SAĞLIK
Giriş Tarihi : 23-02-2019 14:27   Güncelleme : 23-02-2019 14:27

İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Öğretim Üyesi Türkan Özer, bitki çayı tüketenler için hayati öneme sahip uyarılarda bulundu. Yanlış tüketildiği zaman felç kalmanız bile mümkün!

Bitki çayı felç kalmanıza neden olabilir! Faydası saymakla bitmiyor ama...

Bitki çayı felç kalmanıza neden olabilir! Faydası saymakla bitmiyor ama... - Sayfa 1

Kış aylarının vazgeçilmezi olan bitki çayları, her ne kadar doğal yollarla hastalıktan korunmayı sağlasa da yanlış tüketildiği zaman hayatımızı altüst edecek sonuçlar doğurabiliyor. Özelllikle ilaçlar ile birlikte kullanıldığı zaman, felç, kan sulanması gibi hastalıklara zemin hazırlıyor. İstanbul Kent Üniversitesi İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Öğretim Üyesi Türkan Özer de bitki çaylarının yanlış tüektilmemesi adına hayati öneme sahip uyarılarda bulundu. 

18

Bitki çayı felç kalmanıza neden olabilir! Faydası saymakla bitmiyor ama... - Sayfa 2

Bitki çaylarının hastalıklarla mücadelede yadsınamaz bir öneme sahip olduğuna dikkat çeken Özer, “Kışın en çok üst solunum yolu enfeksiyonları ile karşılaşıyoruz. Bu hastalıklarda bitki çaylarının faydasını yadsıyamayız. Ancak ilaçla kullanımları, ilaçların yan etkilerinin artmasına neden olabilir. Eğer ilaç kullanan bir kişiysek, kalp hastalığımız varsa, kan sulandırıcı ilaç kullanıyorsak, bitki çaylarını içerken dikkatli olmak gerekir” ifadelerini kullandı.

Bitki çayı felç kalmanıza neden olabilir! Faydası saymakla bitmiyor ama... - Sayfa 3

Bağışıklık sistemini kuvvetlendirilmesiyle bilinen zerdeçalın, safra akımını güçleştirdiğini ifade eden İç Hastalıkları Uzmanı Özer, “ Zerdaçalın çok faydalı olduğunu biliyoruz. Hatta kanserden koruyucu özellikleri de vardır. Ama zerdeçal da safra akımını güçleştiriyor. Özellikle safra taşı olan hastalarda  zerdeçalın kullanılması sakıncalı olacaktır. Dozuna da muhakkak dikkat edilmeli ve toz zerdeçal bir çay kaşığını geçkin kullanılmamalı” dedi.

38

Bitki çayı felç kalmanıza neden olabilir! Faydası saymakla bitmiyor ama... - Sayfa 4

Kan sulandırıcı ilaç kullanan hastaların da zencefil tüketimine dikkat etmesi gerektiğine vurgu yapan Özer, “Zencefil kanın sulanmasını artırır. Bu nedenle kanamalara neden olabilir. Fazla miktarda zencefilli çay içmek kan sulandırıcı kullanan hastalar için tehlikeli olabilir” diye konuştu. Kaynak:İnternet Haber