EKONOMİ
Giriş Tarihi : 08-01-2020 11:23   Güncelleme : 08-01-2020 11:23

Orta Doğu’da gerilim tırmanırken dolar ne kadar oldu? Orta Doğu'da gerilim tırmanırken en son İran ABD'nin Irak'taki iki üssüne saldırı düzenledi. İran devlet televizyonu saldırılarda 80 ABD askerinin öldürüldüğünü iddia etti. Dolar/TL 6 seviyesinin altındaki hareketine devam ediyor. Petrol 70 dolar sınırına yakın, altının ons fiyatı 1600 dolar seviyesine yaklaştı. Türkiye Libya'ya asker gönderme kararı alırken petrol fiyatlarının seyri takip ediliyor.

Piyasalar Orta Doğu’daki gelişmeleri dikkatli bir şekilde takip ediyor…  İran Devrim Muhafızları Komutanı Tümgeneral Kasım Süleymani’ye yönelik ABD Başkanı Donald Trump’ın talimatıyla gerçekleştirilen suikasta Tahran Yönetimi’nden misilleme geldi. İran, ABD’nin Irak’taki iki üssünü vurdu. Başkent Bağdat yakınlarındaki Ayn el Esad Hava Üssü ve Kürt Bölgesel Yönetimi’nin başkenti Erbil’deki Amerikan üssü, İran füzelerinin hedefi hedefi oldu.

İran devlet televizyonu 80 ABD askerinin öldürüldüğünü iddia etti. ABD Savunma Bakanlığı’na göre (Pentagon) hava saldırılarında herhangi bir kayıp yaşanıp yaşanmadığı netleşmedi fakat Pentagon ilk belirlemelere göre can kaybı olmadığını, maddi hasarın ise küçük olduğunu duyurdu. ABD ve İran arasında artan gerilim, küresel piyasalarda önemli bir baskı unsuru olmaya devam ederken, sürecin kapsamlı bir askeri bir çatışmaya dönmesi beklenmiyor.