Kategorilenmemiş
Giriş Tarihi : 07-08-2019 15:23   Güncelleme : 07-08-2019 15:23

Dünyada sadece Denizli'nin Tavas ilçesinde görülen 'Tavas Kurbağası' için neslinin tükenme tehlikesi altında olduğu uyarısı yapıldı. Bunun üzerine bölgede seferberlik ilan edilerek kurbağalar için eylem planı hazırlandı.

Dünyada sadece Tavas ilçesinde görülüyor Denizli'de seferberlik ilan edildi - Sayfa 1

1960 yılında keşfedilip bilim dünyasına tanıtılan Tavas kurbağaları hakkında Dünya Uluslararası Doğayı Koruma Birliği'nin (IUCN) yaptığı incelemenin raporları korkuttu. Raporda Tavas kurbağalarının neslinin tükenme tehlikesinde olduğu açıklanırken, akademisyenler bu kurbağalar için harekete geçti.

 

Dünyada sadece Tavas ilçesinde görülüyor Denizli'de seferberlik ilan edildi - Sayfa 2

 Akdağlar'da 10 dekar sulak alanda yaşayan 100'e yakın endemik türü korumak için çalışmalara başlayan akademisyenler, kurbağaların korunması ve neslinin yaşatılabilmesi için Pamukkale Üniversitesi ile Doğa Koruma ve Milli Parklar Müdürlüğü iş birliğinde eylem planı hazırladı.

 
Dünyada sadece Tavas ilçesinde görülüyor Denizli'de seferberlik ilan edildi - Sayfa 3

Tel örgüyle kapatılarak korumaya alınacak: Hazırlanan eylem planının ardından ilk olarak bölgeye tabelalar asıldı. Bundan sonra ise, kurbağaların yaşadığı alan tel örgülerle kapatılarak, hayvanlar korumaya alınacak.

 

Dünyada sadece Tavas ilçesinde görülüyor Denizli'de seferberlik ilan edildi - Sayfa 4

Bölgede çok sayıda atık var: Kurbağaların yaşadığı alanda inceleme yapan Prof. Dr. Serdar Düşen, bölgede çok sayıda av tüfeği fişekleri ile piknik malzemesi atıkları olduğunu, ayrıca off-road ve motokros araçlarla  bölgeye gelenlerin kurbağaların yaşam alanlarına zarar verdiklerini söyledi.

 

Dünyada sadece Tavas ilçesinde görülüyor Denizli'de seferberlik ilan edildi - Sayfa 5

Resmen mucize: Tavas kurbağalarının böyle bir alanda yaşamlarını sürdürmelerinin mucize olduğunu belirterek, türün neslinin devamı için ellerinden geleni yapacaklarını söyleyen Prof. Dr. Düşen, şöyle konuştu:

 

Dünyada sadece Tavas ilçesinde görülüyor Denizli'de seferberlik ilan edildi - Sayfa 6

- "Belirli zamanlarda bu hayvanın üreme aktiviteleri ve sayımları yapılacak."
- "Bu çevrede avcılık faaliyetleri var. Kontrolsüz off-road ve motokros faaliyetleri yapılıyor. Yetkililer tarafından bu durumun önüne geçilmesi lazım." 
- "Hayvancılık faaliyetleri de bu havzaya ve hayvanların yaşamına çok ciddi tehdit oluşturuyor. Amacımız, bu türü bir sonraki kuşaklara aktarmaktır. Bu bizim ülkemize olan en önemli borçlarımızdan birisidir."

 

Dünyada sadece Tavas ilçesinde görülüyor Denizli'de seferberlik ilan edildi - Sayfa 7

Gerekli tedbirler alınacak: Doğa Koruma ve Milli Parklar Denizli Müdürü Hamdi Akan ise, Tavas kurbağalarının yaşam alanının korunması için gerekli tedbirlerin alınacağını ifade ederek, "2019 yılında Rana Tavasensis'in tür eylem planı yapılacak." dedi.

 

Dünyada sadece Tavas ilçesinde görülüyor Denizli'de seferberlik ilan edildi - Sayfa 8

Akan, konuşmasına şu şekilde devam etti:
- "İlimizde 3 yıldır devam eden biyolojik çeşitlilik projesi vardı. Bu kapsamda bu yıl, Tavas kurbağasının tür eylem planını yapıyoruz. Kasım ayında planımız sonuçlanacak."  

 
Dünyada sadece Tavas ilçesinde görülüyor Denizli'de seferberlik ilan edildi - Sayfa 9

Tespitler yapılacak: "Ekim ayında yapılacak olan çalıştayla da Tavas kurbağasının bu alandaki yaşam koşullarının korunması ve neslinin devamlılığı için nelerin gerekli olduğu tespit edilecek"

İnternet Haber