DÜNYA
Giriş Tarihi : 29-11-2019 12:25   Güncelleme : 29-11-2019 12:25

Batı’nın Rus Karşıtı Propagandası: Ukrayna

Batı'nın Rus Karşıtı propaganda yaptığı Ukrayna'da Vladimir Zelenskiy’nin Ukrayna Cumhurbaşkanı olarak seçilmesinden bu yana tam altı ay geçti.Ama nasıl geçti...?

Batı’nın Rus Karşıtı Propagandası: Ukrayna

Zelenskiy’nin Altı Aylık Saltanatı;

Batı’nın Rus Karşıtı Propagandası: Ukrayna


 

Dimitri Kherson - Dik Gazete


Vladimir Zelenskiy’nin Ukrayna Cumhurbaşkanı olarak seçilmesinden bu yana tam altı ay geçti

 Ukrayna halkının Zelenskiy’den büyük umutları vardı. Ancak ülkesi bugün somut bir eylem planı olmadan hayatına devam ediyor. Dahası bugüne kadar en ufak bir değişiklik dahi görülmedi. Evet, olumlu bir eğilim olduğunu görebiliyoruz. Yeni yönetim, eskisi gibi aşırı sağ görüşlü değil. En azından .görüşlerini halka dayatmıyor.

Altı aylık taze başkan, olayların özünü anlamaya çalışmıyor. Siyasi durumlar hakkında yüzeysel bir vizyona sahip. Donbass’taki savaşı bitirmek istiyor. Tamam buna kimse karşı değil elbette. Ancak uzun süredir çözülmeyen bir sorun hakkında basit çözüm önerilerinde bulunarak sonuca ulaşmak imkansızdır. Maalesef bugün bu sorunu çözmenin bir olasılığı gözükmüyor. Ayrıca Zelenskiy gerçeği yansıtmayan açıklamalarda bulunuyor. Ona göre Ukrayna, “Normandiya Dörtlüsü” görüşmelerine hazır durumda(!) Bunun doğru olmadığı açıkça ortada.

Ukraynalılar, altı ay önce seçtikleri Zelenskiy’nin bir seçim programına sahip olup olmadığı konusunda herhangi bir endişe duymuyorlardı. Her yerde Zelenskiy’nin kurucusu olduğu “Kvartal 95” prodüksiyon şirketindeki metin yazarlarının eskizleri dolanıyordu. Bu saçmalık bugünde devam ediyor. Ukrayna Parlamentosu’nda herhangi bir koalisyon anlaşması yok. Ve neden bir koalisyon anlaşması yok? Mevcut hükümetin programı, SSCB sonrası ülkelerde ilkokul çocuklarına yönelik hazırlanan “Hayallerimin Ülkesi” denemelerine benziyor. Gerçeklikle uzaktan, yakından alakası olmayan fikirler... Zelenskiy konuşmalarında sürekli “kendi problemlerini çözen halk” hakkında atıfta bulunuyor. Görünen o ki Zelenskiy bin yıllık tarihi unuttu. Ukraynalıların devletinin refahı, halkın önderlik ettiği yöneticiler tarafından değil, insanları yönlendiren kişiler tarafından getirilir.

Zelenskiy, lider olmak için çaba gösteriyor. Ancak o da selefi gibi Batı’ya bağımlı halde bulunuyor. Bu durum, birçok yabancı öğretim görevlisi ve yabancı devletlerin organlarını temsil eden çeşitli mutavassıtlar tarafından dile getiriliyor. Yalnız bu bağımlılık durumu Poroşenko’ya göre daha az gözüküyor. Yine de bunu değiştirmek oldukça zor olacaktır.

Elbette Zelenskiy’nin bazı önemli kararlar alması ve mevcut sorunları çözmesi gerekiyor. Ancak deniz aşırı güç odakları buna izin verecek mi? Çok zor! Ne yazık ki Ukrayna, Batı’nın Rusya karşıtlığı üzerine kurguladığı bir propaganda olarak kurgulandı ve mevcut cumhurbaşkanının kontrolü altında bu durum geçmişe göre daha “yumuşak” bir biçimde devam edecektir.


