SAĞLIK
Giriş Tarihi : 06-09-2019 12:16   Güncelleme : 06-09-2019 13:18

ATAKUM SAHİLİNDE MOBİL BAZ İSTASYONU İNSAN SAĞLIĞINI TEHDİT DİYOR

Turksel Tarafından Mobil araca alınan, baz istasyonu izniyle Atakum sahilinde 2 yıldır Radyasyon yaymaya devam ediyor.Alanlı İskelesi Yanında İzinsiz olarak faaliyet gösteren insanların sağlığını etkileyen bu uygulamayı kim? durduracak...

ATAKUM SAHİLİNDE   MOBİL BAZ İSTASYONU İNSAN SAĞLIĞINI TEHDİT DİYOR

Türksel'in Atakum Çobanlı İskelesi'nin olduğu yere  koyduğu mobil baz istesyonunun 2 yıldır sahilde faliyet göstermesine tepki geldi.

Mavi yaşam derneği genel sekreteri Nihat Alparslan konuyu yerinde inceleyerek açıklama yaptı .Alparslan"Ben Atakum sahilinde oturuyorum.2 yıldır bu beyaz minibüs  sahilde baz istasyonu  görevi görüyor.Konuyu incelediğimde,Türksel

  Bilgi Teknolojilerinden aldıkları mobil baz istasyonu izni ile  araç içerisinden sahilde 1000 lerce insanın bulunduğu bu alanda  elektromanyetik dalgalar yaymaya devam ediyor.Belediyelerimizden hiç bir tepki de gelmiyor.İnsanların içerisinde ,plajların olduğu, meskenlerin ,kafelerin ortasında bir baz istasyonu tehlike saçmaya devam ediyor. Bu mobil baz istasyonunun buradan kalkması için yargıya  başvuracağız" dedi

FİRMALAR KOLAYCILIĞA KAÇIYORLAR

Uzmanlar baz istasyonları ile cep telefonlarının yaydığı elektromanyetik dalgaların insan sağlığını etkilediğini ifade ediyor. Boğaziçi Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Selim Şeker, “Elektromanyetik radyasyon insanlara ve doğaya büyük bir zarar vermektedir” dedi. Yard. Doç. Dr. Yavuz Dizdar da “Sağa sola, her tarafa baz istasyonu kurulması makul, mantıklı bir yaklaşım değil. Firmalar biraz kolaycılığa kaçıyorlar. Buldukları hazır direğe baz istasyonu kurmak istiyorlar. Halbuki Avrupa’nın bu konuda normları var” diye konuştu.

BAZ İSTASYONLARININ  TEHLİKESİNE DİKKET 

Boğaziçi Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Selim Şeker ve Onkolog Yard. Doç. Dr. Yavuz Dizdar, baz istasyonu ve cep telefonlarının insan sağlığı üzerine etkisiyle ilgili açıklamalarda bulundu. Prof. Dr. Şeker, baz istasyonlarının insan sağlığına olumsuz etkilerinin olduğunu belirterek, “Bu çeşitli araştırmalarla ispat edilmiştir. En son ABD yapılan bir araştırmada insan sağlığına zararlı olduğu kesinleşmiştir. Maalesef yalnız insanlar üzerinde değil 21. yüzyılın en büyük sorunu elektromanyetik radyasyonun çevreye verdiği zararlar. Binlerce kuş ortadan kalkmıştır. Kuşlara, ağaçlara zarar vermekte. Elektromanyetik radyasyon insanlara ve doğaya büyük bir zarar vermektedir” dedi.

HER YERE BAZ İSTASYONU KURULUYOR

selim-seker
 


5G’YE DİKKAT!Prof. Dr. Şeker, kanserin cep telefonunun kullanıldığı tarafta olma olasılığının çok yüksek olduğunu ifade ederek, “İnsan hücreleri doğduktan sonra sürekli yenileniyor. Kir dediğimiz şey vücuttan ölü hücrelerin atılmasıdır. Yenilenmeyen tek hücreler beyin hücreleridir. Cep telefonunun beyine verdiği zararlar ömür boyunca devam ediyor. Bu yüzden dikkatli kullanmak lazım. Nükleer radyasyonla karıştırıyorlar. Onun enerji seviyesi çok yüksek. Değişik bir etkileşim mekanizması ile insanlar zarar veriyor. Bu uzun vadede az güçlü bir radyasyon kaynağı. Vücudun savunma ve korunma mekanizmasını zayıflatarak kansere yakalanma veya kısırlık, alzheimer, parkinson hastalıklarına yol açabiliyor. Time Dergisi’ne, seçkin dergiler bu zaman zaman konu oluyor” diye konuştu.

Şeker,  “Bu basit bir olay değil. Bu önlenemez bir hale gelmeden önce Avrupa’daki bilim adamları, Avrupa Parlamentosu’na 5G’ye geçilmemesi için teklif götürdü. 5G’nin kullandığı frekans mikrodalga fırından daha yüksek. Bu nedenle bu dalgaları  gitmesi daha zor oluyor. Cep telefonunda normalde biz ses naklediyoruz. Ama sesin yanında bilgi, televizyon, görüntü nakledildiği zaman her biri için ayrı bir anten gerekiyor. Dolayısıyla yayılan radyasyon artacak. 5G’de her 10-12 binada bir baz istasyonu kurulması gerekir. Yani her yer baz istasyonu olacak. Çünkü o dalgalar çok az gidebiliyor. 2G’nin dalgası 20 kilometre gidebiliyorsa, 5G , 10-12 binadan sonra düşecek. Bir kilometre bile değil menzili. Bu kadar yoğun bir şey doğal dengeye uymuyor. İnsan da biyoektromanyetik bir cihazdır. İnsanın haberleşmesi tamamen biyoelektromanyetik sinyallerle oluyor. Tam etkisi anlaşılmadan 5G’ye hayır diyelim. Bu elektromanyetik kirlilik biyoritmi etkiliyor” ifadelerini kullandı.