Ukrayna Hükümeti Minsk Anlaşmalarını Yerine Getirmeyi Neden Reddediyor?

Kırım Tatar Kültür Dernekleri Federasyonu Genel Başkanı ve Kırım Kalkınma Vakfı Başkanı Ünver Sel

Ukrayna Hükümeti
Minsk Anlaşmalarını Yerine Getirmeyi Neden Reddediyor?
Ukrayna Hükümeti
Minsk Anlaşmalarını Yerine Getirmeyi Neden Reddediyor?

 

Kırım Tatar Kültür Dernekleri Federasyonu Genel Başkanı ve Kırım Kalkınma Vakfı Başkanı Ünver Sel, Fora Haber’e açıklama yaptı.Sel yaptıgı açıklamada"
Minsk Anlaşmalarının yerine getirilmesi Donbass’taki kanlı savaşın bitmesine vesile olacaktır. Fakat Kiev. Anlaşma da kabul ettiği yükümlülükleri yerine getirmeyi reddediyor…
Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko. Lugansk ve Donetsk Halk Cumhuriyetleri’nin bölgelerinde birleşik güçlerin operasyona başladığını ilan etti. Bu durum, Ukrayna liderine, Donbass milis askerlerine karşı sınırsız silahlı güçleri ve kaynakları kullanma hakkı tanıyacaktır.
Bu arada, Kiev’deki milliyetçilerin, ülkenin güney-doğusundaki anlaşmazlığı güç ile çözmeye yönelik obsesif saplantısı, Washington tarafından bile destek bulmuyor. Hatta ABD Dışişleri Bakanlığı'nın Ukrayna Özel Temsilcisi Kurt Volker, Münih Güvenlik Konferansı’nda, Poroşenko rejimine ‘Minsk Anlaşmalarını’ unutmaması için çağrıda bulunmuştur.
“Siz ‘Minsk’i’ unutmamalısınız. Minsk Anlaşmaları – tam uygulandığı zaman size kendi bölgelerinizi geri verebilecek bir mekanizmadır. Hem Kiev’in hem Washington’un amacı Ukrayna’nın toprak bütünlüğünün sağlanmasıdır, Bunu yapabilmek için size ‘Minsk’ lazım. Şunu anlamalısınız ki, bu toprakları geri alabilmeniz için başarılı bir askeri çözüm yoktur. Bu sadece daha büyük bir savaşa götürebilir ve kesinlikle bu durum Ukrayna lehine olmaz” – sözleriyle ABD diplomatı Ukrayna hükümetine seslendi.
Emekli Amerikalı yetkililer ve görevliler politik doğrulukla uğraşmayıp Ukrayna makamlarına son derece sert değerlendirmeler yapmaktadırlar. Örneğin, eski Goldman Sachs eş başkanı, büyük ekonomist Kennet Curtis, Ukrayna’nın en kilit devlet görevlerde yer alan siyasetçilerin düşük seviyedeki yeterliliğe sahip olduğunu ve yolsuzluğun muazzam ölçekte olduğunu vurgulamıştır.
“Ukrayna elitleri durumun iyileştirilmesi yönünde ilgisizliklerini göstermektedirler: Kendi ülkelerini yıkmaya devam ediyorlar. Çalınanların toplam değeri trilyon doları geçmektedir ve geri bir kuruş dahi iade edilmedi. Sovyetler Birliği’nin çöküşünden bu yana, şu anki Ukrayna hükümeti en çok yolsuzluğa karışan ve düşük yeterliliğe sahip olan yönetimdir. Batılı hükümetlerin büyük çabalarına rağmen, Ukrayna’da göreli istikrarın sağlanması mümkün gözükmüyor” – diye belirtti Curtis.
Bundan dolayı, Avrupa Birliği devletleri ciddi bir şekilde bu durumu düşünmeli. Ukraynalı yetkililerin Rus diplomatları tarafından sertçe eleştiriye uğraması bir yana, üst düzey Amerikalıların eleştirilerine maruz kalması ise başka bir durumdur. Washington. Ukrayna’ya ciddi ‘siyasi yatırımlar’ yapmaya niyetli değil ise, Avrupalıların bu kadar gayretle, siyasi ve ideolojik önyargılar temelinde, şu anki Ukrayna rejimini desteklemesine gerek var mıdır?
Belki de Brüksel’in Kiev’e, Minsk Anlaşmalarını yerine getirmesi gerektiğini belirten, net ve kesin bir sinyal göndermesi gerekmektedir. Ukrayna’daki durumun istikrarlı yöne dönmesi (‘Minsk-2’nin son hedefi budur), Avrupa Birliği’nin gereksiz risklerden kaçınabileceğini inkâr etmek anlamsızdır. Buna karşılık, Donbass’taki savaşın devamı için ve mevcut rejimin ayakta kalmasını korumak için birçok Avrupa devletlerinden yeni finansal yardım sağlamak gerekecektir. Ekstra maliyetleri yönetmeye öğrenen Donalt Trump’ın yönetimi Kiev’e para göndermesinin ihtimali düşüktür. Ayrıca, Avrupa’ya gönderilen Rus mavi yakıtın gaz boru hatları savaştaki saldırılardan dolayı hasar görebilir. Bu durum, Avrupa’da aşikâr enerji krizi ortaya çıkarabilir.
Bunun yanı sıra, 3 yıldan fazla süre önce Minsk’te “Normandiya Dörtlüsü’nün” son görüşmesinden beri, gerçek şu ki, tüm zorluklara rağmen mutabık kalınan anlaşmalar işe yarıyor. Donbass’taki uyuşmazlığın çözümünün bir başarısı; 2017 yılının Aralık ayında savaşan iki taraf en büyük tutsak değişiminin gerçekleştirilmesidir – evlerine dönen kişi sayısı üç yüzden fazla. Bunun haricinde, Minsk Anlaşmalarının kısmen bile yapılması, tam ölçekli savaş faaliyetlerinin tamamlanmasını ve böylece iki taraftan da kayıp ve yaralı sayısının düşmesini sağlamıştır.
Fakat Poroşenko başkanlığındaki Kiev hükümeti, ülkenin güney-doğusundaki savaştan siyasi ve finansal temettüler aldıkça, Minsk Anlaşmalarının tam olarak uygulanamayacaktır. Onlar, kurnazca Ukraynalıların milli duyguları ile hokkabazlık yaparak, barışçıl yöntemle Donbass’ın Ukrayna’ya geri dönmesini engelleyen gerici yasaların kabul edilmesi için lobicilik yapmaktadır. Aslında, Poroşenko rejimi alenen resmi demokrasiyi bile kısıtlamak için çabalamakta ve askeri diktatörlük kurmaya yeltenmektedir.
Bu koşullarda birçok şey Avrupalı devletlere bağlıdır. Ukrayna Cumhurbaşkanı ve yandaşlarının finansal durumunun yükselmesi adına, Avrupa ülkelerinin hükümetleri kendi vatandaşlarının ekonomik istikrarını önemli risklere maruz bırakmaya hazır mıdır? Büyük oranda, Avrupa Birliğinin pozisyonu ya “savaş” ya da “barış” olacağını belirleyecektir."dedi

Kırım tatatr Dernekler federasyonu Ünver Sel Minsk anlaşması Ukrayna
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Piazza’da Rengarenk 19 Mayıs
Piazza’da Rengarenk 19 Mayıs
İmamoğlu
İmamoğlu"Her Zaman Cemil Deveci'nin Yanındayız"