 

Bugüne kadar Zelenskiy liderliğini televizyonda boy göstererek sürdürüyor. Devletin mevcut siyasi, ekonomik, güvenlik, sosyal ve insani; bütün küresel sorunlarını çözmeye çalışıyor gibi gözükmüyor. Belki de Gürcistan örneğini takip ederek; halkın sempatisini kazanma ve PR uğruna sadece asgari düzeyde yolsuzlukla mücadele ediyor gibi gözükecek...

Şu sıralar Zelenskiy, aşina olduğu başka yolları kullanarak reytingini artırmayı tercih ediyor. Cumhurbaşkanı son olarak Ekim ayında Donbass’ın Zolote köyünü ziyaret etti. Buradaki temasları sırasında bölgedeki ayrılıkçılarla görüşmek istediğini belirtti. Bu görüşmeden sonra cumhurbaşkanlığı resmî sitesinde görüşmelere dair görüntüler yayınlandı. Görüntülerin ardından cumhurbaşkanı eleştiri yağmuruna tutuldu. Zelenskiy, iki yılı aşkın süredir eğitim-öğretim hayatına devam etmeyen okulun sözde “ayrılıkçı” hocalarıyla görüştüğünü açıklıyordu. Olayı araştıran halk ve medya, sosyal medya ve internet üzerindeki muhtelif haber sitelerinden Zelenskiy’nin düştüğü komik durumu açığa çıkardılar. Yapılan yorumlardan biri durumu bütün çok güzel açıklıyordu: “Cumhurbaşkanı rolünü oynayan aktör, öğretmen rolünü oynayan aktörlerle ülkemizin kaderini tayin ediyor.” Twitter kullanıcılarından birisi de bu öğretmenlerden ikisinin daha önce Lugansk’ta düzenlenen bir mitingde Rus bayraklarıyla birlikte çekilmiş bir fotoğrafını yayınladı.

Görünürde Zelenskiy, Donbass’taki ayrılıkçı milliyetçilere “eğitici” bir konuşma yaptı. Onlardan silahlarını bırakmalarını ve askerin bölgeye gelmesine izin vermelerini istedi. Bu durum belki Zelenskiy’nin daha önce rol aldığı ve partisine de adını veren “Halkın Hizmetkarı” dizisinde gerçekleşebilir. Ancak gerçek hayatta böyle bir şey mümkün olamaz! Bir devlet lideri eli silahlı haydutlarla müzakereye başlarsa yaşanacakları tahmin bile edemeyiz.

Zelenskiy ve Kvartal 95’teki arkadaşları, görev sürelerinin %10’unu tamamlamış durumda ve görüldüğü kadarıyla yeteneklerinin sınırları var.

Ukrayna’nın taze cumhurbaşkanının hangi yolu tercih ettiği henüz netleşmedi. Ukraynalılar, sorunlarını anlayan isimlerin, üst düzey yerlerde onları temsil etmesini istediler. Ancak karşılarında “Facebook” aracılığıyla işe alınan bir takım aktör, komedyen ve bloggerları buldular. Gerekli eğitim ve deneyime sahip olmayan insanlar, bir anda parlamentoda ezici çoğunluğa sahip oldular. Bu durum “muhalefet” kavramını da ortadan kaldırdı.

Zelenskiy dönemindeki söylemlerin tonu geçmiş döneme nazaran daha hafifledi. Ancak cumhurbaşkanı zor durumda. Milliyetçilerin örgütlenmesinden açıkça korkuyor. Aynı zamanda reytingini koruma ve kendini bu hareketin lideri olarak belirlemeye yönelik girişimleri sonuçsuz kaldı. Bakıldığında tartışmalardaki ateşli tarzı dışında bir sorunu gözükmüyor. Seçmenlerinin bir kısmı onun bu davranışlarını seviyor. Zelenskiy bugüne kadar halkın beklentilerinin çok da altında kalmadı ancak bu faaliyetlerinin sonucunda başarı elde etmesi oldukça zor gözüküyor.