YAŞAM
Giriş Tarihi : 23-12-2019 18:15   Güncelleme : 23-12-2019 18:15

İlber Ortaylı: Sadece bir meslek için yaşam şansı çok azaldı İBB'nin düzenlediği etkinlikte, gençlere tavsiyelerde bulunan Tarihçi yazar Prof. Dr. İlber Ortaylı, "Sadece bir meslek için yaşam şansının çok azaldığını söylemek zorundayım. Başta İBB kurslar açıyor. Zanaat öğretiyor, spor öğretiyor, lisan kursları açıyor. Bunlar ücretsiz, gider öğrenirsiniz" dedi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) 29’uncusunu gerçekleştirdiği Kariyer Eğitim Günleri etkinliğinin finali, İstanbul Kongre Merkezi’nde Kariyer Zirvesi ile yapıldı. İBB’den yapılan açıklamaya göre, zirveye 3 bine yakın üniversite öğrencisi, üniversite mezunu ile akademisyen, uzman ve eğitmen katıldı.

İlber Ortaylı: Maalesef devam ettiremedik!İlber Ortaylı: Maalesef devam ettiremedik!

Tarihçi yazar Prof. Dr. İlber Ortaylı, zirvede yaptığı konuşmada, bir gencin nasıl yetişmesi gerektiğine ilişkin tavsiyelerde bulundu. Gençlerin matematikten fiziğe kadar çok iyi bir eğitim sürecinden geçmelerinin önemini vurgulayan Ortaylı, şöyle devam etti:

*Yabancı lisanı grameriyle bilmeniz gerekiyor. Ancak grameriyle bilirseniz öğrenirsiniz. Gramerle öğrenmiyor ve sadece konuşmaya yöneliyorsanız o ancak sokak dili olur ve bir müddet sonra da unutursunuz.

*Yaşadığınız coğrafyayı çok iyi bilmelisiniz. Sadece kitaptan değil, gezerek öğrenmelisiniz. Sadece bir meslek için yaşam şansının çok azaldığını söylemek zorundayım.

*Birçok zanaat için ücretli ya da ücretsiz kurslar var. Başta İBB kurslar açıyor. Zanaat öğretiyor, spor öğretiyor, lisan kursları açıyor. Bunlar ücretsiz, gider öğrenirsiniz.

Prof. Dr. İlber Ortaylı: Maalesef büyük bir edebiyat ödülü kasabalılaşmışProf. Dr. İlber Ortaylı: Maalesef büyük bir edebiyat ödülü kasabalılaşmış

GENÇLER CV BIRAKMA İMKANI DA BULDU

İBB iştirakleri ile özel sektörden 25 kurum ve kuruluşun yer aldığı Kariyer Fuarı’nda gençler firmalarla görüşerek insan kaynakları politikaları ve işe alım süreçleriyle ilgili bilgiler aldı.

Gençler, oluşabilecek pozisyonlarda değerlendirilmek üzere kuruluşlara CV’lerini bırakma imkanı da elde etti. İştirakler Koordinasyon Müdürlüğüne bağlı Kariyer İBB standında da gençlerden online iş başvurusu alındı.