Antalya'da denemek için tarlasına ekti! Tanesini 15 liradan satıyor

ANTALYA 'da yaşayan Bilal Bayram 2 yıl önce ektiği ejder meyvesinden hasat yapmaya başladı. Bayram, ürettiği ejder meyvesinin tanesini 15 liradan satıyor.

Antalya'da denemek için tarlasına ekti! Tanesini 15 liradan satıyor
Antalya'da denemek için tarlasına ekti! Tanesini 15 liradan satıyor Admin

Antalya'da denemek için tarlasına ekti! Tanesini 15 liradan satıyor - Sayfa 1

ANTALYA ’nın Kumluca ilçesinde Bilal Bayram, serasında "ejder meyvesi" olarak bilinen pitahaya yetiştiren üretici, hasadına başladığı ürünlerin tanesini 15 liradan satıyor. Bayram, denemek için ektiği ejder meyvesinden önemli bir gelir hedefliyor. 

 

Antalya'da denemek için tarlasına ekti! Tanesini 15 liradan satıyor - Sayfa 2

Türkiye’nin örtü altı sebze üretim üssü Kumluca’da çiftçiler tarımda alternatif ürünlere de yönelmeye başladı. Domates, patlıcan ve salatalığın fiyatlarının sık sık değişmesi, masraflarının artması nedeniyle Beykonak Mahallesi’nde yaşayan Bilal Bayram, internette gördüğü pitahaya meyvesini önce araştırıp ardından denemek amaçlı ekmeye karar verdi. 

 
Antalya'da denemek için tarlasına ekti! Tanesini 15 liradan satıyor - Sayfa 3

Ağırlığı bir kiloya kadar çıkabiliyor
Bayram, içinde domates bulunan seralarından birini söküp, bu meyveyi denemek için hazırlık yaptı. İlaç sanayi, salata, dondurma imalatında kullanılan güçlü bir antioksidan olan ve ağırlığı 300 gramdan bir kilograma kadar çıkabilen tropikal meyveyi 1.5 dönümlük serada yetiştirerek hasadına başlayan Bayram, ürünlerin tanesini 15 liradan satıyor. 

 

Antalya'da denemek için tarlasına ekti! Tanesini 15 liradan satıyor - Sayfa 4

Hasadı 20 Temmuz'da başladı
Haziran ayı başından itibaren çiçek açan ejder meyvesinin 20 Temmuz’da başlayan hasadı, kasım ayının sonuna kadar sürebiliyor. Gübreleme ve kimyasal mücadelenin yapılmadığı ejder meyvesi dönüm alanı açısından diğer örtü altı ürünlerinden daha fazla kar sağlıyor.

 

Antalya'da denemek için tarlasına ekti! Tanesini 15 liradan satıyor - Sayfa 5

2 yıl önce başladı
2 yıl önce ektiği ejder meyvesinden hasat yapmaya başlayan Bilal Bayram, "Burası 1.5 dönümlük pitahaya serası, diğer adıyla ejder meyvesi, dragon früt. Fidanlarımız 2 yaşımızı doldurdu. 2. yılımızdayız. Güzel bir hasat zamanı, meyvelerimiz hasat için yeterli olgunluğa ulaştılar. 

 

Antalya'da denemek için tarlasına ekti! Tanesini 15 liradan satıyor - Sayfa 6

Fiyatı boyuna göre belirleniyor
Artık parça parça kesimlerimiz başladı. Fiyatlandırma olarak boyuna göre 15, 10 ve 5 TL ye satıyoruz. Güzel bir kazanç elde ediyoruz. Seralarda alternatif ürün olarak yetiştirdik. Diğer örtü altı ürünleri, domates biber salatalığın yanında maliyeti yüksek ama masrafları düşük bir ürün.

 

Antalya'da denemek için tarlasına ekti! Tanesini 15 liradan satıyor - Sayfa 7

"Maliyeti düşük, getirisi yüksek"
O anlamda güzel bir getirisi var bize. Zirai bir mücadelemiz olmuyor. Herhangi zararlı böceği yok. Tabandan zaman zaman organik gübre ile besleme yapıyoruz. O yüzden maliyeti düşük olduğu için getirisi bizim için yüksek oluyor” dedi. 

 

Antalya'da denemek için tarlasına ekti! Tanesini 15 liradan satıyor - Sayfa 8

 
Kaynak: İnternet Haber
Antalya Ejder Meyvesi
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Samsun'da 400 tane çiçek dağıttı, işte nedeni...
Samsun'da 400 tane çiçek dağıttı, işte nedeni...