz fındık en az 20 lira olmalıydı ve herkes emeğinin karşılığını almalıydı dedik. Yine diyoruz ” dedi.

Kendisinin de bir fındık üreticisi olduğunu belirten Seyit Torun,“Karadenizli üretici fındığını satmak için TMO’dan randevu alamıyor ki. En yakın randevu 2 hafta sonraya veriliyor. Bunu Ordu’daki, tüm Karadeniz’dekiüreticiler doğruluyor. Araştırınlar. İsteyen bugün randevu talep etsin. Köylü ve üretici randevu alsa bile TMO o fındığı da yok çürük, yok koruk, yok ıslak diyerek nazlana nazlana alıyor” diye konuştu. Torun, “üretici bununla çoluğunun çocuğunun okul masrafını mı karşılasın, il dışında okuyan çocuğunun ev kirasını mı ödesin, ailesinin geçimini mi sağlasın yoksa borçlarını mı ödesin?” diye sordu.

Fındıkta TMO desteği alamayan çiftçinin mecburen serbest piyasaya yöneldiğini belirten Torun, serbest piyasada da fındık fiyatının Erdoğan’ın açıkladığı rakamın çok altına düştüğünü belirtti. Torun, “böylelikle yine fındıkta hükümetin oyunu sürmüş oldu. Güya hükümet fındık üreticisine bu yıl fiyat verdi. Verdi de ne oldu? Sonuçta yine ağzına bir parmak bal çaldığı üreticiyi yüzüstü bıraktı” dedi. 

Torun, fındığın Karadeniz çiftçisinin tek ürünü ve tek geçim kaynağı olduğunu belirtti. Torun, “Fındık aynı zamanda ülkemizin en büyük ihraç ürünüdür. Fındığın uluslararası piyasadaki fiyatı çiftçiden alınan fiyatla karşılaştırılamayacak kadar yüksek. Tüm fındık girdileri, yani ilaç, gübre, mazot dolarla artıyor, fındık fiyatı TL üzerinden azalıyor.  Bu nasıl bir iştir? Bunu anlamak mümkün değil. Demek ki AKP fındıktan köylünün değil başkalarının kazanmasını istiyor. AKP’nin Karadeniz fındık köylüsüne özel bir garazı var galiba”  diye konuştu.

Ordu Seyit Torun Fındık AK Parti Dışında Herkes kazansın
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan 'Tbt' paylaşımı
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan 'Tbt' paylaşımı
AK Parti'de yaprak dökümü:Ahmet Davutoğlu istifaları devam ediyor! Bir istifa daha
AK Parti'de yaprak dökümü:Ahmet Davutoğlu istifaları devam ediyor! Bir istifa daha