Türkiye genelinde elektrik dağıtımının özelleştirilmesinden sonra şikâyetler çığ gibi büyüdü…

Elektrik faturalarının kabarık geldiğine dair iddiaların yanı sıra, fatura ibrazı ile son ödeme tarihi arasının 3 ile 5 güne kadar çekilerek elektriğin kesilmesi, ardından gecikme bedeli ve açma-kapama bedeli alınması da en fazla şikâyet edilen konular arasında yer aldı…

Yasal olarak borcunu zamanında yatırmayan vatandaşa ulaştırılmayan ihbarnamelerden dolayı elektriği kesilen ve mağdur edilen vatandaş kuruma açma kapama bedeli olarak 22.30 TL ücret öderken, bu rakam şimdi 31 tl'ye yükseldi.

Samsun’da elektrik Dağıtım işini yapan ve Karadeniz Bölgesinde Ordu, Çorum, Amasya ve Sinop illerinde de bu işi üstlenen Çalık Yedaş hakkında Şikayetvar.com isimli tüketicilerin yararına kurulan siteye şikayet yağıyor.

Samsun ve bölge de 1 milyon 900 bin elektrik abonesine hizmet veren YEDAŞ’ın açma kapama yoluyla büyük bir rant sağladığı iddia edilirken, kapı önlerine atılarak kendilerine ulaştırılmayan ihbarnamelerden dolayı elektriğinin kesileceğinden habersiz olan vatandaşların ani kesintilerden dolayı ciddi mağduriyetler yaşadığı öğrenildi.

Özellikle apartman ve iş hanlarında aboneye ulaştırılmak yerine söz konusu ihbarnamelerin apartman girişlerinde yerlere atıldığı ve tüketicilere borç bildiriminin ulaştırılmadığı şikayetleri artıyor.

Tüketiciler Derneği Onursal Başkanı Aydın Ağaoğlu, geçmiş dönemde yaptığı açıklama da elektrik dağıtımını alan bazı özel şirketlerin uygulamalarının kazanç kapısı olarak görüldüğünü söylemişti.

Ağaoğlu, elektrik kullanıcılarının özelleştirme sonrasında şirketlerin insafına bırakıldığını belirterek, “İddia ediyorum, elektrik şirketleri açma-kapama ücretini kazanç kapısı yapmış. Ayrıca elektrik kesmek bir insanlık suçu. Konutlarda bebekler var, yaşlılar var. Kombi, asansör, su hep elektrikle ulaşıyor evimize. Alacak tahsili, Borçlar Kanunu’nda anlatılıyor. İhbar ve icra yolu var.? Bunları kullanmadan kesemezler” ifadelerini kullanmıştı.

yepaş1VATANDAŞLARIN ŞİKAYETLERİ;

YEDAŞ(Yeşilırmak Elektrik Dağıtım A.Ş.) Ordu Merkez Şubesi İşini Adil Yapmıyor Kiminin Faturasını Öd

Ilker K.

Sizlerden ricam görüşme kayıtlarımın dinlenmesini rica ediyorum. F**************a işinizi eksik yapıyorsunuz. Dedim Oda bana yok beyefendi bizlerinde elektriği kesiliyor bizlerde mağdur kalıyoruz diyor bende başka vatandaşın 3 faturası gelmiş hala elektriği kesilmemiş o benden isim alıyor ve vatandaşın hemen elektriğini kesiyorlar beni o kişi ile kötü ettiler. Bunun yüzünden kaç yıllık arkadaşım benimle konuşmuyor. Bir de o vatandaşa senin hakkında Şikayet Var bundan sonra her faturanı ödemediğin zaman elektriğini keseceğiz diyorlar. Vatandaşlar arasında ayrım yapıyor. Sizlere hala 5 ay ödemediği halde elektriği kesilmeyen vatandaşlar olduğunu ispatlaya bilirim. Ya benim açma kesme ücretim bana geri iade olacak ya da ulaşabildiğim kadarıyla ilk ayından ödemeyen kim varsa onunda elektriğini Yedaş firması kesecek gereğinin yapılmasını arz ederim.

Yedaş Bildirimsiz Kesinti!

Barış Ş.

