9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in otomobili satışa çıkarıldı!

Türkiye'de önemli bir siyasi dönemi temsil eden 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel’in 1969 model otomobili, Niğde’de satışa çıktı.

9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in otomobili satışa çıkarıldı!
9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in otomobili satışa çıkarıldı! Admin

9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in otomobili satışa çıkarıldı! - Sayfa 1

Merhum 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel’in ilk otomobili olduğu söylenen 51 AL 460 plakalı 1969 model otomobil yaklaşık 25 yıldır Niğde’de garajda duruyor. 

 

9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in otomobili satışa çıkarıldı! - Sayfa 2

Klasik Araba Satışı yapan Burak Abidin Aksoy, Niğdeli bir iş insanında bulunan merhum 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in ilk aracı olan 1969 model otomobili 110 bin TL’ye satışa çıkardıklarını söyledi. 

 
9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in otomobili satışa çıkarıldı! - Sayfa 3

Vatandaşların Süleyman Demirel'in otomobili olduğunu öğrenince fotoğraf ve araçla gezmek istediğini anlatan Aksoy, “Aracımız 1969 rahmetli Süleyman Demirel’in şahsi aracı. Yaklaşık 25 yıldır Niğde’de. Aracımızın parçaları orijinal. 

 

9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in otomobili satışa çıkarıldı! - Sayfa 4

1969 yıllarında nadir kalan parçalardan birisi hafta sonları sadece biniyoruz. 110 bin TL’ye bir fiyatla satıyoruz. Daha çok meraklılarının bekliyoruz. Genelde Süleyman Demirel’in arabası olduğunu duyunca fotoğraf çektirmek isteyen çok kişi oluyor. 

 

9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in otomobili satışa çıkarıldı! - Sayfa 5

Onun dışında internette sayfalarca yorumlar geliyor araçla ilgili. Fotoğraf çektirmek isteyenler araçla gezmek isteyenler var. Bunun yanında manevi değeri de yüksek. Bir döneme tanıklık etmiş bu otomobil” diye konuştu. 

 

9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in otomobili satışa çıkarıldı! - Sayfa 6

Siyasi hayatı boyunca yedi kez başbakanlık koltuğuna oturan Demirel, iki kez ordunun müdahalesiyle iktidardan indirildi. Siyasi kariyerini 9. Cumhurbaşkanı olarak tamamlayan Demirel, 1946'da başlayan çok partili dönemin en güçlü siyasi figürlerinden biri oldu.

 

9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in otomobili satışa çıkarıldı! - Sayfa 7

Siyasetle dolu ve siyasetin doldurduğu bir yaşam süren Süleyman Demirel, 1 Kasım 1924 tarihinde, Isparta iline bağlı İslamköy’de doğdu. İlkokula 'Dolaksızların Süleyman Sami' olarak başladı. Köy okulunda kendisine soyadı verilmesiyle Süleyman Sami Gündoğdu oldu. 1934'te Soyadı Kanunu çıkarılınca babası 'Demirel' soyadını aldı.

 

9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in otomobili satışa çıkarıldı! - Sayfa 8

Barajlar kıralı olarak bilinen ve zaman zaman espirili çıkışlar yapan Demirel'in  "Yollar yürümekle aşınmaz" ve “Dün dündür, bugün de bugün” cümleleri hala espri malzemesi olarak kullanılmaktadır.

 
9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in otomobili satışa çıkarıldı! - Sayfa 9

Tüm dünyada olduğu gibi 1968 ilkbaharında Türkiye de öğrenci hareketleriyle sarsılmaya başladığında akademik taleplere odaklı üniversite boykot ve işgalleri, kısa sürede siyasi nitelik kazandı. Öğrencilerin yürüyüşlerine; "Yollar yürümekle aşınmaz" diyerek yaklaşan Demirel, 12 Ekim 1969 Genel Seçimi'nde AP'nin oy oranı yüzde 46’ya düşse de iktidarı elinde tuttu.

 

9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in otomobili satışa çıkarıldı! - Sayfa 10

Demirel 1973-75 yıllarında ana muhalefet lideriydi. 1973 Cumhurbaşkanı Seçimi öncesinde, dönemin Genelkurmay Başkanı Semih Sancar ile gizlice görüştü. Lâkin görüşmeyi inkâr etti. TRT ertesi gün Sancar’a dayanarak görüşmeyi duyurunca, uzatılan mikrofonlara şu sözleri sarf etti: "Dün dündür, bugün de bugün." Türk siyasi tarihinin meşhur ifadeleri arasına giren cümle, Demirel'in manevra yeteneğine örnek gösterildi.

 

9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in otomobili satışa çıkarıldı! - Sayfa 11

2000 yılında görevi Cumhurbaşkanlık görevini Sezer'e devreden Demirel, Çankaya’dan ayrılıp kendisi ile özdeşleşen meşhur Güniz Sokak’taki evine çekildi. Ne yapacağını soranlara, "Tavuklara bakacak değilim herhalde, ben kendime yapacak iş bulurum" yanıtını vererek yine espirili rahat tavrını hiç bırakmamıştı.

İnternet Haber

Süleyman Demirel Niğde
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Samsun'da 400 tane çiçek dağıttı, işte nedeni...
Samsun'da 400 tane çiçek dağıttı, işte nedeni...