GÜNCEL
Giriş Tarihi : 05-12-2019 16:42   Güncelleme : 05-12-2019 16:42

Atakum Belediye Başkanı Av. Cemil Deveci, 5 Aralık Kadın Hakları Günü nedeniyle kadınlarla bir araya geldi. Başkan Deveci, "Türk kadının tarihinde, başarı ve onur var. Türk kadını, bugün demokrasisiyle övünen tüm ülkelerin kadınlarından bir adım daha önde. Çünkü Türk kadını bağımsızlık, özgürlük ve Cumhuriyet mücadelesi verdi" dedi.

Atakum Belediye Başkanı Av. Cemil Deveci ile eşi Gülay Deveci, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk tarafından Türk kadınına seçme seçilme hakkının ilan edilmesiyle Kadın Hakları Günü olarak kutlanan 5 Aralık 1934'ün 85. yıldönümünde kadın meclis üyeleri, muhtarlar, sivil toplum kuruluşu temsilcileriyle bir araya geldi. Atakum Yalı Kafe'de gerçekleşen buluşmada Başkan Deveci, Türk kadınının tarihinde onur ve başarı olduğunu söyledi. 

KADINLAR İÇİN DEVRİM
Programın açılış konuşmasını yapan Türkiye Muhtarlar Konfederasyonu Kadın Kolları Başkanı ve Atatepe Mahalle Muhtarı Havva Rendeci, "85 yıl önce Türk kadınına sağlanan bu imtiyaz bugün dünyanın birçok yerinde Türk kadınını değerli bir konumda olmasını sağlamıştır. Tarih boyunca kadınların kendi haklarını elde etme uğruna verdiği mücadele her alanda yine toplumun kalkınmasına yansıdı. Bugün tarih döngüsü içerisinde kadınlarımız açısından önemli bir kilometre taşıdır. Kadının en büyük devrimidir. Dünyada kadınların toplumu oluşturan temel unsurun iki eşit parçasından biri olduğunun en büyük ispatı, 85 yıl önce Türk kadınına iade edilen hakkın teslimidir. Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün bir imtiyazdan öte, bir hakkın teslimi olarak gördüğü seçme ve seçilme hakkının verilmesi Türk kadınının çağdaş yaşama entegrasyonunun en büyük devrimidir. 5  Aralık sadece kadınlarımız için bir anlam taşımıyor. Toplum için bir değer taşıyor, özellikle farkındalık oluşturma noktasında büyük bir önem arz ediyor bu tarih. Bu tarih, yıllarca hakkı yenilen, hakkı elinden alınan kadının saklı haklarının yeniden iadesidir. Ötekileştirilmeyen, dışlanmayan, yok sayılmayan bir kadın; bu toplumun gelişmesine en az erkekler kadar katkı sunar. Bugün, gerekçesi ne olursa olsun, erkeğin şiddetine maruz kalan kadınlarımızın bu aşağılayıcı durumdan kurtulması için toplumun her kesimine büyük görevler düşmektedir. Bu bilinç içerisinde, biz kadınlarımıza 'eşit birey' olgusu ile yaklaşan, cinsiyetimizden çok başarılarımızı gören, ötekileştirmeyen, zulmetmeyen her birey bu ülke için kıymetlidir" dedi.