Aylardır düzenli olarak otomatik ödeme talimatıyla ödenen faturam, Aralık ayında talimatla ilgili bir problem yüzünden ödenmediği için önceden bildirilmeksizin sayacım mühürlenmiştir. EPDK Müşteri Hizmetleri Yönetmeliği 24.Maddesi 2.Bendine göre kesinti yapılmadan önce şirket tarafından mutlaka bildirim yapılmak zorundadır! Yedaş’ça uygulanan bu yasal dayanağı olmayan, keyfi ve problemden beslenme odaklı, sayaç açma ve kapama işlemi üzerinden kar etmeye yönelik bu yaklaşımı kınıyorum.

YEDAŞ(Yeşilırmak Elektrik Dağıtım A.Ş.) Elektrik Kesmeden Kesilmiş Göstererek Para Alan Görevli!

Mehmet D.

yepaş2İş yerime ait elektrik faturasını ödeyemediğim için bugün kapalı olan iş yerime gelen görevli elektrik kesme işlerini gerçekleştirememiş. Komşu esnaflara söyleyerek beni arattırıp, ne zaman geleceğimi sordu. Ben de iş yerime gelmeden borcumu mobil bankacılık üzerinden ödedim. Yaklaşık 1 saat sonra eleman gelerek direkt sayacın olduğu yere geçmek istedi. Ben de “borcu ödedim, işlem yapmanız gerekmiyor” dedim. Doğal olarak gün içinde kesme emri çıkmış bile olsa, kesemediği için ve ben borcumu ödediğim için bir işlem yapmamış ve efor harcamamış oldu. Ancak onun derdi sayacın üzerindeki henüz kesemediği mührü keserek elektriği kesilmiş göstermekti. Bir de beni aratarak iyilik yaptığını iddia etti. Demesine göre zaten sistem otomatik olarak kesme ücreti yazacakmış. Bir daha elektrik kesmeye gelirse gözümün yaşına (!) bakmayacağını belirterek bastı gitti. Ben bu arkadaştan şikayetçiyim. Uygulama yanlıştır…
Yedaş Fiyasko Bir Durum

Hasan D.

Ordu Ünye’ de yaşıyorum temmuz ayında tatile çıktım. 21 lira borç habersizce elektriğim kesiliyor, dondurucu eriyor. Dolap iptal 1800 lira,150 temizlik, 39 açma parası, sonuç ortada. Ama aynı hassasiyeti güney doğu da da göstermenizi bekliyorum, bakın sonuç ne oluyor.

YEDAŞ(Yeşilırmak Elektrik Dağıtım A.Ş.) Fatura Sorunu.

Enes B.

17.03.2016 tarihinde abonelik yaptırdım 28.03.2016 itibari ile gelen faturam 110 TL arkadaşlar iyi misiniz fabrika sayacını okuyup faturayı kapıma mı koydunuz derhal bu fatura düzelecek o faturayı ödemiyorum daha bir ay olmadı Allah’tan olmadı olsa 500 TL mi gelecekti bunu siz defalarca yaptınız bizden enerji alıyormuşsunuz almayın kardeşim benim enerjimi bana bu şekilde satamazsın yazıklar olsun.
YEDAŞ(Yeşilırmak Elektrik Dağıtım A.Ş.) Samsun Bafra Elektrik Faturası!

Melek Yiğit K.

Her ay 35 TL gelen ve kimsenin durmadığı eve 2 aydır fatura 75 TL geliyor. Gizli zam var deniliyor tamam 45 TL nasıl bir anda yükseliyor bu fatura aslı astarı açıklanmıyor firmalar özelleşeli bıkkınlık getirildi. Doğunun fatura ödemediği hakkında net fikiriz ama bu kadar vicdansızlığı bir son verilsin artık bir çözüm üretilsin insanları zora sürüklemeyin.

YEDAŞ (Yeşilırmak Elektrik Dağıtım A.Ş.) Haksızlık Yapılıyor!

Murat R.

Bu ay gelen faturalarımı inceliyorum, haksız fatura içerisinde bir takım ücretler tahsil edilmiş, Devletin tekelinde olan kurum özelleşti özelleşeli mağdur ediliyoruz. Yeter artık bu kadar da olmaz. Avrupa’da bu şekilde insan haklarına refahına saygı varken bizim ülkemizde gelirden çok gider ön plana çıkıyor. Kimse nasıl ne durumda geçiniyor, görmezden geliniyor. Bunun önüne geçmek için yetkili merci iş başına davet ediyorum.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Piazza’da Rengarenk 19 Mayıs
Piazza’da Rengarenk 19 Mayıs
İmamoğlu
İmamoğlu"Her Zaman Cemil Deveci'nin Yanındayız"