UA-53545226-1
Samsun

Samsun " Türkiye'nin En temiz İçme suları Arasında yer alıyor"

Son yıllarda su kesintisinin yaşanmadığı illerin arasına giren Samsun su konusunda sorun yaşamayan iller sıralamasında ilk sırayı alıyor

YAŞAM - 2018-10-06 19:55:52

 

 Samsun Karadeniz’in en büyük metropol’ü her geçen gün artan şehir nüfusuna rağmen su konusunda sorun yaşamayan iller arasında yer alıyor. Samsun Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (SASKİ)  Genel Müdürü Kamil Demircioğlu” Samsun şehir suyu  kaynak suyu olarak pet şişelerde satılan bir çok sudan daha kalitelidir.40 yıldır belediyemizde görev yapıyorum.Biz hiçbir zaman su konusunda kaliteden ödün vermedik Vatandaşlarımıza her zaman şefaf olduk.Olmaya da devam edeceğiz”Demircioğlu,Samsun'un merkez ilçelerinde günde 180 bin ton su tüketildiğini ifade ederek , "Samsun suyunun içilebilir olması için yılda 15 milyon TL artıma tesisimize harcıyoruz" ifadelerini kullandı.

AYDA 6 MİLYON METRE KÜP SU ARITILIYOR

Samsun merkez ilçelerinin arıtma ihtiyacını karşılayan Selahattin Ereren Su Arıtma Tesisi'nin günlük 200 bin metreküp günlük, aylık 6 milyon metreküp suyu arıtmaya müsait olduğunu kaydeden Demircioğlu, "Yaz aylarında 200 binin üzerine çıkabiliyoruz. Bu tesis 30 yıl önce projelendirildi. O projede ikinci ünitesi de düşünülerek yerleri ayırtıldı. İkinci ünitemizin kapasitesi de günlük 150 bin metreküp olarak düşünülüyor. Arıtma tesislerimizle Samsun suyunun içilebilir hale getirmesini sağlıyoruz. Bunun kazancını parayla ölçmek mümkün değil. Tesislerin gideri için yıllık 15 milyon TL harcıyoruz. Samsun ürettiği suyu tüketir hale geldi. Şu anda Samsun'un merkez ilçelerinde 302 bin abonemiz var. Bu abonelerin toplamda kullandığı su Selahattin Ereren Su Arıtma Tesisi'nde arıtılan suyun tamamanına yaklaşıyor. Samsun'da kış aylarında günlük 180 bin ton, yaz aylarındaysa 210 bin tona yakın da su tüketiliyor. İkinci arıtmaya acilen ihtiyacımız var" diye konuştu.

SUYUN 40 PARAMETRESİ OLUMLU

Samsun'un, Türkiye'de az sayıda akredite olmuş labaratuvarlardan birisine sahip olduğunu belirten Demircioğlu, "Sürekli de kontrol ediliyoruz. Arıtma tesislerimizde insani tüketim amaçlı sular yönetmeliğinde belirtilen 40 parametrenin tamamı inceleniyor. Kasım ayı itibariyle içme suyu raporlarımızda PH seviyemiz 7.95, birçok şişe suyundan daha uygun bir seviyede. Sağlık Bakanlığı'na göre bu rakam 6.5-9.5 arasında olmalı. Sudaki iletkenlik seviyemiz 303, maksimum seviye 2 bin 500. Bulanıklık 0.5, yönetmeliğe göre 1'e kadar olabilir. Amonyum litrede 50 miligram olabilir ama bizimki 0.02'den küçük. Demir seviyemiz 59, yönetmelikte bu sayı 200. Bu rakamların hepsi akredite labaratuvarlar tarafından denetleniyor" sözlerini kaydetti.

Sende Yorumla...
DİĞER HABERLER