MUSTAFA DEMİR"PARKOMATLARI KALDIRCAĞIZ"

AK Parti'nin Samsun Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mustafa Demir, '"Parkomatlarla ilgili belediyenin bir sözleşmesi varmış. Bizim anlayışımızda mümkün olan en kısa zamanda parkomatları kaldıracağız"

MUSTAFA DEMİR
MUSTAFA DEMİR

 

 

 
 
AK Parti'nin Samsun Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mustafa Demir, basın mensuplarıyla kahvaltı programında bir araya geldi. Kahvaltıya aynı zamanda AK Parti Samsun İl Başkanı Hakan Karaduman, AK Parti İl Başkan yardımcıları Oğuzhan Serinkaya yerel basın kuruluşları temsilcileri katıldılar

TÜRKİYE'YE ÖRNEK SİSTEM KURACAĞIZ

Samsun'da verimli bir 5 yıl geçirmeyi planlayarak seçim kampanyalarına başladıklarını ifade eden  Mustafa Demir, "Çok nitelikli ve güzel bir kampanya yürütüyoruz. Belediyecilikte de sanıyorum Türkiye'de birçok şehre, birçok alanda örnek olabilecek bir sistemi kuracağız. Bu hem çalışma hem hizmet anlamında, hem de alt yapıdan başlamak üzere ticarette, ekonomide, sanatta, kültürde, ithalatta, ihracatta, meslek edindirme açısından şehrimizi artı değere geçirecek çalışmaları koordineli biçimde başlatacağız. Şeffaf yönetimi sağlayacağız, geliri ve giderleri milletimiz görecek. Benden önce 4 dönem belediye başkanlığı yapmış sayın Yusuf Ziya Yılmaz, şu anda bizim milletvekilimiz. Yusuf Ziya Yılmaz beyin belediyeciliği, Türkiye'de başarılı ve örnek olan bir belediyeciliktir. Devraldığı döneme göre de Samsun'da ciddi açılımlar yapmıştır. Yusuf bey çıtayı ciddi bir yere çıkardı. Samsun'da yaşadığımız için bunu çok anlamıyor olabiliriz ama,  Samsun'un dışından gelen insanlar şehrimizi görüp gittiğinde bunu net bir şekilde ifade ediyorlar. Biz o çıtayı alacağız, ulaşılması zor bir yere çıkaracağız. Bunun önünde bir engel yok herhalde. Aslında biz şu anda bunun kampanyasını yürüyoruz" dedi.

5 YILDA 10 MİLYAR BÜTÇE

Büyükşehir Belediyesinin bütçe hedeflerini açıklayan Demir, “Önümüzdeki dönem için SASKİ’yle birlikte 1 buçuk milyar lira üzerinde muhtemel 2 milyar lira ortalamayı yıllık bütçede yakalamayı hedefliyoruz. 2 milyar liralık bütçeyi yakaladığımızda, 5 yılda 10 milyar liralık toplam geliri olan bir bütçeye kavuşmayı hedefliyoruz. Bunu gerçekleştirdiğimizde 5 milyar lirayı tamamen yatırımlarda, diğer 5 milyar lirayı ise personel, bakım ve diğer alanlardaki mevcut yapılanları muhafaza etmeye yönelik alanlarda harcanacaktır. Muhtemeldir ki ilave 1 milyon liralık kaynağı yatırımlara aktarabileceğimizi sanıyorum. Planladığımız bütçenin üzerine çıkabilirsek onu da zaman içerisinde ilave projelerde Samsun halkına hizmet için verimli biçimde harcayacağız” diye konuştu.

 

2.5 MİLYARLIK SANAYİ YATIRIMI BEKLİYOR

Samsun’un ihracatı ve sanayi hedefleri hakkında da bilgi veren Demir, “2003 yılında, 36 milyon dolar ihracatımız vardı. İhracatımız şu anda 500 milyon dolar seviyesinde. Aslında Samsun'dan kayda girmeyen bir o kadar da ihracat, şehrimizden yapılıyor. Yine de Samsun, potansiyeline göre Türkiye’de az ihracat yapan kentlerden. Bu çok önemli bir durum. Samsun yönetimsel açıdan sanayi yatırımı için uygun bir kent olmadı. Bunu olumsuz anlamda söylemiyorum, başka iller bizden daha aktif oldu. Sanayi kültürdür, hayat biçimidir, ticaretten daha farklı bir şeydir. Bu konuda Samsun geçmişte çok başarılı olamadı. Şu anda 7 tane organize sanayimiz var. Biz ilk geldiğimizde 3 tane vardı. Bafra Belediyesi ve Büyükşehir, Bafra’da bu konuda 3 tane daha çalışma yapılıyor. Seçimden sonra 2019 yılı içerisinde o çalışmaları neticelendireceğiz. 2019 yılı içerisinde Samsun'da 3 bin 500 dönümlük yeni bir organize sanayi oluşturacağız. Bu organize sanayi şu andaki mevcut organize sanayinin 2 katı. İlave yıllarda bizim hesaplamalarımıza göre 5 bin dönüm daha yeni bir organize sanayi alanına ihtiyaç olacak. İstediğimiz sanayi atılımı için, bunu da muhtemelen 2020’de tamamlamayı planlıyoruz. Arsa olmadığı için yatırım yapamayan sanayicilerimiz var. Şu anda gördüğümüz 2.5 milyar liralık yatırım bekleyen proje var. Biz bu çalışmaları tamamladıkça artık Samsun dışında yatırım için Samsun’u cazip hale getireceğiz. Sanayi yatırımlarında da teşviklerimiz olacak. Çünkü Samsun ulaşım açısından Türkiye'nin en iyi alanlarından bir tanesi” ifadelerini kullandı.

