Alparslan"Dünya Gazeteciler Gününü Kutladı

21 Ekim Dünya gazeteciler gününü kutlayan ,Uluslar arası Gazeteciler ve İnternet Gazetecileri Derneği Başkanı Nihat Alparslan"Dünya'da Gazetecilerin Can Güvenliği Kaşıkçı olayı ile sınıfta kalmıştır"dedi

Alparslan
Alparslan

 

 
 

UGD  Başkanı Nihat Alparslan" SUUDİ Arabistan, 2 Ekim’den bu yana kayıp olan Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın öldüğünü dün gece doğruladı.Türkiye'de gözümüzün içine bakarak bir gazeteciyi katlettiler.Üstelik ABD vatandaşı bir gazeteci Kralık rejiminin kurbanı oldu.Suçu halkın yanında yer almak.Yani muhalif olmak.Bu olayla birlikte Avrupa ülkeleri dışında hiçbir ülkede gazetecilerin can güvenliği kalmamıştır"dedi

BUlular arası Gazeteciler ve İnternet Gazetecileri Derneği Başkanı Alparslan "Basın özgürlüğü konusunda Türkiye; Uganda, Tanzanya, Kenya, İtalya, Yunanistan gibi ülkeler arasında geri kalırken, Rusya, İran, Irak, Cezayir, Nijerya, Ethiopia gibi ülkelerle aynı kategoride yer alması bugün düştüğümüz durumu göz önüne sermektedir. Türkiye’de özgür basının gerçekleşmesi tek hayalimdir. Gerçekleşirse halkımızın daha mutlu ve huzurlu yaşayacağını, gizli kalan bilinmeyenlerin gün yüzüne çıkacağına inanıyorum. Dünya Basın Özgürlüğü sıralamasında basın özgürlüğü sadece gazeteciler için değil, bilgilenme ve gerçekleri öğrenme haklarını kullanabilmeleri açısından halk içinde vazgeçilmez özgürlüklerin başında yer almaktadır. Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin 10. maddesinde tanımlanan ifade özgürlüğünün, ‘’resmi makamların müdahalesi olmadan kullanılması gerektiği'’ şeklindedir.

İnsan hakları evrensel bildirgesinde ;( Madde 18) ‘’Herkesin düşünce, vicdan ve din özgürlüğüne hakkı vardır’’ ve

(Madde 19) ‘’ Herkesin düşünce ve anlatım özgürlüğüne hakkı vardır. Bu hak düşüncelerinden dolayı rahatsız edilmemek, ülke sınırları söz konusu olmaksızın, bilgi ve düşünceleri her yoldan araştırmak, elde etmek ve yaymak hakkını gerekli kılar.’’ denilmektedir.

Alparslan ‘’Ne yazık ki ülkemizde , yüzlerce gazeteci cezaevinde yatmaktadır. Gazeteci halkın yanında olması gerekirken, maalesef bugün medyanın çok büyük bölümü iktidarın yanında yer almaktadır. Basının özgür olmadığı bir ülkede demokrasiden söz edilemez. Yani basın ne kadar özgürse demokrasi de o denli güçlüdür. Demokrasinin gücü basın özgürlüğü ile ölçülür. Özgür basının uygulandığı ülkelerde halk mutlu ve özgürdür. Bu vesile ile tüm meslektaşlarımın 21 Ekim Dünya gazeteciler gününü kutluyorum” dedi.

Gazeteci Nihat Dünya Gazeteciler Günü Özgür Baın Kutladı
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Samsunspor Hazırlık Kampını tamamladı
Samsunspor Hazırlık Kampını tamamladı
Fındık bu gün ne kadar?
Fındık bu gün ne kadar?