ABD'de bir doğal yaşam fotoğrafçısı, bir kambur balinanın deniz aslanını yutma anını görüntüledi. Herkes deniz aslanının midesinde olduğunu zannederken, fotoğrafı çeken deniz biyoloğu Chase Dekker, deniz aslanının balinanın ağzından nasıl kurtulduğunu anlattı.

Admin

Balinanın deniz aslanını yutma anı görüntülendi sonrasında yaşananlar şaşırttı - Sayfa 1

Deniz biyoloğu olan Chase Dekker adlı fotoğrafçı, 22 Temmuz'da California'da Monterey Körfezi'ndeki balina izleme gezisinde çektiği bu fotoğrafın türünün ilk örneği olduğuna inandığını söyledi. BBC'ye konuşan Dekker, deniz aslanının balinanın ağzından kurtulup kaçtığından "Yüzde 100 emin olduğunu" belirtti.

 

Balinanın deniz aslanını yutma anı görüntülendi sonrasında yaşananlar şaşırttı - Sayfa 2

Chase Dekker, fotoğrafı çekme anını şöyle anlattı: "3 kambur balina ve birlikte avlandıkları 200 kadar deniz aslanı vardı. Büyük bir grup değildi. Çünkü gezi sırasında 100 kadar balinayla, 3 bin deniz aslanının olduğu sürüler gördük. İnanılmaz bir şeydi.

 
Balinanın deniz aslanını yutma anı görüntülendi sonrasında yaşananlar şaşırttı - Sayfa 3

Kambur balinaların dişleri yok:  Kambur balinaların dişleri yok. Bunun yerine üst çenelerinde filtre işlevi gören ve beslenme sırasında yuttukları suyu atarken avladıkları canlıların ağızlarında kalmalarını sağlayan elastik yapıda çubuklar var.

 

Balinanın deniz aslanını yutma anı görüntülendi sonrasında yaşananlar şaşırttı - Sayfa 4

Kambur balinaların yemek boruları greyfurt kadar: Bu hayvanların yemek boruları da bir greyfurt ya da küçük bir kavun genişliğinde. Kambur balinalar bu yüzden kril ya da ançüez gibi küçük deniz canlılarıyla besleniyor. Yani bu hayvanların deniz aslanı büyüklüğünde bir canlıyı yutması mümkün değil.

 

Balinanın deniz aslanını yutma anı görüntülendi sonrasında yaşananlar şaşırttı - Sayfa 5

20 tona yakın su tutabiliyor: Hawaii'deki Maui adlı oşinografi merkezine göre, kambur balinalar ağızlarında 20 tona yakın su tutabiliyor.

 

Balinanın deniz aslanını yutma anı görüntülendi sonrasında yaşananlar şaşırttı - Sayfa 6

Genelde 5 saniye ağızlarını açık tutabiliyorlar: Dekker'a göre, kambur balinalar, avlanma sırasında ağızlarını beş saniyeden daha az bir süre açık tutuyorlar.

 

Balinanın deniz aslanını yutma anı görüntülendi sonrasında yaşananlar şaşırttı - Sayfa 7

Bu kez 15 saniye açık tutunca deniz aslanı kurtuldu: Ancak fotoğrafını çektiği balina deniz aslanı ağzını 15 saniye kadar açık tutarak suya gömüldü. Bu da deniz aslanına kurtulabilmesi için yeterli süreyi tanıdı.

 

Balinanın deniz aslanını yutma anı görüntülendi sonrasında yaşananlar şaşırttı - Sayfa 8

 
 
Balinanın deniz aslanını yutma anı görüntülendi sonrasında yaşananlar şaşırttı - Sayfa 9

Kaynak: İnternet Haber

ABD Chase Dekker
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Milli Savunma Bakanlığı'ndan Barış Pınarı Harekatı açıklaması
Milli Savunma Bakanlığı'ndan Barış Pınarı Harekatı açıklaması
Osman Kaymak; 'Ülkemizin birliği için dua edeceğiz' -
Osman Kaymak; 'Ülkemizin birliği için dua edeceğiz' -