 

O İŞ MERKEZİ YIKILACAK

Seçimlerin ardından Samsun'da kentsel dönüşüm ve kentsel değişimle ilgili çalışmaların hızlanacağını kaydeden Demir, "Yaptığımız herhangi bir uygulamadan 1 milyon 312 bin insanımızın hiçbirisi maddi ve manevi anlamda zarar görmeyecek. Bunun teminatını veriyorum. Çiftlik Mahallesi'nin alt ve üst taraflarında yaşanan otopark problemini halledeceğiz. Bedeli tespit edilen bir yapı adasını belirleyip yıkmak da olsa bunu yapacağız. Alta otopark, üste de mahallenin ihtiyacı olan yaşam alanı oluşturacağız. Şu anda tespit ettiğimiz 12 ada var, buraları dönüştüreceğiz. Anakent İş Merkezi'ni yıkmayı planlıyoruz. Bunun için halk oylaması yapacağız, daha önce yine belediye projesi olduğu için. Bir de bu proje birincilik almış, nasıl aldıysa? O alanımızı Samsunumuzun asıl gövdesi olan bir alanı, müthiş bir şekilde devre dışı bırakmış konumda. Özellikle alttaki dükkanların dışında bir işlevselliği de yok, altı otopark üstü yaşam alanı olarak o bölgeyi yeniden Samsun'a kazandıracağız. Saathane bölgesinde yargıda olan konular var, onları da çabucak çağırıp görüşüp uzlaşacağız. Orayı da kısa zamanda hizmete açacağız. Saathane'de, Türkiye'de ses getirecek bir sistem kurmayı planlıyoruz. Hem iç hem de dış turizmde bize katkı sağlayacak" diye konuştu.

 

PARKOMATI KALDIRACAĞIZ

Samsun'da uzun süredir tartışmalara neden olan Samsun Büyükşehir Belediyesinin yol üstü otopark uygulaması olan Parkomatlarla ilgili de önemli açıklamalar yapan Mustafa Demir, "Parkomatlarla ilgili belediyenin bir sözleşmesi varmış. Bizim anlayışımızda mümkün olan en kısa zamanda parkomatları kaldıracağız. Binalara zamanında ruhsat verirken, otoparkları yaptırmak lazım. Parkomatın parası bir şey değil de, oraları kullanan insanlara eziyet oluyor. Zaten biz otoparkları yapınca ihtiyaç büyük ölçüde kalkacak. 'Parkomatı kaldıracağız' derken rastgele konuşmuyorum, biz o alanlarda otoparkları oluşturacağız ve parkomata ihtiyaç kalmayacak" dedi.

İSTİHDAMA KATKI

Mustafa Demir, istihdam konusunda çabaları olacağını belirterek, "Sanayi alanında istihdam konusunda çok yol kat edeceğiz. Özellikle tarım ve hayvancılık üretiminde ciddi uygulamalarımız olacak. Bu konuda çalışmalarımız sürüyor. Bakanlıklarla yapılacak protokollerle, Büyükşehirin denetiminde çalışmaları daha aktif hale getireceğiz. Tarıma dayalı sanayiye pozitif ayrımcılık sağlayacağız. Önümüzdeki 5 yılda istihdam noktasında ciddi katkı sağlayacağız. İŞKUR ve belediye ile ortak çalışma yürüteceğiz. Bunu da sektörle beraber yapacağız" ifadelerini kullandı.

İTTİFAK MUHTEMEL

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) ile ittifak görüşmelerinin devam ettiğini söyleyen Demir, "Muhtemelen ilçeler bazında da bir ittifak olabilir" dedi.

 

 

Mustafa Demir Basın Toplantısı Kahvaltı
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kuvvetli sağanak sel ve su baskınlarına karşı dikkat! Etkisini artıracak
Kuvvetli sağanak sel ve su baskınlarına karşı dikkat! Etkisini artıracak
Hasan Togar'dan müjde! Yakında hizmete giriyor
Hasan Togar'dan müjde! Yakında hizmete giriyor