150 bin dolar ediyor! Doğada nadir bulunan Geyik Böceği Elazığ'da görüldü

Doğada çok ender bulunan bir tür olarak Türkiye'de koruma altında olan ve yaşam alanlarının genişletilmesi için çalımalar yürütülen bilimsel adı "Lucanus cervus" olan "Geyik Böceği" Elazığ'da görüntülendi. Bu nadir görülen böcek türünün 150 bin dolar değeri var.

150 bin dolar ediyor! Doğada nadir bulunan Geyik Böceği Elazığ'da görüldü
150 bin dolar ediyor! Doğada nadir bulunan Geyik Böceği Elazığ'da görüldü Admin

150 bin dolar ediyor! Doğada nadir bulunan Geyik Böceği Elazığ'da görüldü - Sayfa 1

Türkiye’de sadece Hatay’daki Amanos Dağları’nda yaşadığı bilenen başta Japonya olmak üzere dünya da bazı ülkelerde çok değerli olan 6 taraklı Geyik Böceği Elazığ'da görüldü. 6-7 santim uzunluğuyla böcekler arasında en çok para eden tür geyik böceğidir. Ve değerinin yaklaşık 150 bin dolar olması yönüyle ayrı bir dikkatleri üzerine çekmeyi sağlıyor.

 

150 bin dolar ediyor! Doğada nadir bulunan Geyik Böceği Elazığ'da görüldü - Sayfa 2

Kent merkezine uzakta yayla da gördüğü böceğin farklı olması nedeniyle eline alıp fotoğraflarını çeken ardından doğal ortamına bırakan Fatih Nurcan, "Geyik Böceği" olduğunu internet üzerinden yaptığı araştırma ile öğrendi. 

 

Fotoğraflarını çektiği böceğin yaklaşık 6-7 santim uzunluğunda olduğunu belirten Nurcan, böceğin kendisine farklı geldiğini de aktarıp ilgisini çektiği için eline alıp fotoğraflarını çektiğini ardından tekrar bıraktığını ifade etti. 
 

 

150 bin dolar ediyor! Doğada nadir bulunan Geyik Böceği Elazığ'da görüldü - Sayfa 4

Zaman zaman bazı illerde de görülen böcek türünün zararsız olması nedeniyle yaşam alanlarının çoğaltılması için çalışmalar yapıldığı biliniyor.

KAYNAK: İNTERNET HABER

Elazığ Lucanus cervus Geyik Böceği
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Samsun'da 400 tane çiçek dağıttı, işte nedeni...
Samsun'da 400 tane çiçek dağıttı, işte nedeni...