30 Ağustos'un efsane olmuş zafer hikayesi! İngilizler imkanı yok diyordu... 30 Ağustos zaferinin bilinmeyenleri tam bir 'Çılgın Türkler' hikayesi. Zafer sürecinde yaşananları okuduğunuzda tüyleriniz diken diken olacak. Atatürk'ün meşhur pozunun hikayesi de bunun içinde...

Bugün 30 Ağustos Zafer Bayramı... O Büyük Taarruzun 96'ncı yıldönümü... 9 Eylül günü düşmanın İzmir'de denize dökülmesiyle taçlanan 30 Ağustos'un çılgın bir hikayesi var. Bu hikayede İngilizler'in Türkler 6 ayda geçemez dedikleri yığınaktan, Yunanlılara göbek attıran Atatürk'ün çay partisine kadar çok müthiş detaylar var. İşte Sosyal medyada @lordsinov nickli kullanıcının paylaştığı hem zafere giden Türk askerinin hem de Atatürk'ün meşhur fotoğrafının hikayesi:

 

30 Ağustos'un efsane olmuş zafer hikayesi! İngilizler imkanı yok diyordu...

TEK ATIMLIK BARUT KALMIŞTI : Atatürk'ün hayatındaki en zorlu gün 26 Ağustos 1922'dir. Çünkü bu tarih Türklerin Anadolu'daki son bağımsız günü olabilirdi. Atatürk de bunun bilincindeydi. Devlet 1911'den beri tam 11 yıldır savaştadır. Tükenmek üzeredir. Artık tek atımlık barutu kalmıştır. Atatürk 1921'de Sakarya Savaşı'nı kazandı fakat ordunun önemli bir kısmı firar etti. Üstelik mevcut subayların çoğu şehit oldu. Yunan ordusu ise Ankara önlerinden çekilip Afyon-Eskişehir eksenine İngiliz destekli "muazzam" bir savunma hattı kurmuştu.

 

YA ZAFER YA BOZGUN : Bu nedenle düşmanı tek vuruşla imha etmek ve Anadolu'dan atmak gerekiyordu. Atatürk bu iş için riskli bir plan oluşturdu. Ya büyük bir bozgun ya da büyük bir zafer olacaktı. Bu planı sadece üç Mustafa biliyordu: 
Mustafa Kemal,
Mustafa İsmet,
Mustafa Fevzi...

Kaynak:İnternet Haber

30 Ağostos Atatürk
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Demir'den 23 Nisan mesajı: Mirasımız, büyük ve güçlü Türkiye
Demir'den 23 Nisan mesajı: Mirasımız, büyük ve güçlü Türkiye
Ekrem İmamoğlu'nun belediye çalışanlarına yemek menüsü talimatı
Ekrem İmamoğlu'nun belediye çalışanlarına yemek menüsü talimatı