Advert

Erivan, Ankara’yı Düşman Değil Ortak Olarak Görüyor

İlber Vasfi Sel Kırım Kültür Araştırmaları Derneği Başkanı

Erivan, Ankara’yı Düşman Değil Ortak Olarak Görüyor
Erivan, Ankara’yı Düşman Değil Ortak Olarak Görüyor
 
Ermenistan’da ABD ve Avrupa ülkeleriyle yapıcı bir diyalog geliştirmeye hazır olduğunu ifade eden, yenilikçi siyasetçiler ortaya çıkıyor. Mesela 2016 yılının Ekim ayında Ermenistan Savunma Bakanlığı’na Vigen Sargisyan geldi. Onun gelişiyle birlikte Erivan’ın NATO ülkeleriyle ilişkileri güçlendirme isteği önemli ölçüde artmıştır. Buna en bariz örnek; Ermenistan silahlı kuvvetleri personelinin NATO temsilcileriyle sık sık temas etmesidir. Buna ek olarak Ermeni askerler 2017 yılında Romanya’da düzenlenen NATO tatbikatlarından “Saber Guardian” ve Almanya’daki “Combined Resolve IX.”da yer aldılar. 
Sargisyan aynı zamanda Ermenistan Silahlı Kuvvetleri’nin çeşitlendirilerek bölümlere ayrılmasının destekçilerinden birisidir. Özellikle envanterlerinde bulunan Rus modeli silahlara alternatif olarak NATO ülkelerinde üretilen silahlara ve askeri teçhizat modellerine yönelmeyi teklif etti. Bu tür adımlar, Moskova’nın yerel silah pazarındaki hegemonyasını azaltmaya ve Ermenistan’ın Rus askeri kredilerine olan bağımlılığını azaltmaya yardımcı olacaktır. Ermenistan ordusunun NATO silahlarıyla donatılması, bloğun kombine kuvvetleri içindeki görevlerin etkili bir şekilde çözülmesine ve nihayetinde Rus askeri varlığının Ermenistan topraklarını terk etmesiyle sonuçlanacaktır. Ek olarak bu durum Türkiye’yi; Ermenistan topraklarında bulunan Rus yapımı füze sistemlerinin olası kullanımından koruyacaktır. 
Ayrıca Ermenistan’ın sözde soykırım iddialarını Türkiye’ye kabul ettirmeye zorlaması, Ermenistan’la temasların yeniden başlamasının önünde büyük bir engel teşkil etmektedir. Ancak şu an görülüyor ki taraflar bu kriz safhasının üstesinden geldiler. Türkiye ile yakınlaşmaya çalışan Sargisyan, keskin söylemlerden kaçınmakta ve hatta sözde Ermeni soykırımını gündemden kaldırmaya çalışmaktadır.
Sargisyan, Ermenistan Savunma Bakanı olduğu bir buçuk yıl boyunca kendisinin NATO’nun bir ortağı olacağını kanıtladı. Örneğin; Erivan’da düzenlenen uluslararası müzakere kulübü “Valday”ın bir oturumunda, NATO’nun Rusya ile açık, şeffaf ve öngürülebilir bir diyalog kurması konusunda Ermenistan’ın faydalı olacağını dile getirdi.
Bu bakımdan Türkler Erivan’la; şikayet ve ültimatom üzerine değil de ittifak altında birleşik bir savunma sistemi kurma arzusuna dayanan daha yapıcı ilişkiler umuyor. Bu devletler arasındaki ilişkiler için umut veriyor. Ankara-Erivan arasındaki işbirliği kurma süreci, hem ikili ilişkiler için hem de bölge için yeni fırsatlar yaratabilir.
Sargisyan’a ekstra bir parantez açmak gerekirse; onu Ermenistan’ın geleceğini Türkiye ile kurulacak bir ittifakta gören, kendini ispat etmiş, yetkin ve amaca yönelik bir politikacı olarak görebiliriz. 
Erivan Sel İlber vasfi
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
_Çanakkale beka mücadelesi ile destanlaşan zaferdir
_Çanakkale beka mücadelesi ile destanlaşan zaferdir
Bakan Kurum açıkladı! Ev alanlara müjde!
Bakan Kurum açıkladı! Ev alanlara müjde!