“Adalet Partisi ’sinin 58. Kuruluş Yıldönümü Kutlu Olsun..

Adalet Partisi Genel Başkanı Dr. Vecdet Öz partilerinin 58’nci kuruluş yıldönümü nedeniyle bir basın açıklaması yaptı.

Öz açıklamasında partilerinin kuruluşundan itibaren karşılaştığı zorluklara değinerek, ‘Hiçbir zaman yok olmadık, her zaman vardık ve ülkenin teminatı olduk. Onca badireye ve üç darbeye rağmen yıkamadıkları Adalet Partimizin 58. yılı kutlu olsun’ ifadelerinde bulundu.

İŞTE O AÇIKLAMA;

“Adalet Partisi ’sinin 58. Kuruluş Yıldönümü Kutlu Olsun..

Saygıdeğer Dava Arkadaşlarım,

Adalet Partisi, bundan tam 58 yıl önce 11 Şubat 1961 günü tarihi bir zaruret neticesinde kurulmuştur.!

Dış destekli askeri darbeyle kapatılmış olan Demokrat Parti’nin devamı olarak kurulan Adalet Partisi, yüce Türk milletinin emperyalizme ve onun orduya sızmış uzantılarına karşı verdiği milli direnişin tezahürüdür.

Demokrat Parti’nin, 27 Mayıs 1960 Askeri Darbesi ile siyasetten men edildiği başta Cumhurbaşkanı ve Başbakan olmak üzere bütün bakanların, milletvekillerinin ve parti ileri gelenlerinin Yassı Ada’ ya sürüldüğü, partiye destek veren vatandaşların tahrik ve tahkir edilerek büyük çapta eziyet ve zulüm gördüğü, Demokrat Parti’ li olmanın ve oy vermenin suç haline getirildiği, partililerin “düşük” ve “kuyruk” yakıştırması ile aşağılandığı, darbecilerle işbirliği yapan muhalefetin her türlü cebir, şiddet ve engellemeye başvurduğu son derece vahim bir tarihi utanç süreci yaşanmıştır.

Ancak buna daha fazla dayanamayan halktan adalet gelsin sesleri yükselmeye ve ardından da yeni bir siyaset arayışı başlamıştır.

Bu arayışa önderlik eden bir grup eski Demokrat Partili, adaletin yeniden tesisi için bu isimle anılan bir parti kurmaya karar vermişlerdir.

Bu partinin adı Adalet Partisi’dir..

11 Şubat 1961 günü kurulan Adalet Partisi’nin kurucu genel başkanı, karşı fikirleri nedeniyle cuntacılar tarafından tasfiye edilmiş olan dönemin Genel Kurmay Başkanı Orgeneral Ragıp Gümüşpala olmuştur.

Kurucular kurulu ise; Emekli Kurmay Albay Şinasi Osma, Operatör Dr. İhsan Önal, Ord. Prof. Etem Menemencioğlu, Tüccar Mehmet Yorgancıoğlu, İktisatçı Muhtar Yazır, Tabip Naşir Tahsin Demiray, Emekli General Necmi Ökten, Gazeteci Doçent Cevdet Perin, Avukat Emin Acar ve Gazeteci Kâmuran Evliyaoğlu’dur.

Ragıp Gümüşpala 6 Haziran 1964 günü ebediyete intikal edince Adalet Partisi’nin genel başkanlığına 28 Kasım 1964 günü dönemin su işleri müdürü olan barajlar kralı lakaplı Süleyman Demirel seçilmiştir.

Adalet Partisi Türk siyasal hayatındaki asıl çıkışını Süleyman Demirel’in genel başkan seçilmesiyle yapmıştır.

Siyasi yelpazede merkez sağda bulunan Adalet Partisi Süleyman Demirel’le birlikte serbest piyasa ekonomisini benimsemiş, kalkınmacılığı ve büyümeyi hedef almış, toplumsal ilişkilerde dinsel öğe ve yapıları kollamakla birlikte temelde laik bir parti olmuş, bu haliyle muhafazakar ve liberal çevrelerin merkezine oturabilmeyi başarmış ve ilk seçimde %52.7 oy alarak 1965-1971 yılları arasında tek başına iktidar olmuştur.

Ancak bir müddet sonra Adalet Partisi’nin bu merkezi yapısından ve başarısından rahatsız olanlar, 1970’den itibaren dış güdümlü bir siyasi baskı başlatmışlar ve partinin dindar ve liberal kanadını birbirinden kopararak partiyi parçalamaya çalışmışlardır.

Nihayet, 12 mart 1971 günü dört kuvvet komutanı; Memduh Tağmaç, Faruk Gürler, Muhsin Batur ve Celal Eyiceoğlu hükümete askeri bir muhtıra vererek istifasını sağlamışlardır.

Ardından Nihat Erim ve arkadaşları tarafından talimatlı bir teknokratlar hükümeti kurdurulmuş ancak yönetimde bir başarı sağlanamamıştır.

Adalet Partisi, bu tarihten itibaren bile kendine olan ihtiyaç nedeniyle koalisyonlarda yer almayı başarmış ve ülke yönetiminde yinede söz sahibi olmuştur.

Ancak herşeye rağmen ülkenin peşini bırakmayan dış güçlerce tertip edilen yeni bir askeri darbeyle 12 Eylül 1980 günü koalisyon hükümeti de görevden uzaklaştırılmış ve Adalet Partisi 1981 yılında diğer siyasi partilerle birlikte tamamen kapatılmıştır.

Ancak tüm bunlara rağmen hem kırsal hem de kentsel alanlarda etkinliğini ve adını yıllarca korumuştur.

Bizler asla yok edilememiş bu siyasi misyonun temsilcileri olarak halkın sesine kulak vererek 12 Eylül günü, tam 36 yıllık hasretin ardından yeniden ete kemiğe bürünerek ülkenin siyaseten alarm verdiği 2015 senesinde Adalet Partisi’ni yeniden kurduk.

Hiçbir zaman yok olmadık, her zaman vardık ve ülkenin teminatı olduk. Onca badireye ve üç darbeye rağmen yıkamadıkları Adalet Partimizin 58. yılı kutlu olsun.

Yüce Mevlam hizmetlerimizi daim kılsın..

Saygı ve Sevgilerimle

Dr. Vecdet Öz
Adalet Partisi
Genel Başkanı

Adalet Partisi Vecdet Öz Süleyman Demirel 58 Yıl Kuruluş Yıldönümü
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Üniversiteye şahsen kayıt başladı
Üniversiteye şahsen kayıt başladı
19 Ağustos pazartesi fındık fiyatları
19 Ağustos pazartesi fındık fiyatları