ABD Başkanı Trump'ın emriyle ABD donanması Esed rejiminin kimyasal hedeflerini ve cumhuriyet muhafızlarını füzelerle vurdu... ABD güçlerine Fransa ve İngiltere de destek verdi. Saldırıda başkent Şam'daki askeri noktalar hedef alındı. Saldırı sonrası Putin ilk kez konuştu. İşte son dakika gelişmeler...

ABD Başkanı Donald Trump, Suriye'deki kimyasal saldırıya cevap olarak bu gece yarısı Esed rejimini vurma emri verdi. Saldırının başladığını bizzat Trump duyururken, ABD güçlerine Fransa ve İngiltere de destek verdi. Saldırıda başkent Şam'daki askeri noktalar hedef alındı. Mezze Havaalanı, 41.Tugay ve bir kimyasal silah araştırma merkezi vurulan yerler arasında... İşte Suriye'den son dakika gelişmeler..

PUTİN İLK KEZ KONUŞTU

Rusya Devlet Başkanı Putin ABD İngiltere ve Fransa'nın Suriye'ye yönelik hava operasyonunun ardından ilk kez konuştu. Putin, 'En sert biçimde kınıyoruz' dedi.

Saldırıyı terörle mücadele ön safta yer alan egemen bir devlete yönelik saldırganlık eylemi olarak niteleyen Putin, saldırının tüm uluslararası ilişkiler sistemi üzerinde yıkıcı etki yaratacağının altını çizdi.

internet Haber

AVRUPA BİRLİĞİ DE DESTEK VERDİ

Avrupa Birliği (AB) Konseyi Başkanı Donald Tusk, Duma'daki kimyasal saldırının ardından Esed rejimine karşı ABD, İngiltere ve Fransa'nın düzenlediği hava harekatına AB'nin destek verdiğini açıkladı.

 
RUSYA BM'Yİ OLAĞANÜSTÜ TOPLANTIYA ÇAĞIRDI

 Bu harekat sonrası Rusya, BM'yi olağanüstü toplantıya çağırdı. 

İRAN'DAN SERT AÇIKLAMA 

İran Dışişleri Bakanlığı, ABD, İngiltere ve Fransa'nın Suriye'nin başkenti Şam'a gerçekleştirdikleri saldırıyı sert bir dille eleştirerek sonuçları hakkında uyardı. Yapılan açıklamada ""Söz konusu saldırı ile süreç değişmeyecek ancak durum daha karışık bir hale gelecektir" denildi

OPERASYONA TÜRKİYE'DEN DESTEK

 Türkiye Dışişleri Bakanlığı ABD, ingiltere ve Fransa'nın Suriye'ye yönelik operasyona ilişkin açıklama yaptı. Bakanlık'tan yapılan açıklamada "üm insanlığın vicdanına tercüman olan bu operasyonu memnuniyetle karşılıyoruz" denildi.

 NATO'DAN DESTEK

NATO, ABD ile İngiltere ve Fransa'nın, Suriye rejiminin kimyasal silah kapasitesiyle ilgili hedeflerini vurmaya başlamasını desteklediğini bildirdi.

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg yaptığı yazılı açıklamada, ABD ile İngiltere ve Fransa'nın Beşşar Esed'in kimyasal silah kapasitesiyle ilgili yerlere yönelik saldırısını desteklediğini belirterek, "Bu saldırı rejimin Suriye halkına tekrar kimyasal saldırı düzenleme gücünü zayıflatacaktır." ifadesini kullandı.

RUSYA'DAN PEŞ PEŞE TEPKİLER

ABD, İngiltere ve Fransa'nın Suriye'nin Duma'daki kimyasal saldırı sonrası Esad rejimine yönelik başlatığı operasyona Rusya'dan peş peşe tepkiler geldi. Rusya'nın ABD Büyükelçisi Antanov 'Suriye'ye saldırı sonuçsuz kalmayacak' derken Parlamentonun alt kanadı Duma'nın Savunma Komitesi Başkanı Şerin ise, "Rusya bu yaşananları saldırganlık eylemi olarak görmektedir' yorumunu yaptı.

RUSYA: BATILI ÜLKELER, BARIŞ YAKLAŞIRKEN SURİYE'YE SALDIRDI

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Maria Zakharova Batılı müttefiklerin, Suriye'de barış yaklaşırken ülkeye saldırma kararı aldığını söyledi.

Zakharova Facebook sayfasında yaptığı paylaşımda "Dünyada ahlaklı liderlik yaptıklarını ve müstesna olduklarını düşünenler. Şu anda, tam barış içinde bir gelecek şansı kazanmışken Suriye'nin başkentini bombalamak için gerçekten müstesna olmalısınız" dedi.

MAY VE MACRON'DAN İLK AÇIKLAMALAR

 Trump'ın saldırı emrini verdiğini duyurmasının ardından kısa süre sonra müttefikleri İngiltere ve Fransa’dan da açıklama geldi. “Amerikalı ve Fransız müttefiklerimizle birlikte hareket ediyoruz” diyen İngiltere Başbakanı May, "Suriye'ye karşı güç kullanmaktan başka alternatif yok. Bu operasyon, iç savaşa müdahale değildir. Rejim değişikliği ile ilgili değildir” diye konuştu. "Suriye'de kimyasal silah kullanımının normalleşmesine müsamaha edemeyiz" diyen Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron da, "orduya ABD güçlerine destek verin emri verdim" ifadelerini kullandı.

ABD Esad Suriye vurdu
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Demir'den 23 Nisan mesajı: Mirasımız, büyük ve güçlü Türkiye
Demir'den 23 Nisan mesajı: Mirasımız, büyük ve güçlü Türkiye
Ekrem İmamoğlu'nun belediye çalışanlarına yemek menüsü talimatı
Ekrem İmamoğlu'nun belediye çalışanlarına yemek menüsü talimatı