GÜNCEL
Giriş Tarihi : 07-12-2019 14:44   Güncelleme : 07-12-2019 14:44

4/D statüsüne kavuşan taşeron işçileri ilgilendiren 3 konuda önemli adımlar atılacak. İşçiler tarafından açılan davalar neticesinde yüzdelik fark konusunda emsal kararlar verildi. Aynı şekilde tayin hakkı ve zam oranı ile ilgili önemli gelişmeler taşeron işçileri bekliyor. İşte taşeron işçiler hakkında son dakika gelişmeleri...

Sosyal haklar konusunda ezilen taşeron işçiler büyük sorunlar yaşıyor. Resmi eflasyon rakamları ile halkın enflasyonu arasında oluşan dağ gibi farklar vatandaşların refah seviyesini düşürürken taşeron işçiler ek ödemelerde iyileştirme yapılmasını bekliyor. Ayrıca tayin hakkı bulunmayan devlet kadrosunda çalışan taşeron işçiler tayin hakkı talep ediyor. 

TAŞERONDA BEKLENTİ BÜYÜK 

2020 yılının Haziran ayında hükümet ile masaya oturacak taşeron işçiler tayin hakkı, yüzdelik dilim ve zam oranı hakkında masadan güler yüzle ayrılmayı hedefliyor. 

EMSAL KARAR ÇIKTI 

Yüzdelik dilim mağduru olan binlerce taşeron işçiyi ilgilendiren karar mahkeme tarafından verildi. Taşeron işçiler tarafından açılan yüzdelik dilim davasında işçiler haklı bulunup geçmişe dönük yüzdelik fark ödemesi yapılması kararı verilmişti. 

MAAŞLAR YENİDEN BELİRLENECEK

Emsal kararın tüm taşeronları kapsaması için hükümet olumlu karar verirse taşeron işçilerin maaşları yeniden hesaplanacak. Haziran ayında yapılacak görüşmelerin ikincisinde ise taşeron işçilere zam yapılıp yapılmayacağı masaya yatırılacak. Yüzde 4 zam alan taşeronlar hükümet ile yapılan görüşmelerde bu oranın yükseltilmesini talep edecek. 

TAŞERONLAR TAYİN HAKKI İSTİYOR 

Görüşmelerde masaya yatırılacak bir diğer konu ise tayin hakkı olacak. Son dönemlerde daha yüksek sesle dile getirilen bu hak ile taşeron işçiler yer değişikliği talebinde bulunmak istiyorlar. Bu konuda ise çok fazla talep bulunuyor.