Bir anda ilham geliyor yapmaya başlıyor! 2 ay içinde 3D yazıcı yaptı

Amasya’nın Taşova ilçesinde lise son sınıf öğrencisi Selahattin Yeşil, yurt dışından getirttiği parçalarla 3D yazıcı yaptı. Makine mühendisliği okumayı düşünen Yeşil, 2 ay içinde 3D yazıcı yaptı. Türkiye’de ürünlerin fiyatlarının pahalı olmasından dolayı yurt dışından 20-25 günde getirttiğini söyleyen Yeşil, sıfırının 5 bin ile 10 bin arasında olduğunu kendisinin ise bin liraya yaptığını söyledi.

Bir anda ilham geliyor yapmaya başlıyor! 2 ay içinde 3D yazıcı yaptı
Bir anda ilham geliyor yapmaya başlıyor! 2 ay içinde 3D yazıcı yaptı Admin

Bir anda ilham geliyor yapmaya başlıyor! 2 ay içinde 3D yazıcı yaptı - Sayfa 1

17 yaşındaki 12. sınıf öğrencisi Selahattin Yeşil şu ifadeleri kullandı: Buna merak sardım. Bunu yapma aşamamda 1- 2 ay falan sürdü. Hepsinin tek tek Çin’den parçalarını sipariş ettirdim. Türkiye’de biraz pahalı olduğundan dolayı.

 

Bunun sıfırını, hazırını almaya kalkışsan 5 bin- 10 bin lira arası ama ben bunu bin liraya mal ettim. Şuan hiçbir sıkıntısı, onlardan bir farkı yok. Biraz teknik fark var. Başka hiçbir fark yok. Bunda zorlanmadım. 1 günde topladım hepsini. Sadece parçaları temin etmek Çin’den geldiği için o biraz uzun sürdü. 20-25 gün.

 

Bir anda ilham geliyor yapmaya başlıyor! 2 ay içinde 3D yazıcı yaptı - Sayfa 2

Yaptığı Eyfel Kulesini anlatan Yeşil, "Bu ortalama 25-30 dakika sürüyor. Sonra şu Eyfel Kulesini (Eiffel Tower) yaptım. Bunu da 4-5 saat civarı sürüyor. Sonra şurada bir tane büyük parça var. Bu daha yapım aşamasında bunu 2-2.5 günde yaptım tam olarak. Ama tam bitmedi. Yani yapım aşamasında. Motorlu uzaktan kumandalı olacak." dedi.

 

Yeşil drone yaptığını ve dronenin parçalarının hala Çin’den gelmediğini söyleyerek olunca onu da göstereceğini belirtti. Yeşil yaptıklarının tamamen ilham yoluyla olduğunu belirterek ekledi: "Bir anda böyle aklıma gelmesi lazım. Bir ilham gelmesi lazım. Yoksa düşünüp de yaptığım bir şey değil. Bir anda geliyor, yapmaya başlıyorum, işte yapınca da bunlar ortaya çıkıyor işte. Arkadaşlarıma falan anahtarlık, ne bileyim stres çarkı yapıp veriyorum. Çoğunu kendim yapıyorum mesela."

 

Bir anda ilham geliyor yapmaya başlıyor! 2 ay içinde 3D yazıcı yaptı - Sayfa 4

Yeşil'in annesi oğlu ile gurur duyuyor. İlk önce kendisine kimse güvenmemiş. Ama o yine de vazgeçmemiş. Çok başarışı bir çocuk olmadığını söylese de ailesi oldukça yetenekli görünüyor. 

 

Bir anda ilham geliyor yapmaya başlıyor! 2 ay içinde 3D yazıcı yaptı - Sayfa 5

Anne Özlem Yeşil de şunları söyledi: Oğlumla gurur duyuyorum. İlk başta, ilkokul 3’te kuluçka makinesi yapmaya başladı. Onu yaptı. Bir arkadaşımıza hediye ettik onu. Sonra yavaş yavaş araba yapmaya başladı. İlk önce bir eski motor aldı. Motoru yapmaya başladığı an babası kimse inanmadı oğluma. Benden destekle başladık. Bir motor aldık. Onu sonra evde bir şeyler yaptı. Demirlerini falan kendi yaptı. Bir yerlerden malzemeleri buldu. Hurdacıdan. Arabayı oluşturdu.

KAYNAK: İNTERNET HABER

Amasya Taşova
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Samsun'da 400 tane çiçek dağıttı, işte nedeni...
Samsun'da 400 tane çiçek dağıttı, işte nedeni...