Kıvanç Tatlıtuğ, eşi Başak Dizer ve oyuncu arkadaşlarıyla beraber Antalya'da yavru caretta carettaların denize ulaşmasını sağlarken, Deniz Kaplumbağaları Bilim Komisyonu Üyesi, Pamukkale Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Yakup Kaska, "Doğal süreci bozarak onları kurtaracağınıza balıklara yem ediyorsunuz" dedi

Admin

Kıvanç Tatlıtuğ örnek gösterilmişti meğer yanlış yapmış - Sayfa 1

Kıvanç Tatlıtuğ'un marka yüzü olduğu giyim firması tarafından 2014 yılından beri Ekolojik Araştırmalar Derneği ile "Indigo Turtles" adlı proje yürütülüyor. Tatlıtuğ ve eşi, nesli tükenmekte olan deniz kaplumbağalarının korumaya alınmasının amaçlandığı proje kapsamında geçtiğimiz yıl kampa katıldı. 

 

Kıvanç Tatlıtuğ örnek gösterilmişti meğer yanlış yapmış - Sayfa 2

Tatlıtuğ ve Dizer, 2 günlük kampta, kumsaldaki 64 yavru kaplumbağayı tek tek yuvalarından çıkarıp, denize ulaşmasını sağladı.  Keyifli anlara Sedef ve Kıvanç çiftinin oğulları Can Kasabalı da eşlik etti. Herkesin sevinerek izlediği görüntülere ilişkin sarsıcı uyarı, Deniz kaplumbağalarıyla ilgili çalışmalarıyla bilinen Pamukkale Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Yakup Kaska'dan geldi.

 
Kıvanç Tatlıtuğ örnek gösterilmişti meğer yanlış yapmış - Sayfa 3

Yuvalarını kazımayın: Hürriyet gazetesinden Salim Uzun'un haberine göre, Tarım ve Orman Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü (DKMP) Deniz Kaplumbağaları Bilim Komisyonu Üyesi, Pamukkale Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Yakup Kaska, Belek ve Alanya ilçesinde çeşitli tanıtım organizasyonları ve ilkel yöntemlerle nesli tükenme tehlikesi altındaki caretta caretta kaplumbağalarının denize ulaştırılma sürecini eleştirdi.

 

Kıvanç Tatlıtuğ örnek gösterilmişti meğer yanlış yapmış - Sayfa 4

Balıklara yem ediyorlar: Caretta caretta kaplumbağalarının denize ulaştırılma sürecinin uzman yardımı ile yürütülmesi gerektiğine dikkat çeken Prof. Dr. Kaska, “30 yıldır bu konuya emek veriyorum. Ama hiçbir bilgisi olmayan kişiler nesli tükenme tehlikesi yaşayan canlıların yaşam döngüsünü bozuyor. Herkes kumsala gidip caretta caretta yuvası kazmaya başlıyor. Sonuç ise hüsran oluyor" diye konuştu. 

 

Kıvanç Tatlıtuğ örnek gösterilmişti meğer yanlış yapmış - Sayfa 5

Yumurta sarısı bağından kurtuluyor: Caretta carettaların denize ulaşma sürecinin çok önemli olduğunu söyleyen Kaska, “Yavrular denize doğru sürünürken vücutlarındaki yumurta sarısı bağından kurtuluyor, kan ve besin kokusunu kaybediyor. Bu sayede balıklara yem olma riskini minimum düzeye indiriyorlar.

 

Kıvanç Tatlıtuğ örnek gösterilmişti meğer yanlış yapmış - Sayfa 6

Yürürken kumsalı zihinlerine kazıyorlar ve yumurtlamak için dönüyorlar: Ayrıca kasları çalıştığı için tıpkı bir sporcu gibi uzun yüzüş deneyimine hazırlanıyorlar. Çok daha önemlisi sürünme esnasında doğdukları kumsalı zihinlerine kazıyorlar. Yumurtlama döneminde de doğdukları kumsala geri dönebiliyorlar. 

 

Kıvanç Tatlıtuğ örnek gösterilmişti meğer yanlış yapmış - Sayfa 7

Lütfen bu anlayıştan vazgeçilsin: Ama siz onları elinizle, kovayla denize taşırsanız onları balıklara yem yaparsınız. Yaşam şanslarını büyük ölçüde yok edersiniz. Lütfen bu anlayıştan vazgeçilsin. Biz bu konuda harekete geçtik. Toplumdan da duyarlılık bekliyoruz" dedi. 

Kaynak: İnternet Haber

Kıvanç Tatlıtuğ Başak Dizer Antalya
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Samsun'da 400 tane çiçek dağıttı, işte nedeni...
Samsun'da 400 tane çiçek dağıttı, işte nedeni...
‘BANA YAKIŞMAZ…’
‘BANA YAKIŞMAZ…’